Проєкт 9156-1 не містить чіткого алгоритму дій при порушенні прав осіб у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно: висновок НААУ

НААУ направила до Верховної Ради України зауваження та пропозиції до проєкту Закону України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури оскарження у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (щодо судового контролю в сфері державної реєстрації)» (реєстр. № 9156-1 від 13.04.2023). Відповідний правовий аналіз здійснили комітети з господарського права та процесу, з цивільного права та процесу НААУ.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Метою законопроєкту є посилення гарантій захисту законних прав та інтересів громадян і розвитку бізнесу в Україні та встановлення механізмів домірного втручання держави у право власності; створення законодавчих передумов для: посилення гарантій захисту державою права власності фізичних та юридичних осіб на нерухоме майно, корпоративних прав, права власності на частку у статутному капіталі юридичної особи; розвитку та спрощення для громадян процедури вчинення нотаріальних дій; продовження руху у напрямку реформування найбільш важливих сфер суспільного життя з урахуванням досвіду інших країн та вивченням проблемних ситуацій в Україні.

НААУ вважає, що законопроект 9156-1 потребує доопрацювання, а саме комплексного аналізу запропонованих змін та їх можливих наслідків, у тому числі із урахуванням наданих НААУ зауважень і пропозицій.

У проекті Закону чітко не визначено алгоритму дій при порушенні прав осіб у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та в сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що зі свого боку може викликати конфлікт між судами щодо визначення підсудності.

Крім того законопроект не містить розмежування випадків для звернень до судів з відповідною юрисдикцією. І вже на етапі визначення учасників справ виникає конфлікт із суб’єктної юрисдикції.

З детальними зауваженнями та пропозиціями можна ознайомитися за посиланням.