Щодо відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, як підстава для застосування звільнення від відбування покарання з випробуванням за ст. 75 КК

Відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, як підстава для застосування звільнення від відбування покарання з випробуванням за ст. 75 КК України має бути встановлена на стадії судового розгляду кримінального провадження, до ухвалення вироку та призначення покарання, або ж на стадії оскарження такого вироку в апеляційному порядку, тобто до набрання вироком законної сили.

Про це йдеться в постанові Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, який розглянув кримінальне провадження щодо вчинення особою умисного тяжкого тілесного ушкодження (ч. 2 ст. 121 КК України).

У касаційній скарзі захисник вказував на необхідність звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням відповідно до ст. 75 КК України з огляду на повне відшкодування потерпілому завданої шкоди.

Разом із цим ККС ВС встановив, що відшкодування завданої шкоди мало місце вже після набрання вироком законної сили, а тому дійшов висновку про відсутність підстав для застосування положень ст. 75 КК України.

Водночас касаційний суд зауважив, що виконання вироку суду, який набрав законної сили, в частині відшкодування завданого збитку є прямим обов’язком особи, на яку такий обов’язок покладено судом, а його невиконання має окремі правові наслідки та може впливати на притягнення такої особи до юридичної відповідальності, визначеної законом.

Постанова ККС ВС від 6 грудня 2023 року у справі № 501/740/20 (провадження № 51-3646км23) – https://reyestr.court.gov.ua/Review/115445752.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.