Суд зобов’язаний у резолютивній частині вироку, яким особу засуджено за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканності малолітньої особи, ухвалити рішення про включення інформації про обвинуваченого до Єдиного реєстру: п. 2 ч. 4 ст. 374 КПК

Вирішення цього питання апеляційним судом під час ухвалення нового обвинувального вироку не може залежати від наявності чи відсутності відповідного клопотання про це в апеляційній скарзі прокурора.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав винуватим та засудив ОСОБА_1 за закінчений замах на вчинення дій сексуального характеру,
щодо малолітнього, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 15 – ч. 4 ст. 152 КК.

Апеляційний суд скасував вирок суду першої інстанції щодо ОСОБА_1 у частині
призначеного покарання та ухвалив у цій частині новий вирок. Окрім того, вирішив включити інформацію про ОСОБА_1 до Єдиного реєстру осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи (далі – Єдиний реєстр). В іншій частині вирок місцевого суду залишено без зміни.

У касаційній скарзі засуджений, зокрема, зазначає, що апеляційний суд
безпідставно вирішив включити інформацію про нього до Єдиного реєстру, оскільки прокурор подав до апеляційного суду відповідне доповнення до апеляційної скарги з проханням зробити це поза межами строку на апеляційне оскарження.

Позиція ККС: залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.

Обґрунтування позиції ККС: колегією суддів ККС встановлено, що апеляційний суд, беручи до уваги, що ОСОБА_1 вироком місцевого суду засуджений за кримінальне правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості
малолітньої особи, належно виконав вимогу п. 2 ч. 4 ст. 374 КПК, вирішивши
включити інформацію про ОСОБА_1 до Єдиного реєстру.

В Україні Єдиний реєстр впроваджено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження Єдиного реєстру осіб,
засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості
малолітньої особи, та посилення відповідальності за злочини, вчинені проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи», який набрав чинності 16.01.2020.

Згідно з ч. 1 ст. 6-1 КВК, якою цей кодекс був доповнений згідно з указаним вище законом, Єдиний реєстр – це автоматизована електронна база даних, створена для забезпечення збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку, узагальнення даних про осіб, які вчинили злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи, у тому числі осіб, судимість яких за такі злочини знята або погашена в установленому законом порядку.

Відповідно до Порядку формування та ведення Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, затвердженого наказом МЮУ No 2023/5 від 26.06.2018 зі змінами та доповненнями, Єдиний реєстр є складовою частиною Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, та містить відомості про осіб, які вчинили кримінальні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи, у тому числі осіб, судимість яких за такі кримінальні правопорушення знята або погашена в установленому законом порядку.

Відповідно до ч. 5 ст. 6-1 КВК інформація про особу вноситься до реєстру на підставі обвинувального вироку суду, який набрав законної сили. У разі, якщо
особа вчинила кримінальне правопорушення проти статевої свободи та статевої
недоторканості малолітньої особи до створення реєстру, інформація про таку особу вноситься до реєстру на підставі ухвали суду за місцем проживання такої особи або місцем відбування нею покарання за клопотанням прокурора.

Згідно з п. 2 ч. 4 ст. 374 КПК у резолютивній частині вироку зазначаються: у разі визнання особи винуватою, зокрема рішення про включення інформації про обвинуваченого у скоєнні кримінального правопорушення проти статевої
свободи та статевої недоторканості малолітньої особи до Єдиного реєстру.

Таким чином, обов’язок суду ухвалити рішення про включення відповідної інформації до вказаного реєстру прямо передбачений положеннями КПК, якими
визначається зміст вироку суду. Тому вирішення цього питання апеляційним судом при ухваленні нового обвинувального вироку не може залежати від наявності чи відсутності відповідного клопотання про це в апеляційній скарзі прокурора.

Відповідно на це не може впливати й час подання прокурором до апеляційного
суду доповнення до апеляційної скарги такого змісту, адже таке доповнення за своєю суттю є посиланням зі сторони прокурора на необхідність виконання судом відповідного положення КПК у разі ухвалення обвинувального вироку.

Вироком місцевого суду ОСОБА_1 був засуджений за ч. 2 ст. 15 – ч. 4 ст. 152 КК. Вирок апеляційного суду набирає чинності з часу його проголошення.

Детальніше з текстом постанови ВС від 03.10.2022 у справі No 749/861/20 (провадження No 51-4981км21) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/106637685.