Суддя Сергій Погрібний розповів як Верховний Суд обґрунтовує розгляд позовів проти росії без участі її представника

Суддя Верховного Суду Сергій Погрібний розповів кореспонденту IWPR Вікторії Матолі, що судові рішення можуть істотно вплинути на майбутні механізми відшкодування збитків росією. 

Про це повідомляє Судова влада.

Згідно з міжнародним правом держави мають судовий імунітет і не можуть бути притягнуті до відповідальності в судах іншої держави без своєї прямої згоди. Втім, рішення, ухвалені раніше цього року Касаційним цивільним судом, що входить до складу Верховного Суду України, обмежують судовий імунітет російської федерації. Ці рішення пов’язані з судовими позовами, що були подані до повномасштабного вторгнення росії в лютому та вимагають компенсації за шкоду, завдану росією з 2014 року.

Одразу підкреслю, що ці рішення не стосуються суті судових позовів – компенсації від країни-агресора на користь дружини загиблого солдата в першому випадку. У другому випадку з аналогічним проханням звернулася жінка, мешканка Криму, яка була змушена покинути півострів після його окупації. 

Відповідно до українського законодавства у позовах проти іноземної держави запит має бути подано до її посольства, і тільки в разі його згоди український суд має право розглянути позов проти неї. Зрозуміло, що в умовах активної, загарбницької війни звернення до посольства країни-агресора – це шлях в нікуди. росія ніколи не давала своєї згоди на розгляд подібних спорів українським судом. Зазвичай посольство просто ігнорувало такі звернення, і суди були змушені закривати провадження у цих справах.

Але в квітні цього року Верховний Суд зробив безпрецедентний висновок і постановив, що українські суди мають право розглядати такі позови без згоди посольства країни-агресора.