Суддя ВС Раїса Ханова про трансформацію податкового регулювання в умовах воєнного стану на шляху до євроінтеграції

Під час панельної дискусії з податкового права на тему «Трансформація податкового регулювання в умовах воєнного стану на шляху до євроінтеграції» Раїса Ханова розповіла про євроінтеграційну фінансову політику в умовах воєнного стану.

Про це повідомляє Судова влада.

Доповідачка зазначила, що з огляду на застосування нового правового режиму оподаткування особливого значення набуло підтримання функціонування виробничих потужностей та збереження суб’єктів економічної системи. У цьому контексті суддя звернула увагу на постанову ВС від 27 квітня 2023 року у справі № 140/8127/22, у якій Суд дійшов висновку, що період дії режиму воєнного стану та руйнування економіки України в нинішніх складних для країни умовах вимагають безперервного виробництва матеріальних активів та насичення коштами фінансової системи країни, тому особливого значення набуває підтримання надійного функціонування виробничих потужностей і збереження суб’єктів економічної системи.

Що стосується реалізації права на мирне володіння майном, то важливою в цьому аспекті є постанова судової палати від 19 квітня 2022 року у справі № 816/687/16. У ній Суд зазначив, що застосування підвищеної ставки рентної плати у 2015 році було виправданим і не може оцінюватися як свавільне втручання у право на мирне володіння майном, оскільки відбувалося з огляду на суспільні інтереси держави. Немає колізії між нормою підпункту 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України та принципом стабільності, який застосовується в системному зв’язку з іншими принципами податкового законодавства. Така норма не застосовується лише тоді, коли вона суперечить принципу верховенства права в контексті права платника податку на мирне володіння майном.

Приділила увагу доповідачка і питанню щодо регулювання транскордонного виміру податкової та митної політики. Зокрема, у постанові ВС від 3 травня 2023 року у справі № 140/6689/20 колегія суддів дійшла висновку, що експортер здійснює конвертацію з урахуванням даних банківської системи Європейського Союзу. Відповідною датою конвертації є дата перерахунку коштів через фінансову установу або дата подання митної декларації країни відправлення. Конвертація валют не вказує на те, що такі документи мають цінову розбіжність.

Раїса Ханова також зазначила, що низка справ стосується виконання зобов’язань у податкових правовідносинах. За словами судді, змінилося виконання зобов’язань і для фізичних осіб – підприємців, адже наявна ситуація, коли така особа перебуває на непідконтрольній Україні території, але при цьому юридична особа, установа, організація здійснює виплати на користь ФОП, у такому випадку податок на доходи утримує і сплачує податковий агент.

Аналізуючи судову практику з приводу правовідносин щодо виконання зобов’язань, доповідачка розповіла про постанову ВС від 28 червня 2023 року у справі № 160/11478/22. У цій справі ВС зробив висновок, що в разі, якщо подана з метою митного оформлення ввезеного товару декларація датована в період із 1 квітня по 1 липня 2022 року, то задекларований за цією митною декларацією товар підпадає під дію Закону України від 24 березня 2022 року № 2142-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», оскільки виконуються законодавчо встановлені умови для звільнення від сплати ввізного мита та податку на додану вартість.

Висвітлила суддя і позицію ВС, викладену в постанові від 18 серпня 2023 року у справі № П/811/1594/15. У цій справі сформульовано висновок, що законодавство України встановлювало звільнення роботодавців від нарахування та утримання єдиного внеску з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Ці гарантії поширювалися на всіх працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, та на працівників, які вступили на військову службу під час мобілізації за особистим бажанням.