РБК-Україна дізналося у адвоката Дмитра Франчука, наскільки законно надсилати повістки поштою та які наслідки можуть бути, якщо її проігнорувати.
Так інформаційне агентство поширює експертну думку адвоката Дмитра Франчука, який насправді, не є адвокатом.
Цю інформацію легко перевірити в Єдиному реєстрі адвокатів України, який веде Національна асоціація адвокатів України, яка в свою чергу об’єднує усіх адвокатів.
Наша редакція перевірила інформацію про те, чи є Дмитро Франчук адвокатом, і зазначений факт не знайшов свого підтвердження – дана особа не є адвокатом.
Як повідомляє Цензор.НЕТ Дмитро Франчук є фігурантом першого обвинувального вироку від Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Колишній глава Захарівської районної адміністрації в Одеській області Дмитро Франчук, якого засудили до 3 років позбавлення волі за те, що виписав собі надбавки на понад 65 тис. гривень. Він працював головою Захарівської райадміністрації з 2015 по 2018 рік.
З того моменту інформації про Дмитра Франчука мало в публічному просторі, однак з 11 липня 2024 року інформаційне агентство РБК-України активно починає публікувати матеріали псевдоадвоката на своєму інтернет-ресурсі. В основному, всі “експертні” матеріали стосуються мобілізації, повісток та порушення прав військовозобов’язаних:
- Що робити, якщо у паперовому військовому квитку та електронному не збігаються дані
- Право на відстрочку. Три випадки, коли можуть мобілізувати студента
- Куди відправлятимуть повістку, якщо у чоловіка нема прописки
- Отримання повістки не за місцем реєстрації: наскільки законно та чи обов’язково забирати
- Відстрочка під загрозою
- Які категорії громадян можуть автоматично продовжити відстрочку
- Бронювання від мобілізації. Чи потрібно вдруге подавати документи заново
- Затримання і евакуація авто. Що загрожує порушникам комендантської години
- Чи мають мобілізовані купувати собі форму і чим їх забезпечує держава: пояснення
- За “злив” даних про ТЦК у Telegram загрожує до 15 років в’язниці: кого і за що можуть покарати
Примітно, що інформаційне агентство в липні спілкувалось ще з юристом, однак, в серпні 2024 року, автори матеріалів частіше почали використовувати словосполучення “ми поспілкувались з адвокатом Дмитром Франчуком”, “розбирались з адвокатом Дмитром Франчуком”, тощо.
Для чого надавати статусу експерту, якого він не має, питання риторичне, однак, чому колеги з інформаційних агентств не перевіряють інформацію перед публікацією – мало б викликати занепокоєння, оскільки саме роботі журналістів довіряють читачі, і тягар перевірки інформації лягає саме на журналістів.
Хто ж поширює неправдиву інформацію “псевдоадвоката” Дмитра Франчука:
- Експрес-онлайн
- Патріоти Донбасу
- Вечірній Ізмаїл
- BIG KYIV
- TSN.UA
- Vector News
- Молодий Буковинець
- Press Center
- Поради юриста
- Фокус
- Життя 24/7
- Протокол
- Херсон Типовий
- Експрес Новини
- 5 канал
- УНІАН
- Inkorr
- Новини PRO
І це далеко не повний перелік ресурсів, які поширюють експертні матеріали “псевдоадвоката” Дмитра Франчука.
Також, примітно, що сам Дмитро на своїй сторінці у Meta не зазначає будь-якої інформації, яка пов’язувала його з адвокатською діяльністю, а також не поширює експертні публікації з ресурсу РБК-Україна.
Очевидно, що видавання себе за адвоката або поширення інформації від імені особи, яка не є адвокатом, несе низку серйозних небезпек:
- Некомпетентні юридичні поради: Особа, яка не є адвокатом, не має належної юридичної освіти, кваліфікації та досвіду. Це може призвести до того, що люди отримають неправильні або некоректні юридичні поради, що може серйозно нашкодити їх справам або правам.
- Порушення прав клієнтів: Невідповідні або неправильні дії «псевдоадвоката» можуть завдати шкоди особам, які довірили йому свої правові справи. Наприклад, через неправильне представництво в суді або погану юридичну стратегію, клієнти можуть втратити справи або навіть не отримати належної правової допомоги.
- Шахрайство та фінансові збитки: Псевдоадвокат може брати плату за свої послуги, обманюючи клієнтів. Це може призвести до втрати грошей та ресурсів без надання фактичної правової допомоги.
- Юридична відповідальність: Особа, яка видає себе за адвоката, порушує законодавство, що регулює адвокатську діяльність. Це може призвести до кримінальної відповідальності як для особи, що видає себе за адвоката, так і для осіб, які сприяють поширенню неправдивої інформації про неї.
- Порушення адвокатської етики: Адвокатура має чітко регламентовані правила етики та поведінки. Лише адвокати підпадають під дисциплінарну відповідальність та можуть бути притягнуті до відповідальності за порушення стандартів. Псевдоадвокати не зобов’язані дотримуватися цих стандартів, що створює додаткові ризики для клієнтів.
Таким чином, видавання себе за адвоката становить не тільки загрозу для клієнтів, але й порушує юридичну і професійну етику, що може мати серйозні наслідки.
Редакція закликає усіх перевіряти інформацію, особливо тоді, коли вона стосується Ваших прав, і Вашої юридичної грамотності.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.