РАУ звернеться до ВРУ та Комісії з питань правових реформ при Президентові України щодо термінового внесення зміни до всіх процесуальних кодексів питання відкладення розгляду справи з поважної причини – неприбуття адвоката в судове засідання

Зростання кількості хворих на COVID-19 та посилення обмежувальних заходів спонукало Раду адвокатів України зібратись на позачергове засідання 2 квітня 2021 року, щоб прийняти низку заходів для захисту адвокатів в цих умовах. Цього тижня стало відомо про смерть 2 практикуючих адвокатів від цієї хвороби.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

РАУ буде звертатись до парламенту або Комісії з питань правових реформ при Президентові України щодо необхідності терміново внести зміни до всіх процесуальних кодексів в частині, що стосується відкладення розгляду справи з поважної причини  – неприбуття адвоката в судове засідання. РАУ пропонує вважати, що не тільки COVID-19, а й будь-яка пандемія та карантинні або обмежувальні заходи є поважною причиною неприбуття на виклик суду і відкладення розгляду справи. Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова наголосила на недосконалості законодавства щодо дистанційної участі адвокатів у судових процесах.

«В частині 4 статті 336 КПК сказано, що адвокат може взяти участь у судовому засіданні дистанційно і суд повинен його забезпечувати дистанційним під’єднанням, але з іншого суду. Не з дому, не з офісу чи з іншого приміщення, а виключно із суду за участі секретаря судового засідання або працівника суду, який має забезпечувати це під’єднання. Це не зовсім правильно, тому що в інших кодексах з’явились інші норми, які говорять про те, що можна під’єднатися з дому», – наголосила Лідія Ізовітова.

При цьому, посилаючись на цю ж статтю КПК, суд нерідко відмовляє адвокату в участі у засіданні дистанційно.

«Є частина 2 цієї ж статті 336 КПК, яка каже: якщо учасник процесу – прокурор чи потерпілий, заперечує, щоб адвокат чи інша сторона брала участь дистанційно, то суд має винести вмотивовану ухвалу. Що насправді відбувається в судах – як тільки заперечує прокурор або потерпілий проти дистанційної участі захисника, суд вважає, що це аксіома і навіть, не виносячи вмотивованої ухвали, одразу відмовляє. І практично порушуються права адвоката здійснювати функцію захисту. Тому, в такий важкий період, як сьогодні, ця стаття КПК повинна спонукати наш парламент переглянути, спростити її і надати адвокатам можливість працювати дистанційно», – заявила Голова НААУ, РАУ.