Участь міжнародних експертів у формуванні органів правосуддя набрало форми тиску на Україну: Лідія Ізовітова

Під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Розвиток правосуддя» Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова заперечила твердження міжнародних спікерів цього заходу про те, що Вищий антикорупційний суд є найбільш доброчесний і професійний.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Зокрема, в якості аргументів було наведено кількість звернень про порушення прав адвокатів та процесуальних порушень з боку суддів ВАКС за півтора роки існування цієї судової інституції.

Рада адвокатів України прийняла цілий масив рішень та звернень, у тому числі до міжнародних інституцій, керівництва ВАКС, ВРП та інших органів влади.

«Довіри громадянського суспільства до ВАКС немає і бути не може. Він працює трішки більше року, але ми, адвокати, вже стикнулися з низкою проблем. Наприклад, такої проблеми історія України не знала, щоб суддя сказала людям, і це є на відеофіксації засідання, про те, що вона може змінити запобіжний захід обвинуваченому, якщо захисники будуть продовжувати заважати суду. Ми підтримували сам факт створення ВАКС і мали надію на чесне правосуддя. Але таким правосуддя не може бути для нашого громадянського суспільства, ким і чим би воно не було підтримано», – наголосила Лідія Ізовітова.

Голова НААУ також висловила сумніви у доцільності повторити прецедент формування суду за участю міжнародних експертів за прикладом ВАКС. Фактично, призначення суддів за участі міжнародних експертів є тиском на судову гілку влади і державу в цілому.

«Якщо за Конституцією в Україні народовладдя, то не може бути іншовладдя. Участь будь-яких іноземних експертів – то іншовладдя. І ми не можемо це підтримати. Влада в Україні: і законодавча, і виконавча, і судова має призначатися виключно українцями. Ми на цьому стоїмо. Якщо сьогодні ми розпочнемо з суддів, то нам скажуть, що завтра – парламентарі, післязавтра – міністри, а потім – і кандидати в Президенти повинні йти через добір і голосування міжнародних експертів. Такого механізму в Європейському Союзі немає. І незважаючи на те, що ми записали в Конституції наш європейський вектор, ми можемо обирати кращі європейські стандарти і практики, якщо вони реально існують. Але в перший день форуму нам дуже наполегливо навіть не рекомендували, а майже зобов’язували це робити. Виглядає, що здійснюється тиск на нашу державу. А тиску на нашу державу ми, українці, допустити не можемо», – заявила Лідія Ізовітова.

Нагадаємо, у грудні 2020 року НААУ повідомила Проект Pravo-Justice про факти порушення прав адвокатів суддями ВАКС. Впродовж 2020 року Рада адвокатів України неодноразово розглядала звернення адвокатів про порушення їхніх прав і гарантій адвокатської діяльності з боку суддів ВАКС. На підставі цих звернень РАУ прийнято 6 рішень, в яких звернуто увагу на неприпустимість таких порушень, надано детальне юридичне обґрунтування кожного випадку таких порушень та надано рекомендації щодо їхнього негайного усунення.

На виконання цих рішень РАУ направила до міжнародних інституцій, міжнародних професійних організацій понад 40 офіційних звернень. Копії усіх документів у перекладі англійською мовою також передані в офіс європейського експертного проекту.