Однією із тем, що сьогодні обговорюються професійною юридичною спільнотою, залишається проблема діяльності українських адвокатів на тимчасово окупованих територіях. Наскільки правомірними є ініціативи її криміналізації?
Про це під час робочої зустрічі говорили голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова з виконавчим директором Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA) Марком Еллісом у Києві, 17 квітня.
Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Нагадаємо, у ВР зареєстровано кілька проектів (№8077 від 26.09.2022, №10136 від 09.10.2023), якими пропонуються розширення ст. 111-1 (Колабораційна діяльність) Кримінального кодексу. Зокрема, вважати таким злочином здійснення незалежної професійної діяльності у взаємодії з окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Попри те, що частина територій сьогодні тимчасово окуповані, за законодавством вони залишаються частиною України. На цьому наголосила Л.Ізовітова, пославшись на Закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Однією із цілей державної політики на таких територіях визначено забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб. А це конституційна функція адвокатури – забезпечити реалізацію права кожного на правничу допомогу.
Отже, за логікою авторів подібних ініціатив, громадян, які залишилися в окупації, слід позбавити конституційної гарантії, а адвокатів, які наважаться виконувати Конституцію – карати як злочинців.
Крім того, звернула увагу очільниця НААУ, колабораціонізм – це співробітництво з владою ворога. А адвокатська діяльність – професійна і незалежна від держави. Вона жодним чином не пов’язана ні з політикою, ні з пропагандою, ні з агресією. За таких обставин покарання адвокатів абсолютно не вкладається у європейські стандарти справедливого суду.
Раніше М.Елліс і сам наголошував на необхідності додержання високих міжнародних стандартів справедливого суду навіть в умовах війни. «Важливо розуміти, що захист права на справедливий суд – це не лише забезпечення того, щоб процеси захищали фундаментальні права особи, – вважає юрист. – Це також забезпечення сприйняття світом кримінально-правової системи України як чесної та справедливої».
Керівник IBA прямо пов’язував забезпечення Україною справедливості у таких процесах із подальшою міжнародною підтримкою. «Україна вкрай зацікавлена в тому, щоб продемонструвати, що її судові процеси є справедливими, – переконаний він. – Це стане частиною української спадщини. Відсутність справедливого судочинства підірве верховенство права та поставить під загрозу підтримку України з боку міжнародного співтовариства».
«Меседж має бути таким: «Без справедливості в цих судових процесах ми нічим не кращі, ніж Росія», – резюмував М.Елліс.
Директор IBA відвідує Національну асоціацію вчетверте. Перші три візити були у серпні 2022 року, лютому та серпні 2023 року.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.