Судова реформа, яка не торкається питання функціонування ВРП і доброчесності її членів приречена на провал: терміновий висновок Венеційської комісії

В цілому, Венеційська комісія підтримує обгрунтування законопроекту №5068, оскільки він має намір реалізувати одну з ключових рекомендацій попередніх висновків: “питання доброчесності та етики членів ВРП слід вирішувати в терміновому порядку”. Судова реформа, яка не стосується функціонування ВРП і доброчесність його членів приречена на провал.

Про це йдеться у терміновому висновку Венеційської комісії.

Питання конституційного органу Вищої ради правосуддя регулюється статтею 131 Конституції, яка встановлює загальні вимоги щодо функціонування членів ВРП. Але також наявне положення, яке говорить, що “додаткові вимоги до членів Вищої ради правосуддя можуть бути передбачені законом ”. Це означає, що спеціальна додаткова вимога щодо етичної поведінки та доброчесності члена ВРП може бути введена законом. Законопроект №5068 запроваджує таку вимогу та вимагає, щоб члени ВРП відповідали “критеріям професійної етики та доброчесності”

Законопроект № 5068 вносить зміни до Регламенту парламенту та Закону «Про Вищу раду юстиції».

Ці зміни вносять:

  • зміни у процедуру виборів (призначення) членів ВРП;
  • створення та функціонування Ради з питань етики;
  • створення та функціонування Служби дисциплінарних інспекцій ВРП та дисциплінарних інспекторів;
  • досить обмежені зміни до правил дисциплінарної відповідальності суддів.