Ухвала слідчого судді про роз’яснення судового рішення або відмову в його роз’ясненні підлягає апеляційному оскарженню відповідно до вимог ч. 4 ст. 380 КПК

Обставини справи: слідчий суддя місцевого суду ухвалою від 15.11.2021
задовольнив клопотання слідчого про надання тимчасового доступу до речей і документів у межах кримінального провадження за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК.

ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді з заявою про роз’яснення судового
рішення, однак за ухвалою слідчого судді від 22.11.2021 вказану заяву повернуто
заявнику. Апеляційний суд відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу слідчого судді місцевого суду від 22.11.2021.

У касаційній скарзі ОСОБА_1 стверджує, що суд апеляційної інстанції безпідставно відмовив у відкритті провадження за його апеляційною скаргою
на ухвалу слідчого судді від 22.11.2021 про повернення його заяви про роз’яснення судового рішення, не врахувавши вимоги ст. 380 КПК, якою передбаченого право апеляційного оскарження такої категорії судових рішень.

Позиція ККС: скасовано ухвалу апеляційного суду та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС вважає, що доводи касаційної скарги ОСОБА_1 про істотне порушення вимог кримінального процесуального закону судом апеляційної інстанції при постановленні ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження, є обґрунтованими.

У ст. 309 КПК, якою визначаються ухвали слідчого судді, які можуть бути
оскаржені під час досудового розслідування, відсутня вказівка на можливість
оскарження в апеляційному порядку ухвали слідчого судді про роз’яснення або відмову у роз’ясненні судового рішення, а ч. 3 цієї статті встановлює заборону на оскарження в апеляційному порядку інших (не зазначених у цій статті) ухвал слідчого судді.

Разом з тим, у цьому випадку підлягає застосуванню ч. 4 ст. 380 КПК, яка є спеціальною нормою, та закріплює можливість оскарження ухвали про роз’яснення судового рішення або відмову у його роз’ясненні, оскільки згідно з приписами ч. 2 ст. 369 КПК ухвали слідчих суддів належать до системи судових
рішень.

З огляду на зазначені вище вимоги кримінального процесуального закону вказана ухвала підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Детальніше з текстом постанови ВС від 17.02.2022 у справі No 212/10043/21 (провадження No 51-159км22) можна ознайомитися за посиланням – https://reestr.court.gov.ua/Review/103525214
.