Вадима Хабібулліна, який з 2017 по 2022 рік обіймав посаду керівника Комітету інформаційної політики НААУ, і після свого звільнення почав розсилати державним органам та засобам масової інформації спам-повідомлення про ніби то російські сліди в органах адвокатського самоврядування, про злочини, вчинені послом України в США, позбавлено права на заняття адвокатською діяльністю.
Дисциплінарне стягнення 21 червня наклала Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Закарпатської області.
Про це повідомляють колеги адвокати.
За наявною інформацією, підставою для такого рішення стало грубе одноразове порушення правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури України.
Нагадаємо, під час травневого засідання Рада адвокатів України розглянула звернення особи щодо правової оцінки дій адвоката. Громадянин повідомляв про неадекватну поведінку адвоката і на підтвердження цьому надав висновок експерта Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України. За результатами аналізу 23 аркушів текстових повідомлень, підписаних ім’ям адвоката, експерт зробив висновок про те, що ця особа «з урахуванням її розумового розвитку та індивідуально-психологічних особливостей, не завжди може розуміти характер і фактичний зміст власних дій, не в повній мірі може керувати ними і передбачати їх наслідки».
Інформацію про це разом із висновком оприлюднив у Фейсбуці сам заявник Сергій Пшенічний.
У висновку цитується, що особа підписується як «В АД ИМ» з відділу №13 з електронною адресою ISTINA999.
Відповідно до статті 6 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не може бути адвокатом особа, яка визнана судом недієздатною чи обмежено дієздатною. У розвиток цієї норми розділом 2 Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, затвердженого рішенням РАУ від 17.12.2013 №270, встановлені вимоги до особи, яка звертається із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. Зокрема визначено, що заявник має подати до КДКА регіону довідку медичної установи про стан здоров’я (про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин).
Водночас, відзначили учасники травневого засідання РАУ, людина може захворіти на психічну хворобу вже після складання іспитів та отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. І тут у законодавстві існує прогалина. Адже механізмів припинення адвокатської діяльності на підставі втрати дієздатності (або набуття захворювання, що може перешкоджати здійсненню адвокатської діяльності), наразі немає. Стаття 32 Закону передбачає вичерпний перелік підстав припинення права на зайняття адвокатською діяльністю шляхом анулювання свідоцтва. І серед них відповідних випадків не передбачено.
Можна припустити, що адвоката позбавлено права на зайняття адвокатської діяльності не через оприлюднення висновку Служби безпеки України, а з інших підстав. Редакція продовжує слідкувати за ситуацією з зазначеним адвокатом.