Рішення про зміну канонічної належності громади зачіпає права виключно членів цієї релігійної громади

24 лютого 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (Митрополит Горлівський і Слов’янський Митрофан) до Релігійної Православної громади «Свято-Стрітенська парафія Донецької єпархії Української православної церкви (далі – УПЦ) Київського патріархату м. Костянтинівки Донецької області» про визнання недійсним рішення.

Звертаючись із цим позовом, ОСОБА_1 зазначав, що за положеннями статуту релігійної громади єпархія УПЦ складається з парафій, які у своїй релігійній та адміністративно-фінансовій діяльності підзвітні єпархіальному архієрею, і вважав, що саме єпархіальний архієрей, повноваження якого покладено на нього, є особою, права та інтереси якої порушені та підлягають захисту в судовому порядку.

Суд першої інстанції задовольнив позов ОСОБА_1, оскільки рішення про проведення оскаржуваних зборів приймалося парафіяльною радою, затвердження складу якої визнано недійсним господарським судом.

Апеляційний суд погодився з таким висновком суду першої інстанції, змінивши його лише в частині розподілу судових витрат.

Верховний Суд скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій, відмовив у задоволенні позову з огляду на таке.

Правом на звернення до суду за захистом особа наділена в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.

Відсутність порушеного права й інтересу встановлюється під час розгляду справи по суті та є самостійною підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Верховний Суд дійшов висновку, що прийняті відповідачем рішення стосуються виключно питань щодо управління парафією, а саме спрямовані на зміну канонічної належності, та зачіпають права лише членів релігійної громади, проте позивач не є і не був членом відповідної релігійної організації, тому відсутні підстави вважати, що він набув право на оскарження дій, спрямованих на зміну канонічної належності.

Таким чином, рішення про зміну канонічної належності зачіпає права виключно членів цієї релігійної громади.

Постановою Верховного Суду від 24 лютого 2021 року рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 28 жовтня 2019 року та постанову Донецького апеляційного суду від 12 лютого 2020 року скасовано, ухвалено нове рішення про відмову в позові.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 24 лютого 2021 року у справі No233/3516/18-ц (провадження No 61-4805св20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95139335