Програма медичних гарантій. Медична допомога дітям в амбулаторних та стаціонарних умовах: адвокат Маркочева

Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему “Програма медичних гарантій: медична допомога дітям в амбулаторних та стаціонарних умовах”, Маркочева Наталія, адвокат, член Комітету з медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, експертка РГ розробки проєктів умов закупівлі медичних послуг та їх специфікацій в рамках Програми медичних гарантій-2021, розповіла що таке програма медичних гарантій, про лікарські засоби та їх джерела фінансування.

Програми державних гарантій медичного обслуговування населення – це програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.

Складові медичних гарантій це не тільки медичні послуги. Також до програми медичних гарантій входять медичні вироби, лікарські засоби та витратні матеріали, які покриваються за рахунок державних коштів, коштів НСЗУ.

Ці медичні вироби, лікарські засоби та витратні матеріали мають бути передбачені Національним переліком основних лікарських засобів, затвердженим постановою КМУ від 25 березня 2009 року № 333 “Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення”.

Тобто закладом охорони здоров’я, який підписав договір з Національною службою здоров’я України та законтроктувався за тим чи іншим пакетом медичних послуг відповідно до обсягу сертифікації медичних послуг має надавати не тільки ті медичні безоплатні послуги, які входять саме до цього пакету. А також забезпечувати пацієнта лікарськими засобами, медичними виробами та витратними матеріалами відповідно до Національного переліку основних лікарських засобів.

Більшість лікарських засобів надається безкоштовно. Однак в них різні джерела фінансування. Наприклад є:

  • Централізовані закупівлі. Лікарські засоби, що закуповуються централізовано за затвердженою номенклатурою.
  • Місцеві програми. Лікарські засоби, що закуповуються коштами місцевих бюджетів.
  • Закупівлі закладами. Медичні заклади самостійно закуповують лікарські засоби, які потрібні в межах надання медичної послуги.
  • Інші джерела. Лікарські засоби, які медичні заклади отримують з інших джерел ( донорські та міжнародні організації. спонсорська допомога тощо).

Постанова КМУ №1303 регулює пільговий та безоплатний відпуск лікарських засобів для ти хто проходить лікування амбулаторно. Ці ліки забезпечують за рахунок місцевих програм.

Відповідно до цієї постанови діти віком з 3 до 6 років мають право отримувати рецепт на безкоштовне отримання лікарських засобів.

Крім того в залежності від розміру середньомісячного сукупного доходу сім’ї також мають право безоплатно отримувати ліки діти з багатодітних сімей.