Народні депутати зареєстрували у парламенті проєкт Закону №9211 від 17.04.2023 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо уточнення окремих положень з метою забезпечення захисту прав учасників кримінального провадження».
Про це повідомляє FORBES..
У такий спосіб автори законодавчої ініціативи планують посилити захист ведення бізнесу, збалансувати інструменти сторони обвинувачення та сторони захисту в частині реалізації завдань та прав. Зокрема – підвищити вимоги до якості та змісту процесуальної поведінки учасників під час досудового розслідування.
Основні терміни КПК пропонується доповнити «пристроями для обробки, передавання та зберігання інформації в електронному вигляді». Сюди підпадуть інформаційно-комунікаційні системи, комп’ютери і периферія (принтери, сканери, UPS), смартфони та планшети, мережеве обладнання (модеми та маршрутизатори) та навіть банкомати і термінали для обслуговування населення. Іншими словами, будь-яке обладнання та його складові, призначене для зберігання, обробки та передавання інформації в електронному вигляді.
Такі пристрої пропонується визнавати речовими доказами за двох умов:
- – у разі, якщо вони самі були знаряддям, засобом або предметом кримінального правопорушення та/або
- – будуть піддані експертному дослідженню або використані безпосередньо у якості доказу.
У тому випадку, якщо процесуальним джерелом доказу певного факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, є документ, який міститься на пристрої, такий пристрій для обробки, передавання та зберігання електронної інформації або його складові речовим доказом цього ж факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, не визнаватиметься.
І за загальним правилом буде встановлено заборону вилучати ці пристрої, а також порушувати роботу комп’ютерних та інших мереж, якщо знаряддям, засобом або предметом кримінального правопорушення виступає інформація, що в них міститься.
Водночас, у разі вилучення пристроїв правоохоронці будуть зобов’язані надати власнику можливість копіювати інформацію, що міститься у цих пристроях. Або безпосередньо під час вилучення, або (якщо неможливо) протягом трьох робочих днів з дня звернення власника із заявою.
Крім вказаних вище новел, проектом закону також пропонується:
- – вдосконалити положення, які регулюють правовий статус третьої особи, щодо майна якої вирішується питання про арешт;
- – встановити особливості зберігання пристроїв для обробки, передавання та зберігання інформації в електронному вигляді або їх складових;
- – надати право безперешкодно фіксувати проведення обшуку за допомогою відеозапису особі, яка користується приміщенням, у якому проводиться обшук, власнику чи іншому володільцю такого приміщення, а також адвокатам зазначених осіб;
- – закріпити обов’язок доведення доцільності продовження арешту майна на сторону обвинувачення;
- – унормувати статус вилучених речей та документів;
- – доповнити та уточнити перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування.