Українська влада має забезпечити адвокатам гарантії захисту: резолюція Європейської асоціації адвокатів з кримінального права

Заборона ототожнення адвоката з клієнтом має виконуватися за будь-яких умов незалежно від категорії справ. Забезпечення цієї гарантії адвокатської діяльності є позитивним зобов’язанням кожної держави.

Про це йдеться у резолюції, ухваленій 6 травня Європейською асоціацією адвокатів з кримінального права (ECBA) за підсумками обговорення правових наслідків війни в Україні, повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

«Поділяючи обурення усіх свідомих громадян фактами масових військових злочинів і злочинів проти людяності, наголошуємо, що навіть за таких обставин верховенство права має дотримуватись, ідеться у документі. – Ми вітаємо наших колег з Національної асоціації адвокатів України за їхню відданість захисту права на справедливий суд, незалежно від того, наскільки жахливими є злочини, інкриміновані підзахисним особам. Така позиція є мужньою, адже на тлі дій агресора вона є непопулярною і часто складною для розуміння».

Європейські адвокати нагадали, що найвище покликання професії юриста полягає в тому, щоб усі люди, незалежно від тяжкості пред’явлених їм обвинувачень, отримували справедливе провадження, без залякувань і упередженого ставлення.

Натомість, відзначили у ECBA, сьогодні судові процеси в Україні супроводжуються тиском на адвокатів з боку суспільства, політиків та правоохоронних органів. Йдеться не лише про фізичні напади чи залякування, а й про спроби перешкоджати наданню кваліфікованого захисту, наприклад, шляхом спонукання до розірвання договорів, зокрема, у системі безоплатної правової допомоги.

«Ми є свідками численних обшуків українських адвокатів, які містять ознаки переслідувань і утисків. А це є глобальною проблемою, що загрожує незалежності професії, що не може бути виправдане навіть в умовах воєнного стану», – уточнюється у резолюції.

Згідно з п.18 Основних положень про роль адвокатів, прийнятих VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам 1 серпня 1990 року, адвокати не повинні ідентифікуватися з клієнтами та їх справами у зв’язку з виконанням професійних обов’язків.

Правило заборони ототожнення з клієнтом, наголошується у документі, має виконуватися за будь-яких умов незалежно від категорії справ (зрадники, військовополонені, колабораціоністи тощо). При цьому забезпечення цієї гарантії адвокатської діяльності є позитивним зобов’язанням кожної держави.

Тож ECBA закликала українську владу забезпечити захист адвокатів, а Офіс Генпрокурора та правоохоронні органи – вжити заходів для припинення будь-яких актів втручання в їхню професійну діяльність, засудити спроби тиску, неупереджено та ефективно розслідувати всі факти нападів на адвокатів.

Нагадаємо, системні факти перешкоджання професійній діяльності, порушення прав і гарантій адвокатської діяльності стали підставою для скликання 11 квітня позачергового засідання Ради адвокатів України. Також ця проблема обговорювалася 27 квітня під час круглого столу, організованого Національною асоціацією адвокатів України.

Довідково: Європейська асоціація адвокатів з кримінального права (European Criminal Bar Association, ЕСВА) – це асоціація, членами якої є незалежні адвокати з країн-членів Європейського Союзу та Ради Європи, а також з інших країн.

Асоціація була заснована в 1992 році і з того часу стала провідною організацією адвокатів у Європі. Вона об’єднала адвокатів у кримінальних справах та експертів з кримінального права в Європі, які захищають фундаментальні права осіб, що перебувають під слідством, підозрюваних, обвинувачених, а також засуджених осіб.