Податковий кодекс України не узалежнює можливість оскарження індивідуальної податкової консультації від того, чи надавалася вже раніше платнику індивідуальна податкова консультація з того самого чи подібного питання, не забороняє платнику отримувати індивідуальні податкові консультації з тих самих або подібних питань, як і уточнювати суть отриманих раніше роз’яснень податкового законодавства чи надсилати запити з метою з’ясування додаткових питань стосовно конкретної ситуації.
31 січня 2023 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Товариства з обмеженою
відповідальністю «АТБ-маркет» на рішення Дніпропетровського окружного
адміністративного суду від 30 травня 2022 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2022 року у справі No 808/2311/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» до Державної податкової служби України про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
За результатами наданої податкової консультації, з якою платник податків не погодився і звернувся до суду, було ухвалено рішення про задоволення позову,
визнано протиправною та скасовано індивідуальну податкову консультацію
(справа No 160/10955/20). Платник повторно звернувся до контролюючого органу про надання індивідуальної податкової консультації щодо оподаткування операцій з макулатурою за результатами судового оскарження. Контролюючий орган надав індивідуальну податкову консультацію, але з наданими висновками платник не погодився та звернувся до суду для захисту своїх прав і законних інтересів.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд частково задовольнив позов. Суд першої інстанції дійшов висновку, що отримання податкової консультації з чіткою відповіддю на поставлене питання сприяє уникненню податкових спорів щодо поставленого питання та стабільності суспільних відносин, а контролюючий орган зобов’язаний вживати заходів для уникнення можливих податкових спорів, зокрема, надаючи податкові консультації з конкретних питань.
Третій апеляційний адміністративний суд скасував рішення суду першої інстанції,
прийнявши нову постанову, якою відмовив у задоволенні позову. Суд апеляційної інстанції вказав, що запит платника не містив чітко сформульованого питання про застосування саме конкретної норми права, а також викладення фактичних обставин, для врегулювання яких необхідне застосування такої норми права. Суд не надав оцінку змісту індивідуальної податкової консультації, не з’ясував, чи усунуто спірною консультацією недоліки податкової консультації, яка була скасована судовим рішенням у справі No 160/10955/20, не спростував в цій частині висновки суду першої інстанції, а обмежився висновком про те, що роз’яснення було надане платнику щодо практичного використання саме окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.
Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу, скасувавши постанову суду апеляційної інстанції та залишивши чинним рішення суду першої інстанції.
ОЦІНКА СУДУ
Податковий кодекс України узалежнює можливість оскарження індивідуальної
податкової консультації від того, чи надавалася вже раніше платнику індивідуальна податкова консультація з того самого чи подібного питання, не забороняє платнику отримувати індивідуальні податкові консультації з тих самих або подібних питань, як і уточнювати суть отриманих раніше роз’яснень податкового законодавства чи надсилати запити з метою з’ясування додаткових питань стосовно конкретної ситуації.
Платник не зобов’язаний надсилати новий запит у разі скасування індивідуальної податкової консультації в судовому порядку. Контролюючий орган має відповідь на те саме питання, яке було предметом розгляду в скасованій індивідуальній податковій консультації. Надання нової індивідуальної податкової консультації, з урахуванням висновків суду, має наслідком скасування первинної індивідуальної податкової консультації в судовому порядку відповідно до абзацу другого пункту 53.2 статті 53 Податкового кодексу України.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 31 січня 2023 року у справі No 160/4350/22 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/108724441.