Сімейні справи: про нюанси відшкодування витрат на правничу допомогу розповіла адвокат Тетяна Кондратенко

Тетяна Кондратенко, адвокат АО «АФ «АКТІО», член Центру сімейного права ВША НААУ, провела у Вищій школі адвокатури НААУ захід з підвищення кваліфікації адвокатів на тему: «Відшкодування витрат на правничу допомогу під час розгляду сімейних справ».

Лектор сфокусувала увагу на умовах для відшкодування витрат на правничу допомогу, зазначивши, що витрати на правничу допомогу – це витрати учасника судового процесу, пов’язані з розглядом справи. Такі витрати мають бути необхідними для належного здійснення представництва.

Для відшкодування витрат на правничу допомогу:

 1. позивачу разом із позовною заявою необхідно подати заяву про попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат. Відповідачу – зазначити вимогу про відшкодування витрат у відзиві на позовну заяву. Відповідна вимога має зазначатися і в заявах по суті, які сторона надає до суду апеляційної та касаційної інстанції;
 1. до закінчення судових дебатів (у разі розгляду в письмову провадженні після долучення всіх необхідних доказів) подати заяву про відшкодування витрат на правничу допомогу разом з додатками, які підтверджують отримання таких послуг. Якщо з поважних причин особа не може подати такі докази до закінчення судових дебатів, суд може вирішити питання про відшкодування витрат на правничу допомогу після ухвалення рішення по суті, але за умови подання заяви про відшкодування витрат на правничу допомогу (без долучення всіх наявних доказів/заявлення відповідного клопотання до закінчення судових дебатів) (ч. 8 ст. 141 ЦПК України).

Усі докази, які особа надає до суду, потрібно попередньо направити іншим учасникам справи, оскільки в інакшому випадку, суд відхилить ці докази та не відшкодує витрати на правничу допомогу (ч.5 ст. 81 ЦПК України).

 1. виграти справу по суті;
 1. отримати рішення про відшкодування витрат на правничу допомогу.

Тетяна Кондратенко зауважила, що потрібно чітко дотримуватися вимог ЦПК України, оскільки недотримання навіть однієї з них (ненадання детального опису чи доказів направлення), є підставою для відмови. Для прикладу:

 • Київський апеляційний суд відмовив у задоволенні клопотання про відшкодування витрат на правничу допомогу, оскільки відзив на апеляційну скаргу не містив такої вимоги, а представник до закінчення судових дебатів не заявив таке клопотання – Ухвала від 13.07.2021 року у справі № 755/12273/15-ц).
 • Верховний Суд відмовив у відшкодуванні витрат на правничу допомогу, оскільки не було надано детального опису робіт, не вказано часу, який витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт, та здійснення ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (постанова від 14.09.2022 року у справі № 295/190/20).

Для відшкодування витрат на правничу допомогу потрібно надати такі докази (орієнтовний перелік):

 • копія договору про надання правничої допомоги (додаткових угод);
 • ордер/копія ордеру на представництво інтересів;
 • копія свідоцтва про право на здійснення адвокатської діяльності;
 • копія акту виконаних робіт (повинен містити перелік всіх послуг/робіт, які були надані в рамках договору);
 • копії видаткових накладених/платіжних доручень про оплату послуг на правову допомогу (має бути зазначене призначення платежу за послуги адвоката/послуги про отримання правничої допомоги);
 • детальний опис послуг/робіт із зазначенням часу на їх виконання (подається в довільній формі, але з нього має бути зрозуміла суть наданих послуг та кількість часу, витраченого на їх надання).

Заявлені витрати на правничу допомогу відшкодують в повному обсязі лише за умови їх співмірності із:

• складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

• часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

• обсягом наданих послуг та виконаних робіт;

• ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Інша сторона може подати клопотання про зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу.

В огляді судової практики на прикладі окремих категорій сімейних справ адвокат розглянула особливості відшкодування витрат на правничу допомогу:

 1. Визначення місця проживання дитини

Під час розгляду справи про визначення місця проживання дитини адвокат заявив вимогу про відшкодування коштів на загальну суму 30 000 грн (зустріч з клієнтом та надання консультації – 1 600 грн (2 години), пошук та аналіз судової практики, складення стратегії представництва клієнта в судовому засіданні – 1 600 грн (2 год), складення позовної заяви – 10 000 грн (12,5 год), складення адвокатських запитів про витребування доказів, клопотання про витребування доказів – 4 000,00 грн (5 год), складення клопотання про виклик свідків – 800 грн (1 год), участь у судових засіданнях, прибуття до судових засідань – 12 000,00 грн (15 год). Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області додатковим рішенням від 14.03.2023 зменшив суму до 15 000 грн (справа № 674/503/22).

Однак Хмельницький апеляційний суд не погодився з цим рішенням та зменшив розмір витрат на професійну правничу допомогу, які підлягають компенсації з 15 000 грн до 10 000 грн, а саме:

 • вартість послуги щодо консультації з 1 600 грн до 1 000 грн;
 • пошук та аналіз судової практики, складення позовної заяви з 11 600 грн до 6 000 грн; складення адвокатських запитів про витребування доказів, клопотання про витребування доказів з 4000 грн до 2000 грн;
 • участь у судових засіданнях, прибуття до судових засідань з 12 000 грн до 1 000 грн.
 1. Заяви про видачу судового наказу

Зазначена категорія справ є найбільш неоднозначною, оскільки задоволення заяви про відшкодування витрат на правову допомогу одночасно із задоволенням заяви про видачу судового наказу фактично позбавляє боржника можливості надати заперечення щодо розміру витрат на правову допомогу.

Судова практика з цього питання є неоднозначною, так для прикладу відповідно до судового наказу Святошинського районного суду м. Києва від 19.07.2022 року стягнуто витрати на правову допомогу в розмірі 5 000 грн. http://surl.li/iuvjn, судового наказу Вінницького міського суду Вінницької області від 05.07.2022 року стягнуто витрати на правову допомогу в розмірі 1 000 грн. http://surl.li/iuvjs

У деяких випадках вже після видачі судового наказу, заявники зверталися до суду і з заявою про стягнення витрат на правову допомогу, для прикладу зазначу додаткову ухвалу Деснянського районного суду м. Києва від 11.10.2022 року про стягнення витрат на правову допомогу в загальному розмірі 2 100 грн. http://surl.li/iuvjy

 1. Стягнення аліментів в позовному порядку

Підготовка позовної заяви про стягнення аліментів потребує значно більше часу, ніж заява про видачу судового наказу, але чомусь в деяких випадках суди занадто прискіпливо підходять до питання щодо відшкодування витрат на правову допомогу під час розгляду справ про стягнення аліментів.

Так, згідно рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 21.11.2022 року під час розгляду справи № 585/2586/22, суд зазначив, що розмір вимог про відшкодування витрат на правничу допомогу в сумі 2 000 грн. не є співрозмірним, а тому підлягає зменшенню до 1 000 грн. З текстом рішення можна ознайомитись за цим посиланням: http://surl.li/iuvkh