Суддя КАС ВС Ігор Олендер розповів про оподаткування та публічну фінансову політику в умовах воєнного стану

Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Ігор Олендер розповів про оподаткування та публічну фінансову політику в умовах воєнного стану.

Про це повідомляє Судова влада.

Насамперед доповідач нагадав про запровадження спеціальних правил оподаткування, які були зумовлені агресією рф, з 2014 року. Тоді законодавець вперше намагався спростити законодавство та певним чином захистити платників податків. Зокрема, шляхом прийняття Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який вплинув на застосування положень ПК України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Цими змінами запроваджено окремі правила оподаткування: мораторій на виконання договірних зобов’язань і на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними та іншими договірними зобов’язаннями; мораторій на проведення перевірок; підтвердження обставин непереборної сили.

Водночас події, які пов’язані з повномасштабним вторгненням рф, призвели до ще більш суворої реальності, ці виклики також зобов’язали законодавця відповідним чином реагувати. У Прикінцевих і Перехідних положеннях ПК України встановлено особливості реалізації податкової та публічної фінансової політики в умовах воєнного стану. Зміни стосувалися, зокрема, звільнення від податку на додану вартість для певної категорії, відсутності коригувань з податку на прибуток, послаблення в питанні єдиного соціального внеску.

Суддя зауважив, що правовий режим АТО, ООС, воєнний стан, безумовно, впливає на спроможність платників виконувати податкові обов’язки, проте зараз у контексті виконання своїх євроінтеграційних зобов’язань Україна повертається до відновлення довоєнної моделі оподаткування. Наприклад, ВРУ 9 листопада 2023 року ухвалила в другому читанні законопроєкт № 10016-д про часткове повернення документальних податкових перевірок. Отже, незважаючи на воєнний стан, держава діє, інститути працюють, а функція виконання податкового обов’язку загалом виконується так, як до воєнного стану.

Також Ігор Олендер ознайомив учасників заходу з практикою ВС щодо оподаткування. Як приклад суддя, зокрема, навів постанову ВС від 28 червня 2023 року у справі № 160/11478/22 про визнання протиправною та скасування картки відмови у митному оформленні (випуску) товару. У цій справі ВС постановив, що ввезення товару на митну територію України як операція, з якою законодавець пов’язує звільнення від обов’язку сплати митних платежів, не обмежується лише фактичним (фізичним) перетином товару через митний кордон України, а складає алгоритм дій, спрямованих на виконання низки необхідних митних формальностей.

Зупинився доповідач і на справі, яка стосувалася можливості своєчасного виконання платником податкового обов’язку в частині подання звітності (постанова ВС від 4 жовтня 2023 року у справі № 160/19575/22). ВС указав, що платник, який через проведення бойових дій втратив можливість провадити господарську діяльність, отримувати дохід від підприємницької діяльності та/або втратив основні засоби для ведення такої господарської діяльності, не може бути притягнутий до відповідальності у зв’язку з невиконанням податкових обов’язків. Для звільнення платника від виконання податкових обов’язків обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов’язку мають бути реальними та об’єктивними, а не формальними. Платник має надати вичерпний перелік документів, які підтверджують виникнення обставин, що унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов’язків. Суддя зауважив, що нині можна зробити висновок, що таких справ на розгляд судів надходитиме все більше.

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.