Суддя КГС ВС Кібенко пояснила, в чому полягає різниця між належним і ефективним способами захисту

Суддя ВС у КГС Олена Кібенко висвітлила роль належного та ефективного способу захисту корпоративних прав у досягненні завдань господарського судочинства.

Про це повідомляє Судова влада.

Доповідачка пояснила, в чому полягає різниця між належним і ефективним способами захисту, наголосивши на важливості розмежування цих категорій. Належний – означає передбачений законом чи договором, при цьому йдеться не лише про ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України, але й про спеціальні норми. Водночас якщо спеціальна норма передбачає певний спосіб захисту, то такий припис превалює, порівняно із загальними переліками способів захисту.

Аналізуючи судову практику з вирішення корпоративних спорів, Олена Кібенко зазначила, у яких випадках найчастіше спосіб захисту визнається неефективним: коли він не вирішує спір остаточно і виникає потреба у поданні нових позовів, не відновлює права позивача та порушує права третіх осіб.

За словами судді ВС у КГС, якщо порівняти із зобов’язальним чи деліктним правом, де способи захисту певною мірою є усталеними, корпоративне право розвивається дуже динамічно. Серед причин – кардинальні зміни законодавства (Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» 2018 року, нова редакція Закону України «Про акціонерні товариства» 2022 року). Тому суд постійно змушений вирішувати питання про належність і ефективність способів захисту, розглядати нові категорії спорів, які раніше не заявлялися позивачами (чи може суд виключити учасника з товариства, зокрема й через визначення розміру статутного капіталу та часток учасників, чи може товариство стягнути додатковий вклад з учасника). Вказані справи передані на розгляд судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів КГС ВС.