Тільки 6% кримінальних проваджень проти бізнесу доходять до суду: бізнес-омбудсмен Роман Ващук

Журналісти дослідили реєстр судових рішень і виявили, що кількість справ у ньому за статтею 190 КК України – шахрайство у січні-серпні 2023 удвічі більша за аналогічний період 2021 року — 60 тисяч. А кількість справ, відкритих за статтею 209 КК – легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, за останні п’ять років зросла вп’ятеро — до 684.

Про це пише ЕП.

Правоохоронці користуються можливістю відкривати не завжди перспективні кримінальні справи, аби тримати компанію “на гачку”, поки вона, наприклад, не погодиться “вирішити питання”. За словами бізнес-омбудсмена Романа Ващука, тільки 6% кримінальних проваджень проти бізнесу доходять до суду.

Для проведення обшуків у бізнесменів силовики часто використовують не пов’язані з економічними злочинами статті 190-ту та 110-ту – посягання на територіальну цілісність. Або формально економічну 209-ту.

“Аналіз показує, що кількість справ, у яких висувають підозру, передають до суду чи хоча б закривають, щорічно падає. Натомість зростає кількість “незакритих” справ, за якими не ухвалюються жодні рішення. Це дозволяє розслідувати справи роками з перманентною загрозою арешту майна”, — йдеться у матеріалі.

Іншою проблемою є розпорошеність підслідності економічних злочинів між правоохоронними органами.

“Тож перевіряють бізнес усі потроху: БЕБ, Державне бюро розслідувань, Національна поліція, СБУ і навіть Національне антикорупційне бюро”, — додається у матеріалі.

До того ж, правоохоронці часто використовують “творчий підхід”. Наприклад, щоб передати справу у підслідність СБУ, до списку підозр можуть додати статтю 258-5 – фінансування тероризму.