Ухвалення і проголошення рішення без мотивів є рудиментом радянського часу: суддя ВС Кібенко

Суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Олена Кібенко взяла участь в експертному обговоренні «Вдосконалення наказного та спрощеного судових проваджень за ЦПК та ГПК: чи можливо спростити вже спрощене?»

Про це повідомляє прес-служба ВС.

Олена Кібенко зазначила, що у 2020 році до господарських судів загалом надійшло 87 820 позовів, серед яких із майновими вимогами до 500 прожиткових мінімумів – 41 243, до 100 прожиткових мінімумів – 11 304. Таким чином, справи, які можуть розглядатися у спрощеному провадженні, становлять майже половину всіх справ.

Через пандемію суди зіткнулися з новими викликами. Дедалі більше країн переглядають підходи до судових процедур. Усі заходи максимально переносяться в онлайн-формат, тобто пандемія надала поштовх до диджиталізації.

«Диджиталізація має бути не просто копіюванням, тобто перенесенням тих процесів, які зараз є в судах, в електронну онлайн-форму. Диджиталізація надає абсолютно нові можливості, а тому необхідно переглянути самі процеси», – резюмувала Олена Кібенко. Одним із прикладів такого перегляду є відмова від проведення судових засідань (навіть в режимі відеоконференцій) на користь розгляду справ у повноцінних онлайн-судах (за наявними письмовими матеріалами справи в режимі 24/7). Онлайн-суд означає, що абсолютно всі процесуальні дії та комунікації учасник процесу може здійснювати за допомогою свого ґаджета (комп’ютера, смартфона), не виходячи з офісу чи дому.

Україні теж варто переглянути підхід процесуальних кодексів до необхідності проведення самих судових засідань. Там, де можна відмовитися від їх проведення, наприклад, в суді касаційної інстанції, варто це зробити. Суд при вирішенні цих питань повинен мати більше дискреційних повноважень.

У разі проведення судового засідання, доцільно відмовитися від ухвалення рішення судом одразу після слухань. Ухвалення і проголошення рішення без мотивів є рудиментом радянського часу, від якого треба позбавлятися.  Але й судді, й учасники процесів звикли до спілкування із судом у режимі засідань, тому для переходу до справжнього онлайн-судочинства треба докласти багато зусиль, зокрема прописати в кодексах належні гарантії та запобіжники зловживанням.