Суддя в ухвалі надав дозвіл на вилучення адвокатських досьє, що прямо суперечить закону: НААУ

Хоча законом прямо забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності, це не завадило судді дати дозвіл, а правоохоронцям – вилучити під час обшуку адвокатські досьє.

21 червня детективи Національного антикорупційного бюро України провели обшук в офісному приміщенні одного із столичних адвокатських об’єднань. Цього разу участь у слідчій дії взяли представники Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Іван Бернадський та Олексій Логвинський.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Вони виявили та зафіксували у протоколі слідчої дії порушення правоохоронцями вимог статті 161 КПК, яка забороняє доступ листування або інших форм обміну інформацією між захисником та його клієнтом або будь-якою особою, яка представляє його клієнта, у зв’язку з наданням правової допомоги.

«Суддя в ухвалі надав дозвіл на вилучення адвокатських досьє, що прямо суперечить закону, – говорить І.Бернадський. – І детективи НАБУ під час обшуку відкривали та оглядали всі матеріали адвокатських справ, шукали ті, що були їм необхідні».

Нагадаємо, згідно із п.4 ч.1 ст. 23 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності.

Як раніше зазначав голова Комітету Володимир Клочков, коли слідчі судді видають ухвалу про обшук, не враховуючи законодавчі обмеження щодо адвокатської таємниці, вони тим самим фактично легалізують протиправні дії правоохоронних органів. Водночас, втручання службових осіб у діяльність захисника є злочином, відповідальність за який передбачена ст. 397 Кримінального кодексу.

Крім іншого, детективи також не долучили до протоколу обшуку всіх носіїв інформації, на які здійснювалася фіксація слідчої дії, що за наполяганням представників НААУ також було відображено у протоколі.

Після звернення потерпілих адвокатів Комітет з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності допоможе відновити порушені права та гарантії, а також вживатиме заходів для притягнення винних осіб до відповідальності.