Суддя ВП ВС Віктор Пророк розповів про визнання зловживанням правом безпідставних відводів

Відбувся Всеукраїнський онлайн-семінар для суддів апеляційних та місцевих судів «Зловживання процесуальними і матеріальними правами: правові наслідки», спікерами якого були судді Верховного Суду.

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.

Суддя Великої Палати Верховного Суду Віктор Пророк присвятив свій виступ питанню щодо зловживання учасниками справи процесуальними правами у практиці ВП ВС. Він розповів, зокрема, про одне із зловживань – використання образливої лексики. Так, у постанові у справі № 199/6713/14-ц ВП ВС вказала, що нецензурна лексика, образливі та лайливі слова чи символи, зокрема для надання особистих характеристик учасникам справи, іншим учасникам судового процесу, їх представникам і суду (суддям), не можуть використовуватися ні в заявах по суті справи чи заявах із процесуальних питань, інших процесуальних документах, ні у виступах учасників судового процесу та їх представників.

Скаржник, зауважив Віктор Пророк, неодноразово використовував нецензурну лексику у скарзі, лайливо характеризував державного виконавця та його роботу і стверджував, що звернувся до суду за захистом своїх прав саме тому, що державний виконавець має такі характеристики.

«Велика Палата дійшла висновку, що такі дії скаржника є виявом неповаги до суду й інших учасників процесу, та констатувала, що подання такої скарги – це зловживання скаржником його процесуальним правом, невиконання обов’язку керуватися завданням цивільного судочинства», – сказав доповідач.

Крім того, Віктор Пророк навів приклади судових рішень ВП ВС, які стосуються питання про те, що неявка в судове засідання є зловживанням правом. У постанові у справі № 800/482/17 ВП ВС вказала, що позивач був належним чином повідомлений судом про призначення судового засідання, двічі (повторно після відкладення розгляду справи) не прибув у судове засідання без повідомлення поважних причин неявки і заяв про розгляд справи за його відсутності не подавав. Відповідно до ч. 2 ст. 44 КАС України учасники справи зобов’язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов’язки. Згідно із ч. 1 ст. 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається. У розумінні КАС України позивач – це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду. Тому, будучи ініціатором судового розгляду справи, позивач насамперед має активно, не зловживаючи, використовувати власні процесуальні права. При цьому визначальними процесуальними обов’язками позивача є забезпечення представництва власних інтересів при розгляді адміністративної справи.

Суддя ВП ВС також розповів про визнання зловживанням правом безпідставних відводів (ухвала ВП ВС від 2 березня 2021 року у справі № 910/17048/17, постанова ВП ВС від 25 червня 2019 року у справі № 910/17792/17) та безпідставних процесуальних звернень (ухвали ВП ВС від 17 жовтня 2018 року у справі № 750/14127/17, від 11 березня 2019 року у справі № 757/22314/17-ц, від 10 вересня 2019 року у справі № 295/15945/18, від 6 серпня 2019 року у справі № 761/24672/15, від 26 червня 2019 року у справі № 587/430/16-ц).