Суддя-спікер КГС ВС Сергій Жуков про особливості розгляду вимог кредиторів у справах про банкрутство

Суддя-спікер Касаційного господарського суду у складі ВС Сергій Жуков розповів про особливості розгляду вимог кредиторів у справах про банкрутство.

Про це повідомляє Судова влада.

За його словами, виділяють три різновиди кредиторів у справах про банкрутство: конкурсні кредитори (кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника); забезпечені кредитори (кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника); поточні кредитори (кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство).

Також суддя наголосив, що важливість оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі щодо банкрутства полягає в тому, що саме з цієї події починається відлік 30-денного строку на подання конкурсними кредиторами заяв про свої кредиторські вимоги до боржника у справі про банкрутство.

У свою чергу, кредитор, який має конкурсні вимоги до боржника, ознайомившись з оголошенням про відкриття провадження у справі про банкрутство, повинен надіслати заяву зі своїми вимогами до розпорядника майна боржника (зберегти докази такого подання), а потім цю заяву разом з доказами подання розпоряднику майна боржника подати до суду, при цьому під час подачі заяви повинні бути враховані всі вимоги, які зазначені в ч. 3 ст. 45 КУзПБ.

Щодо того, які саме докази мають додаватися до заяви з конкурсними кредиторськими вимогами, в приписах КУзПБ зазначено: «документи, що підтверджують грошові вимоги до боржника». Тобто положення Кодексу не визначають конкретного переліку доказів, що підтверджують грошові вимоги до боржника.

Водночас, відповідно до судової практики з цього питання, заявник кредиторських вимог сам визначає докази, які, на його думку, підтверджують заявлені вимоги. Ця позиція наведена в постанові КГС ВС від 17 травня 2023 року у справі № 904/7260/21.

Тому, якщо кредитор зацікавлений у позитивному результаті щодо розгляду господарським судом його заяви з кредиторськими вимогами, він повинен надати розпоряднику майна та суду такі докази, які б дали змогу достеменно встановити наявність заборгованості.

Одним із прикладів, коли кредитор не проявив належної обачності та не подав до суду достатньої кількості доказів, які б дозволили визнати кредиторські вимоги, є ситуація, про яку йдеться в постанові КГС ВС від 27 вересня 2022 року у справі № 926/4807-б/21.

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.