Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему «Статут ТОВ: від «трьох аркушів» до дієвого інструменту захисту бізнесу”, лектор Тарасова Надія, адвокат, сертифікований корпоративний секретар, комплаєнс-офіцер, медіатор, радник з питань корпоративного управління в VODAFONE Україна, зазначила, що 17.06.2018р. – набув чинності Закон України «Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю».
Відбувся великий прорив і відбулися зміни в законі про ТОВ:
- Вперше з’явився спеціальний закон про ТОВ
- Юристи, адвокати, практики самі вирішують чим наповнювати нормативну базу, тому кожний статут є індивідуальним
- Встановлено необмежену кількість учасників
- Мінімальний обсяг інформації в статуті
- Чітко прописано, що має бути обов’язково зазначено в статуті
- Визначена спеціальна норма про корпоративний договір
- Передбачено лише два випадки виключення з учасників товариства
- Нові підходи до виходу учасника та прав спадкоємців померлого учасника
- Змінено підхід до управління товариством
- Деталізована відповідальність посадових осіб товариства
18.06.2019 року сплив строк на приведення статутних документів у відповідність до Закону України «Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю» Положення закону мають пріоритетну силу. Якщо статут не оновлений і є виключення учасника за підставою, яка не прописана в законі про ТОВ, то такого учасника неможливо виключити.
Ризики «старих» статутів:
- Оскарження рішень виконавчого органу управління ТОВ
- Потенційна відмова у відкритті рахунків у банківській установі, виплаті дивідендів
- Відмова нотаріусів вчиняти нотаріальні дії
- Потенційний не допуск до участі в тендерах, закупівельних процедурах
- Закон не визначає поняття кворуму для проведення загальних зборів учасників. Пунктом 4 ст.34 Закону закріплено, що голосування з питань, не передбачених пунктом 2 та пунктом 3 згаданої статті закону, здійснюється більшістю голосів учасників ТОВ.
Після закінчення строку, встановленого пунктом з глави VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону, пріоритет Статуту над Законом автоматично припиняється і положення статутів, які не відповідають вказаному Закону не застосовуються. В такому разі діють норми Закону про ТОВ та ТДВ.
Відносно модельного статуту, то його можна обирати за замовчуванням або диспозитивними нормами. Модельний статут не включає норм – запобіжників для захисту бізнесу. При написанні власної редакції статуту, модельний статут можна використовувати у якості чернетки.
Товариство може здійснювати будь-які види господарської діяльності, якщо вони мають економічну доцільність, не суперечать законодавству України, укладеним міжнародним договором і відповідають цілям і завданням цього Статуту. Види діяльності, що потребують ліцензування, патентування або отримання спеціальних дозволів, здійснюються товариством після одержання відповідних ліцензій, патентів, дозволів.