Страйки і міжнародний тиск: Адвокати готують відповідь на систематичне порушення їхніх прав

У вівторок, 21 липня голови 8 комітетів Національної асоціації адвокатів України провели спільне засідання, присвячене порушенню прав адвокатів. Приводом для цього засідання стали систематичне нехтування правами адвокатів з боку правоохоронних органів та суддів Вищого антикорупційного суду.

На засіданні було розглянуто більше 5 звернень і скарг адвокатів, які ілюструють системні проблеми, з якими вони постійно стикаються: ототожнення адвокатів з їхніми клієнтами, порушення процесуальних прав у ході судових засідань, інформаційна кампанія з дискредитації захисників та перешкоджання адвокатській діяльності з боку так званих активістів.

«На адвокатуру України здійснюється надзвичайно великий тиск. Цей тиск пов’язаний, в першу чергу, з правовою позицією адвоката у кримінальному провадженні… Друге питання – коли адвокатську діяльність Національне антикорупційне бюро та САП прирівнюють до злочинної діяльності. І третій «пакет» скарг наших колег пов’язаний істотним порушенням норм процесуального права окремими судами і створення так званого «феодального правозастосування», коли окремий суд створює свою систему правозастосування», – зазначила голова Комітету захисту прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності Ганна Боряк на початку засідання.

Серед найбільш кричущих випадків на засіданні обговорювалось кримінальне переслідування адвоката Володимира Богатиря. В рамках цієї справи судами було ухвалено більше 30 рішень, якими прокуратуру, зокрема, зобов’язали надати захисникам Богатиря матеріали кримінального провадження для ознайомлення, допустити адвокатів до справи. Але Генпрокуратура відмовляється виконувати ці рішення, безпідставно стверджуючи що вони незаконні, а Державне бюро розслідувань – просто ігнорує звернення адвокатів і відмовляється розслідувати порушення права на захист.

«Фактично є політичний підтекст, є порушення процедур, як при врученні підозр, так і при недопущенні захисників. Тобто все що можна було порушити – порушено», – зазначив Володимир Богатир.

В свою чергу адвокат Ігор Черезов розповів про постійні порушення прав адвокатів з боку суддів ВАКС, які, зокрема забороняють захисту висловлювати свою думку, коли досліджуються докази прокуратури. «А на останньому засіданні взагалі був «шедевр». Суддя сказав: нам здається, що ви, шановні захисники, узгодивши позицію зі своїми клієнтами, заважаєте правосуддю, а перешкоджання правосуддю – це злочин. Тому, шановні захисники, якщо ви будете продовжувати заважати суду своїми клопотаннями – то ми змінимо запобіжний захід вашому підзахисному», – розповів адвокат.

Також на засіданні обговорили вручення підозр адвокатам Ростиславу Кравцю і Олександру Кротюку за те, що вони виконували свої професійні обов’язки. «За діяльність захисника у зв’язку з подачею ним клопотань, звернень, позовів до суду, звернень до ЄСПЛ… Кравцю оголошено повідомлення про підозру», – обурилася Ганна Боряк.

Представник Ростислава Кравця висловила думку, що на прикладі її клієнта НАБУ і САП проводять певну «апробацію» того, чи вдасться притягнути адвоката до відповідальності за його правову позицію під часу захисту його клієнта. «Ми вважаємо, що така позиція – це залякування адвоката, який відкрито і послідовно вже кілька років здійснює представлення інтересів суддів», – зазначила вона.

Під час обговорення ситуації з систематичним порушенням прав адвокатів голова Комітету з питань верховенства права Марина Ставнійчук висловила думку, що сьогоднішня ситуація, зокрема у справі Володимира Богатиря, має всі ознаки політичних переслідувань. «Національній асоціації адвокатів України уже варто називати речі своїми іменами. Бо фактично ми ідемо до диктаторської держави: якщо немає адвоката, немає в нього процесуальних можливостей в будь-якому процесі, є переслідування адвокатів – це означає домінування правоохоронних органів в судів і практичне ігнорування судами прав і можливостей адвокатів. Це все свідчення політичних ризиків, які для нас на сьогодні є важливі», – зазначила вона.

Окремі адвокати запропонували спільноті переходити до активних дій і провести попереджувальний страйк біля Офісу Президента, щоб привернути увагу керівництва держави до критичної ситуації, яка склалася.

Адвокат Євген Солодко також пропонував активніше привертати увагу міжнародних партнерів України до ситуації, щоб вони також реагували на цю проблему: «Держава не слухає нас з середини? Буде слухати про нас ззовні! Ми повинні звертатися у міжнародні інституції і просити, щоб вони вимагали від наших державних структур, щоб адвокатура стала рівноправним учасником системи правосуддя», – наголосив він.

За результатами обговорення голови комітетів вирішили підготувати правові висновки по кожному зверненню і скарзі адвокатів, які у подальшому будуть долучатися до звернення голови Ради адвокатів України Лідії Ізовітової до органів влади.

Крім того, учасники вирішили звернутися до Верховної Ради і ініціювати проведення комітетських і парламентських слухань з питань стану прав людини, а також визначити перелік проблем з точки зору статусу адвокатів і адвокатської діяльності, які треба вирішити на законодавчому рівні.

Додаткового буде опрацьовано питання звернення до Ради суддів, Верховного суду і інших суддівських інституцій, щоб обговорити питання етики у відносинах: адвокатура-суд-правоохоронні органи.

«У разі відсутності нормального діалогу, ми, як адвокатська спільнота, залишаємо за собою право восени на відповідні мітинги і страйки. Також ми лишаємо за собою право звертатися до міжнародних інституцій в усі доступні нам способи і методи. Ми професійна спільнота – і ми знайдемо шляхи», – зазначила Марина Ставнійчук.

Зокрема, адвокати можуть звернутися до Ради Європи, Європейської комісії за демократію через право («Венеціанська комісія»), інші органи Ради Європи і Європейського Союзу.