Соціальні мережі є засобами поширення інформації і для кваліфікації за ст. 109 КК не потрібно ознак публічної особи

Місцевий суд визнав особу винуватою і засудив за ч. 3 ст. 109 КК за те, що вона у період з 29.11.2019 до 14.07.2020 умисно публікувала дописи, доступні значному колу осіб – усім користувачам мережі Інтернет та соціальної мережі «Facebook», у тому числі із розділу «Друзі» своєї сторінки (834 особи), із закликами до насильницької зміни, повалення конституційного ладу та до захоплення державної влади в Україні. Апеляційний суд змінив вирок місцевого суду у частині призначеного покарання.

У касаційній скарзі захисник стверджував, що висновки судів про те, що соціальна мережа «Facebook» є засобом масової інформації є помилковими, а також, що його підзахисний не є публічною особою, а тому будь-які його дописи в цій соціальній мережі не можуть вважатися публічною інформацією та закликами.

Верховний Суд зазначив, що суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що інформація, яка поширюється через мережу Інтернет, орієнтована на необмежене коло осіб, відповідно є масовою інформацією. При цьому інтернет-видання (вебсайт) є засобом, призначеним для публічного поширення друкованої або аудіовізуальної інформації, тобто є засобом масової інформації. У свою чергу «Facebook» є загальновідомою соціальною мережею в інтернет просторі, де засуджений публікував дописи, які були розраховані на необмежене коло осіб. Із самих дописів вбачається, що вони були призначені для підбурювання інших осіб до насильницької зміни, повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні. Оскільки соціальна мережа «Facebook» діє в інтернет-просторі й інформація на сторінках її користувачів, якщо власник сторінки не обмежив доступ до неї, є загальнодоступною, то ця соціальна мережа, на переконання Верховного Суду, є засобом, за допомогою якого така інформація поширюється серед необмеженого/невизначеного кола осіб.

Також Верховний Суд погодився з апеляційним судом, який зазначив, що відсутність у засудженого ознак публічної особи не впливає на кваліфікацію його дій, адже суб’єктом вчиненого кримінального правопорушення є фізична осудна особа, яка досягла 16 років.

Постанова колегії суддів Третьої судової палати ККС від 29.11.2023 у справі №595/359/21 (провадження № 51-5402км23) https://reyestr.court.gov.ua/Review/115476534

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.