Щодо оподаткуванню ЄСВ харчування працівників та завірення довідок з інвалідністю для застосування ставок

08 січня 2025 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Товариства з обмеженою
відповідальністю «Ґудвеллі Україна» на рішення Івано-Франківського окружного
адміністративного суду від 16 жовтня 2018 року та постанову Восьмого
апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі
№809/1117/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі
Україна» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування вимоги та рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Спір виник щодо вимоги контрольного органу платникові сплатити борг та штрафи за недонарахування єдиного соціального внеску з різниці між вартістю харчування працівників та частковою оплатою цього харчування, наданого в межах трудових відносин, а також щодо визначеної ставки (8 %) для осіб з інвалідністю. Платник уважав вартість харчування працівників соціальною
пільгою, а також неправомірним – застосування більшої ставки єдиного
соціального внеску для осіб з інвалідністю.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду, відмовив у задоволенні позову. Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що харчування було частково оплачуване і не підлягало звільненню від оподаткування єдиним соціальним внеском, а ставка 8 % для осіб з інвалідністю була неправильно застосована без відповідних довідок.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Забезпечення працівників лікувально-профілактичним харчуванням є компенсацією за важкі та шкідливі умови праці, на яку не потрібно нараховувати єдиний соціальний внесок. Щоб харчування працівників було визнане компенсацією за шкідливі умови праці, необхідно провести атестацію робочих місць і визнати умови праці шкідливими.

Необхідно нараховувати єдиний соціальний внесок, якщо харчування не є компенсацією за шкідливі умови праці, а надається за іншими підставами як частина винагороди за працю, включаючи випадки у зв’язку з дотриманням біобезпеки на території підприємства без проведення атестації робочих місць.

Платник має право застосовувати ставку 8 % під час нарахування єдиного соціального внеску лише після отримання відповідних (завірених копій) довідок про встановлення групи інвалідності.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 08 січня 2025 року у справі №809/1117/18 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/124336969.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.