Суддя Кібенко повідомила, що дуже багато касаційних скарг, складені висококваліфікованими адвокатами, не відповідають вимогам ГПК України

Про це Олена Кібенко, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду зазначила під час презентації книги “Зловживання правом”, повідомляє прес-служба Верховного суду.

Суддя зазначила, що суди все більше уваги приділяють доброчесності поведінки учасників правовідносин. Це свідчить про те, що судді не лише формально застосовують норми закону, але й керуються принципом верховенства права та враховують, що, вступаючи в будь-які правовідносини, їх учасники мають поводитися чесно та добросовісно.

Доповідачка розповіла про найпоширеніші зловживання процесуальними правами при поданні касаційної скарги.

Вона зауважила, що до КГС ВС надходить дуже багато касаційних скарг, які не відповідають вимогам, установленим ГПК України. При цьому їх готують висококваліфіковані адвокати. Тож постає запитання, чи не є подання таких скарг зловживанням процесуальним правом.

За словами доповідачки, якщо йдеться про одиночний випадок подання скарги, яка не відповідає вимогам ГПК України, суди зазвичай не класифікують це як зловживання процесуальним правом, однак визнають його в разі системних дій, неодноразового подання безпідставних скарг. Олена Кібенко сказала, що у випадку зловживання процесуальними правами суд найчастіше використовує такі засоби протидії, як залишення скарги без розгляду, винесення попередження, накладення штрафу.  

Суддя ВС також зазначила, що хоча у ст. 43 ГПК України закріплено не право, а обов’язок судді протидіяти зловживанню процесуальними правами, судді не завжди активно застосовують цю норму, адже буває важко розмежувати активну процесуальну позицію сторони і зловживання нею своїми процесуальними правами.

Крім того, суддя ВС зауважила, що запобігання зловживанню процесуальними правами вимагає певної активності від сторін процесу. Враховуючи змагальність процесу, ініціатива щодо застосування судом заходів протидії зловживанням все ж таки має виходити від сторони у справі – так сторона може зазначити про безпідставність касаційної скарги та недобросовісну поведінку іншої сторони у запереченнях щодо відкриття касаційного провадження чи у відзиві на касаційну скаргу. За словами Олени Кібенко, на жаль, поки що учасники процесу рідко користуються таким своїм правом.