Розгляд апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції про закриття кримінального провадження без витребування матеріалів свідчить про порушення права на справедливий судовий розгляд: ККС ВС

Обставини справи: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подали апеляційну скаргу на ухвалу місцевого суду про закриття провадження. Для підтвердження доводів, наведених в апеляційній скарзі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 просили апеляційний суд витребувати матеріали кримінального провадження, які були предметом дослідження місцевого суду.Апеляційний суд значену ухвалу місцевого суду залишив без зміни.

Позиція ККС: у хвалу апеляційного суду скасовано та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції ККС: місцевий суд надіслав до апеляційного суду лише матеріали провадження за клопотанням прокурора про закриття кримінального провадження разом з апеляційною скаргою, проте матеріали кримінального провадження, які були предметом дослідження місцевого суду, до апеляційного суду не надсилалися.

Отже, суд апеляційної інстанції не витребовував і не перевіряв вказаних матеріалів кримінального провадження, хоча фактично виступає останньою інстанцією, яка надає можливість сторонам перевірити повноту судового розгляду та правильність встановлення фактичних обставин кримінального провадження судом першої інстанції (ч. 1 ст. 409 КПК), і це покладає на апеляційний суд певний обов’язок щодо дослідження й оцінки доказів, але з урахуванням особливостей, передбачених ст. 404 КПК.

Вказані обставини унеможливили перевірку законності та обґрунтованості рішення місцевого суду, яке оскаржувалося н апідставах, наведених в апеляційній скарзі, що є порушенням права на справедливий розгляд.

Детальніше з текстом постанови ВС від 24.11.2020 у справі No264/7638/19 (провадження No51-2736км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/93171454