Співучасником розбійного нападу визнається особа, яка безпосередньо до потерпілого не застосовувала насильство, однак вчинила напад з метою заволодіння майном потерпілого

Обставини справи: ОСОБА_1 за попередньою змовою з ОСОБА_2, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, незаконно проник до будинку ОСОБА_3, де вчинив розбійний напад на останнього, заподіявши тілесні ушкодження, які є небезпечними для життя та здоров’я, та заволодів його майном.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 та ОСОБА_2 засуджено за вчинення злочину, передбаченого ч.3ст.187КК.

Апеляційний суд вказаний вирок стосовно ОСОБА_1 залишив без зміни, а щодо ОСОБА_2 скасував та закрив кримінальне провадження на підставі п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК у зв’язку зі смертю останнього.

Позиція ККС: залишено без зміни ухвалу суду апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції ККС: колегія судів ККС відкинула доводи засудженого ОСОБА_1 про неправильну кваліфікацію його дій (вчинення розбою в співучасті).

Матеріалами кримінального провадження встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заздалегідь домовились про спільне вчинення злочину, проникли у житло ОСОБА_3 та здійснили напад на нього, заволоділи його майном, застосували насильство, яке є небезпечним для життя та здоров’я потерпілого.

Той факт, що ОСОБА_1 безпосередньо не наносив удари потерпілому, не виключає його участі в розбійному нападі, оскільки він та ОСОБА_2 вчиняли узгоджені спільні дії, а потім спільно розпорядилися викраденим майном.

Детальніше з текстом постанови ВС від 16.03.2021 у справі No234/7453/17 (провадження No 51-5423км19) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95708464