21 травня 2024 року м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_4
прокурора ОСОБА_5
обвинуваченого ОСОБА_6
захисника ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі кримінальне провадження по обвинуваченню
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Красноярськ Красноярського краю Російської Федерації, громадянина України, з вищою освітою, військовослужбовця в\ч НОМЕР_1 , розлученого, на утримані має 2-х неповнолітніх дітей, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
за ст. 111 ч.2 КК України, –
ВСТАНОВИВ:
Громадянин України ОСОБА_6 вчинив необережний злочин за наступних обставин.
Так, наказом Міністра оборони України від 02.10.2014 року № 574 з старшим лейтенантом запасу ОСОБА_6 укладено контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України строком на п`ять років з призначенням на посаду старшого авіаційного техніка технічно-експлуатаційної частини авіаційної техніки авіаційної ланки НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї 40 бригади тактичної авіації Повітряних Сил Збройних Сил України.
16.10.2014 року наказом № 222 командира військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_6 зараховано до списків особового складу вказаної військової частини.
Відповідно до наказу № 89 від 20.12.2017 року командира повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » – заступника командувача Повітряних Сил Збройних Сил України, старшого лейтенанта ОСОБА_6 увільнено від займаної посади та призначено до 39 бригади тактичної авіації.
31.12.2017 року наказом № 1 командира військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_6 зараховано до списків особового складу зазначеної військової частини на посаду старшого авіаційного техніка інженерно-авіаційної служби авіаційної ескадрильї.
16.08.2019 року наказом № 401 командувача Повітряних Сил Збройних Сил України укладено новий контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України зі старшим лейтенантом ОСОБА_6 , старшим авіаційним техніком інженерно-авіаційної служби авіаційної ескадрильї 39 бригади тактичної авіації повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » строком на п`ять років.
ОСОБА_6 , будучи військовослужбовцем відповідно до вимог ст. ст. 11, 16, 49, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку й майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю.
Відповідно до вимог ст. ст. 17, 65, 68 Конституції України, визначено, що Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету та недоторканності покладаються на Збройні Сили України. В свою чергу, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України, які відбувають військову службу відповідно до закону. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Зокрема встановлено, що ОСОБА_6 , у період дії в Україні воєнного стану, діючи необережно, розповсюдив відомості військового характеру, що становлять державну таємницю, за відсутності ознак державної зради.
Реалізуючи свій вказаний вище злочинний умисел, ОСОБА_6 , використовуючи додаток-мессенджер «Viber», що дозволяє відправляти повідомлення, здійснювати відео- та голосові повідомлення за допомогою мережі Інтернет, що встановлений на його мобільному терміналі, 16.03.2022 року у період часу з 19 год. 43 хв. по 19 год. 45 хв. передав своєму брату ОСОБА_8 , який проживає на території рф, інформацію у вигляді текстового повідомлення та фотоматеріалів про наслідки ракетного обстрілу 07.03.2022 військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (в/ч НОМЕР_1 ) та пошкодження в результаті цього трьох бойових літаків Су-27, а також будівлі авіаційної ескадрильї.
Розголошення зазначених відомостей на час їх передачі російській федерації могло дозволити противнику коригувати вогонь для нанесення вогневого ураження авіаційній техніці, особовому складу та об`єктам інфраструктури військової частини НОМЕР_1 , що суттєво знизило би її бойові можливості і тим самим завдало шкоди інтересам національної безпеки України у сфері оборони.
Обвинувачений ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого злочину за ч.2 ст. 111 КК України не визнав себе винним повністю та під час судового розгляду показав наступне.
Події 24 лютого 2022 року застали його в м. Одесі, де він був у відрядженні. У вівторок його відправили до м. Житомира до його військової частини. Він приїхав до частини в смт. Озерне і приступив до виконання своїх обов`язків. 07 березня 2022 року під час бойового чергування була повітряна тривога, тобто були пуски ракет і всі сховалися в бомбосховище і почули вибух і через деякий час вийшли з бомбосховища, було дві воронки і він побачив свої літаки, які були пошкодженні через ракетну атаку по смт. Озерному. Пошкодження були фонаря і якраз пошкодження були біля бортового номера. ОСОБА_9 поставив завдання зробити фотозйомку на його (обвинуваченого) мобільний телефон пошкодження літака і скинути фотографію йому. ОСОБА_10 потрібні ці фотографії, щоб повідомити вище командування про пошкодження літака. На ранок 08 березня 2022 року приїхало командування і повідомили, що до нас прибуде відповідна бригада. Після 12-00 год. 08 березня 2022 року приїхали якісь люди з автоматами та його «пов`язали» і посадили в машину. Він повідомив їх, що йому немає чого приховувати. На поліграфі його перевіряли, також його допитували. Задавали питання щодо його брата, який проживає в росії і чи він (обвинувачений) співпрацює з рф, на що він відповів категоричною відмовою. 09 березня 2022 року о 09-00 год. йому повернули всі його речі та він повернувся додому. Він зателефонував своєму командиру, що вже вдома. Потім його командир ОСОБА_9 зателефонував і наказав прибути до частини і займатися іншими завданнями. Його брат написав йому 24 лютого 2022 року та запитав, чи він (обвинувачений) живий. Крім того, він спілкувався з братом десь в березні 2022 року. З братом він спілкувався лише повідомленнями і поговорили тільки про новини. Скидував 3 фотографії літака своєму брату, тобто, просто показував пошкодження літака. Його фотографії не могли завдати шкоду суверенітету України, оскільки всім було відомо, що були удари по смт. Озерному. Даною інформацією він просто поділився з братом. Після 10 квітня 2022 року йому стало відомо про відновлення його літака. Після 07 березня 2022 року літак не міг нести бойову службу. Чухиль ОСОБА_11 це його товариш, з яким він (обвинувачений) навчався в університеті в м. Києві. Після закінчення навчання ОСОБА_11 залишився в росії в місті москва. 20 березня 2022 року з ОСОБА_12 він спілкувався, той запитував як справи у нього (обвинуваченого). Пошкодження літака – це не таємна інформація. На момент 16 березня 2022 року він передав фотографії брату, а саме, борт літака з його номером. ОСОБА_12 він не розповідав, чому приїхала бригада до частини.
Фотографії брату він передав за власним бажанням. Скидав фотографії просто поділитися як пройшов його (обвинуваченого) день. Матеріальні блага за надання вказаної інформації він не отримував.
Винуватість обвинуваченого повністю підтверджується :
– показаннями свідка ОСОБА_13 , яка показала в суді, що обвинувачений є її сином, який навчався в м. Києві на авіаційному факультеті (в т.ч. разом з ОСОБА_14 ). До 2014 року він за спеціальністю не працював, у 2014 році поступив на військову службу в смт. Озерне. Син ніколи не мав проросійської спрямованість, завжди був патріотом України. Його брат ОСОБА_15 служив у прокуратурі м. Севастополь, а Чухиль Марк займався бізнесом у м. Москва. Зі слів свого сина їй відомо, що він направляв фото пошкодженого літака брату ОСОБА_15 з метою ілюструвати дії рф на території України;
– показаннями свідка ОСОБА_16 , який показав наступне. Він (свідок) працював з грудня 2018 року і по 30 серпня 2022 року в смт. Озерному. Обвинувачений був його підлеглим і працював на посаді старшого техніка. Щодо родичів обвинуваченого йому було відомо тільки про одного родича – брата, який працює зубним лікарем в м. Києві. Для відновлення техніки вони викликали спеціалістів, тому що не могли самостійно усунути проблему.
Літак ОСОБА_6 був сильно пошкоджений. Пошкодження сталися 07 березня 2022 року внаслідок ракетного удару і буквально через пару днів приїхали спеціалісти і працювали на території десь приблизно 2 тижні. Всі роботи відбувалися з дозволу техніка, тобто, ОСОБА_6 .. Інструкцій щодо дій у разі пошкодження літака – немає такого, все фіксується шляхом фотографування і потім направляється відповідним спеціалістам. Саме літака ОСОБА_6 була фотофіксація, тобто ОСОБА_6 фотографував свій літак і направляв через «Сигнал» (багатоплатформна служба зашифрованих миттєвих повідомлень). Доступ є в нього (свідка) до режиму секретності. На тих знімках нічого таємного немає. До ОСОБА_6 зауважень не було. Він (свідок) не чув, щоб обвинувачений підтримував рф;
– показаннями свідка ОСОБА_17 , який показав наступне.
Він (свідок) – заступник командира частини, призначений на посаду в грудні, прийняв посаду в січні. Його обов`язки – підтримування справності техніки. Обвинувачений служив у в/ч НОМЕР_1 старшим авіаційним техніком, основна задача ОСОБА_6 – це забезпечення справності авіаційної техніки. Про родичів обвинуваченого йому нічого не відомо. На даний час, зі слів інших осіб кажуть, що в обвинуваченого є родичі в рф. Про пошкодження літаків йому відомо, були нанесені ракетні удари по аеродрому в смт. Озерному. 07 березня 2022 року літак, який обслуговувався ОСОБА_6 , отримав пошкодження. Всі літаки, які були пошкодженні, всі були відновлені фахівцями їхньої служби. Обвинувачений – технік літака і його роль була контроль, залучення всіх фахівців, ведення документації, зарядка, заправка. Обвинувачений брав участь у дефектації і відновлені техніки після ракетних ударів, а також ОСОБА_6 вів облік і документацію. Дефектація – це літак, який отримав пошкодження і описується все те, що ми бачимо. Після пошкодження обвинуваченому нічого не забороняє робити фотофіксацію. Фотофіксація є не обов`язковою, немає окремого пристрою для здійснення таких фото. Заборони не існує, якщо це фото окремих елементів. Ушкодження переднього фонаря – це не є забороною (фотофіксація). Після обстрілу на початку березня, літак, який обслуговував обвинувачений, був пошкоджений і десь 3 тижні він був не бойовий. Чи є фотографії даного пошкодження таємною інформацією, він (свідок) сказати не може. ОСОБА_6 контактував з особами, які ремонтували його літак. Тобто, обвинувачений ОСОБА_6 – людина, яка дає дозвіл підійти до літака. Навіть він (свідок, командир) – не зможе підійти до літака без дозволу ОСОБА_6 .. Щодо політичної позиції ОСОБА_6 він не може нічого сказити. Він (свідок) не чув, щоб ОСОБА_6 щось говорив за рф і за владу України. Обвинувачений мав доступ до державної таємниці.
– відповіддю ТВО командира військової частини НОМЕР_1 від 06.04.2022 року, з якої вбачається, що 07 березня 2022 року внаслідок ракетних ударів, які були нанесені по військовому аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 », було пошкоджено літаки СУ-27 б/н 26, 46, 48, які на той час перебували на території військового аеродрому та були залучені до бойового чергування з охорони повітряного простору. Після пошкодження на вказаних літаках проводились ремонті роботи по відновленню їх працездатності;
– відповіддю ТВО командира військової частини НОМЕР_1 від 06.04.2022 року, з якої вбачається, що в період з 16 по 24 березня 2022 року на території в/ч НОМЕР_1 на території військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » перебували представники ДП Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГремонт» які здійснювали ряд ремонтних робіт по відновленню пошкоджених внаслідок ракетних ударів літаків СУ-27 б/н 26, 46, 48, в тому числі заміну скла невідкидної частини ліхтаря літака СУ-27 б/н НОМЕР_4 і заміну фонаря літака СУ-27 б/н НОМЕР_5 ;
– на підставі ухвали слідчого судді Житомирського апеляційного суду від 21.03.2022 року та доручення про проведення НСРД від 21.03.2022 року було складено :
протокол за результатами проведення НСРД – зняття інформації з електронних інформаційних систем від 24.03.2022 року з додатком СД-диском, відповідно до якого було встановлено, що ОСОБА_6 здійснював переписку через мессенджер «WhatsApp», який був встановлений на його мобільному терміналі марки «Xiaomi» ІМЕІ НОМЕР_6 з абонентом « ОСОБА_18 » (використовує номер НОМЕР_7 ), якому повідомляв про пошкодження внаслідок ракетних ударів літаків, які розміщені на військовому аеродромі «Озерне» Житомирської області.
протокол за результатами проведення НСРД – зняття інформації з електронних інформаційних систем від 28.03.2022 з додатком СД-диском відповідно до якого було встановлено, що ОСОБА_6 : використовуючи мессенджер «Viber», що був встановлений на його мобільному терміналі марки «Xiaomi» ІМЕІ НОМЕР_6 з абонентом « ОСОБА_18 » та направив останньому фотозображення пошкодженої внаслідок ракетного удару авіаційної техніки – літаків СУ-27 та будівлі авіаційної ескадрильї,
– протоколом огляду речей та документів від 26-27.04.2022 року, відповідно до якого було оглянуто речові докази, які були виявлені та вилучені під час обшуку від 21.04.2022 року на робочому місці ОСОБА_6 . Відповідно до даного протоколу було встановлено:
на мобільному телефоні «Хіаоmі» оператора мобільного зв`язку «Лайфсел» НОМЕР_8 було видалено всю інформацію переписки ОСОБА_6 у додатку «Viber» з абонентами « ОСОБА_19 » та « ОСОБА_18 ». При огляді меню «Вызовы» було встановлено, що ОСОБА_6 спілкувався з абонентом « ОСОБА_19 » ІНФОРМАЦІЯ_4 , 25.02.22 року, а також спілкувався з абонентом « ОСОБА_18 » 15.01.22 року; було встановлено видалення у вкладці « ОСОБА_20 » всіх фото пошкоджених літаків СУ-27;
– протоколом за результатами проведення НСРД – зняття інформації з електронних інформаційних систем від 04.04.2022 року з додатком СД-диском протоколом огляду матеріалів, відповідно до якого було встановлено, що ОСОБА_6 :
використовуючи мессенджер «Viber», що був встановлений на його мобільному терміналі марки «Xiaomi» ІМЕІ НОМЕР_6 з абонентом « ОСОБА_18 » та направив останньому фотозображення пошкодженої внаслідок ракетного удару авіаційної техніки – літаків СУ-27 та будівлі авіаційної ескадрильї,
– протоколом огляду речей та документів від 26-27.04.2022 року, відповідно до якого було оглянуто речові докази, які були виявлені та вилучені під час обшуку від 21.04.2022 року на робочому місці ОСОБА_6 . Відповідно до даного протоколу було встановлено:
на мобільному телефоні «Хіаоmі» оператора мобільного зв`язку «Лайфсел» НОМЕР_8 було видалено всю інформацію переписки ОСОБА_6 у додатку «Viber» з абонентами « ОСОБА_19 » та « ОСОБА_18 ». При огляді меню «Вызовы» було встановлено, що ОСОБА_6 спілкувався з абонентом « ОСОБА_19 » 24.02.22, 25.02.22 року, а також спілкувався з абонентом « ОСОБА_18 » 15.01.22 року; було встановлено видалення у вкладці «Галерея» всіх фото пошкоджених літаків СУ-27;
– висновком судово-комп`ютерної експертизи від 30.05.2022 року, відповідно до якого з вилучених на робочому місці ОСОБА_6 телефонів, була відновлена раніше видалена інформація, яка під час проведення експертизи була записана на оптичні носії інформації;
– протоколом огляду від 15.06.2022 року, згідно якого була оглянута інформація, яка була відновлена під час проведення судово-комп`ютерної експертизи, в тому числі було оглянуто фото пошкодженого літака СУ-27;
– протоколом огляду оптичного носія інформації від 17 червня 2022 року, відповідно до якого було оглянуто інформацію щодо з`єднань мобільного телефону за номером НОМЕР_9 та було встановлено, що16.03.2022 року у період часу з 19 год. 43 хв. по 19 год. 45 хв. ОСОБА_6 для спілкування з ОСОБА_8 та ОСОБА_21 використовував лише тип з`єднання «Інтернет» та передавалась відповідна інформація вказаним абонентам про наслідки ракетного обстрілу 07.03.2022 року військового аеродрому Озерне та пошкодження в результаті цього трьох бойових літаків СУ-27, а також будівлі авіаційної ескадрильї. При цьому, було роботу вказаного мобільного терміналу зафіксовано в районі роботи базової станції за адресою : АДРЕСА_3 .
Також було встановлено, що 20.03.2022 року о 08 год. 41 хв. ОСОБА_6 для спілкування з ОСОБА_8 та ОСОБА_21 використовував лише тип з`єднання «Інтернет» та передавалась відповідна інформація вказаним абонентам про прибуття на територію військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » представників спеціалізованого підприємства для проведення ремонтних робіт пошкоджених військових літаків. При цьому було роботу вказаного мобільного терміналу зафіксовано в районі роботи базової станції за адресою : АДРЕСА_3 .
– висновком експерта, який, керуючись Зводом відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженим наказом Центрального управління Служби безпеки України від 23.12.2020 № 383 (далі – ЗВДТ-2020); Переліком відомостей Збройних Сил України, що становлять службову інформацію (зі змінами), затвердженим наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 22.11.2017 № 408 та розглянувши пропозицію експертної комісії при державному експерті з питань таємниць командувачі Повітряних Сил Збройних Сил України (Протокол від 09.04.2022 № 350/110/670дск/пс)
встановив:
2.1. Електронні файли, що містяться на оптичному диску CD-R 52х 700 Mb марки “VІDEX excellenti”, № 17/9/6-133т (роздруківки файлів, що викладені у додатку 1 до Протоколу огляду), а саме:
2.1.1. “l.jpg”, об`ємом 162 Кб (зображення 1); “2.jpg”, об`ємом 161 Кб (зображення 2); “3.jpg”, об`ємом 155 Кб (зображення 3); “4.jpg”, об`ємом 151 Кб (зображення 4); “5.jpg”, об`ємом 150 Кб (зображення 5); “20.jpg”, об`ємом 89,1 Кб (зображення 20) містять відомості у вигляді особистих текстових повідомлень і фотоматеріалів із зображенням на них пошкодженого бойового літака Су-27 (бортовий номер НОМЕР_5 ) між співрозмовниками у месенжерах “Viber” та “WhatsApp”. Зміст особистих текстових повідомлень вказує на те, що співрозмовники обговорюють наслідки ракетного обстрілу військового аеродрому ” ІНФОРМАЦІЯ_3 “, який згідно інформування командира військової частини НОМЕР_1 від 06.04.2022 № 350/249/264, відбувся 7 березня 2022 року, а також пошкодження будівлі авіаційної ескадрильї, авіаційної техніки, яка на той час перебувала на бойовому чергуванні з охорони повітряного простору, та ході її відновлення представниками ремонтного підприємства.
Відомості, що викладені у пункті 2.1.1 цього Висновку, на час їх передачі російській федерації, за сукупністю інформації, яка міститься у файлах та зображеннях, розкривали рівень готовності (здатності) військової частини НОМЕР_1 до виконання завдань за призначенням в умовах воєнного стану, що у свою чергу підпадає під дію статті 1.1.5 ЗВДТ-2020 та становить держану таємницю у сфері оборони зі ступенем секретності “Таємно”.
Розголошення зазначених відомостей на час їх передачі російській федерації могло дозволити противнику коригувати вогонь для нанесення вогневого ураження авіаційній техніці, особовому складу та об`єктам інфраструктури військової частини НОМЕР_1 , що суттєво знизило би її бойові можливості і тим самим завдало шкоди інтересам національної безпеки України у сфері оборони.
2.1.2. “6.jpg”, об`ємом 133 Кб (зображення 6); “7.jpg”, об`ємом 164 Кб (зображення 7); “8.jpg”, об`ємом 84,5 Кб (зображення 8); “9.jpg”, об`ємом 82,3 Кб (зображення 9); “10.jpg”, об`ємом 80,4 Кб (зображення 10); “ll.jpg”, об`ємом 76,4 Кб (зображення 11); “12.jpg”, об`ємом 81,8 Кб (зображення 12); “13 jpg”, об`ємом 83,4 Кб (зображення 13); “14 jpg”, об`ємом 57,6 Кб (зображення 14); “15 jpg”, об`ємом 120 Кб (зображення 15); “16 jpg”, об`ємом 66,9 Кб (зображення 16); “17.png”, об`ємом 191 Кб (зображення 17); “18 jpg”, об`ємом 115 Кб (зображення 18); “19 jpg”, об`ємом 115 Кб (зображення 19); “21 .jpg”, об`ємом 78,3 Кб (зображення 21); “22.jpg”, об`ємом 94,1 Кб (зображення 22); “23.jpg”, об`ємом 100 Кб (зображення 23); “24.jpg”, об`ємом 126 Кб (зображення 24); “25.jpg”, об`ємом 121 Кб (зображення 25); “26.jpg”, об`ємом 73,2 Кб (зображення 26); “27.jpg”, об`ємом 77,9 Кб (зображення 27); “28.jpg”, об`ємом 84,5 Кб (зображення 28); “29.jpg”, об`ємом 79,7 Кб (зображення 29); “30.png”, об`ємом 171 Кб (зображення 30) містять відомості у вигляді особистих текстових повідомлень і фотоматеріалів, взятих із мережі “Інтернет” між співрозмовниками у месенжерах “Viber” та “WhatsApp”. Зміст особистих текстових повідомлень носить особистий характер на різну тематику.
Зазначені відомості під дію ЗВДТ-2020 та ПСІ-2017 не підпадають, державної таємниці і службової інформації Збройних Сил України, якій надається гриф обмеження доступу “Для службового користування”, не становлять.
2.2. Електронні файли, що містяться на оптичному диску CD-R 52х700 Mb марки «VIDEX excelenti» № 17/9/6-134 (роздруківки файлів, що викладені у додатку 2 до Протоколу огляду), а саме :
2.2.1. “1.png”, об`ємом 331 Кб (зображення 1); “2.png”, об`ємом 288 Кб (зображення 2); “3.png”, об`ємом 391 Кб (зображення 3); “4.png”, об`ємом 336 Кб (зображення 4); “5.png”, об`ємом 283 Кб (зображення 5); “6.png”, об`ємом 303 Кб (зображення 6); “7.png”, об`ємом 296 Кб (зображення 7); “8.png”, об`ємом 325 Кб (зображення 8); “9.png”, об`ємом 1,09 Мб (зображення 9); “10.png”, об`ємом 435 Кб (зображення 10); “11.png”, об`ємом 329 Кб (зображення 11); “12.png”, об`ємом 504 Кб (зображення 12) містять відомості у вигляді особистих текстових повідомлень і фотоматеріалів, взятих із мережі “Інтернет”, між співрозмовниками у месенжерах “Viber” та “WhatsApp”. Зміст особистих текстових повідомлень носить особистий характер на різну тематику.
Зазначені відомості під дію ЗВДТ-2020 та ПСІ-2017 не підпадають, державної таємниці і службової інформації Збройних Сил України, якій надається гриф обмеження доступу “Для службового користування”, не становлять.
2.3. Розголошення відомостей, викладених у пунктах 2.1.2 та 2.2.1 цього Висновку, російській федерації не завдасть шкоди національній безпеці України у будь-яких сферах діяльності.
2.4. Інформація щодо випадків завдання шкоди національній безпеці України або спричинення будь-яких наслідків за результатами передачі російській федерації відомостей, викладених у пункті 2.1.1 цього Висновку, в Командуванні Повітряних Сил Збройних Сил відсутня.
Оцінивши викладені докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Органами досудового розслідування ОСОБА_6 обвинувачується у наступному.
24 лютого 2022 року президент російської федерації (далі – рф) ОСОБА_22 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України.
Так, починаючи з 24.02.2022 року, на виконання вищевказаного наказу, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади рф, її збройних сил, спецслужб та інших осіб, військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Херсонській, Миколаївській, Харківській, Сумській, Чернігівській, Житомирській, інших областях та здійснили збройні напади на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, а також здійснюють окупацію окремих частин з числа вказаної території, чим змінили межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до цього часу та призводить до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
24 лютого 2022 року Указом Президента України Володимира Зеленського № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.
Рішенням Верховної Ради України відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 «Визначення агресії» від 14 грудня 1974 року рф визнана державою-агресором, яка здійснює збройну агресію проти України, розв`язала і веде повномасштабну агресивну війну проти України та Українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людства.
Як встановлено, планування, фінансування та реалізація рф агресивної війни та агресивних воєнних дій проти України, проведення розвідувальної та підривної діяльності на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, організовується, спрямовується та здійснюється силами, насамперед, зс рф, Головного розвідувального управління Генерального штабу зс рф, федеральної служби безпеки рф, співробітниками правоохоронних та інших спеціальних органів країни-агресора, а також завдяки залученню до цього осіб з числа громадян України, якими, в тому числі й з числа військовослужбовців Збройних Сил України, здійснюється збирання та передача рф, її організаціям та представникам відомостей, що становлять державну таємницю.
Так, наказом Міністра оборони України від 02.10.2014 року № 574 з старшим лейтенантом запасу ОСОБА_6 укладено контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України строком на п`ять років з призначенням на посаду старшого авіаційного техніка технічно- експлуатаційної частини авіаційної техніки авіаційної ланки НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї 40 бригади тактичної авіації Повітряних Сил Збройних Сил України.
16.10.2014 року наказом № 222 командира військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_6 зараховано до списків особового складу вказаної військової частини.
Відповідно до наказу № 89 від 20.12.2017 року командира повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » – заступника командувача Повітряних Сил Збройних Сил України, старшого лейтенанта ОСОБА_6 увільнено від займаної посади та призначено до 39 бригади тактичної авіації.
31.12.2017 року наказом № 1 командира військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_6 зараховано до списків особового складу зазначеної військової частини на посаду старшого авіаційного техніка інженерно-авіаційної служби авіаційної ескадрильї.
16.08.2019 року наказом № 401 командувача Повітряних Сил Збройних Сил України укладено новий контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України зі старшим лейтенантом ОСОБА_6 , старшим авіаційним техніком інженерно-авіаційної служби авіаційної ескадрильї 39 бригади тактичної авіації повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » строком на п`ять років.
ОСОБА_6 , будучи військовослужбовцем відповідно до вимог ст. ст. 11, 16, 49, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку й майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю.
Відповідно до вимог ст. ст. 17, 65, 68 Конституції України, визначено, що Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету та недоторканності покладаються на Збройні Сили України. В свою чергу, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України, які відбувають військову службу відповідно до закону. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Зокрема встановлено, що ОСОБА_6 , у період дії в Україні воєнного стану, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, з мотивів непогодження з політикою представників української державної влади щодо висвітлення наслідків здійснення ЗС РФ агресивної війни проти України, діючи умисно, передавав іноземній державі – РФ та її представникам відомості, що становлять державну таємницю.
Реалізуючи свій вказаний вище злочинний умисел та усвідомлюючи, що починаючи з 24.02.2022 року, в умовах агресивної війни РФ проти України, її розвідувальні органи та спеціальні служби ведуть проти України розвідувальну та підривну діяльність, передбачаючи, що його дії можуть завдати шкоди суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України та бажаючи настання таких суспільно небезпечних наслідків, тобто діючи умисно, ОСОБА_6 , використовуючи додаток-мессенджер «Viber», що дозволяє відправляти повідомлення, здійснювати відео- та голосові повідомлення за допомогою мережі Інтернет, що встановлений на його мобільному терміналі, 16.03.2022 року у період часу з 19 год. 43 хв. по 19 год. 45 хв. передав гр. ОСОБА_8 , який проходить службу в органах прокуратури РФ, інформацію у вигляді текстового повідомлення та фотоматеріалів про наслідки ракетного обстрілу 07.03.2022 військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (в/ч НОМЕР_1 ) та пошкодження в результаті цього трьох бойових літаків Су-27, а також будівлі авіаційної ескадрильї.
Крім того, 20.03.2022 року, діючи з аналогічною метою у вказаний вище спосіб, ОСОБА_6 , використовуючи додаток-мессенджер «WhatsApp», що дозволяє відправляти повідомлення, здійснювати відео- та голосові повідомлення за допомогою мережі Інтернет, що встановлений на його мобільному терміналі, передав о 08 год. 41 хв. одному з представників спецслужб РФ, на ім`я ОСОБА_19 текстове повідомлення про прибуття на територію військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 », представників спеціалізованого підприємства для проведення ремонтних робіт пошкоджених військових літаків.
Враховуючи ведення збройними силами рф, починаючи з 24.02.2022 року агресивної війни проти України з застосуванням зброї різного зразку та калібрів, в т. ч. ракетного озброєння, яка завдає удари по об`єктам критичної інфраструктури, а також цивільним та військовим об`єктам, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі людей та інших тяжких наслідків, передача вказаних відомостей, на час їх передачі РФ, за сукупністю інформації, яка міститься у файлах та зображеннях, розкривали рівень готовності (здатності) військової частини НОМЕР_1 до виконання завдань за призначенням в умовах воєнного стану, що у свою чергу підпадає під дію статті 1.1.5 ЗВДТ-2020 та становить державну таємницю у сфері оборони зі ступенем секретності «Таємно».
На підставі викладеного органами публічного обвинувачення ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення – злочину, передбаченого ст. 111 ч.2 КК України, як державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальної цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України : шпигунство, вчинене в умовах воєнного стану.
На думку органів досудового розслідування та публічного обвинувачення винуватість ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ст. 111 ч.2 КК України повністю підтверджується :
– Витягом з ЄРДР від 19.03.2022 року, відповідно до якого гр-н К., будучи військовослужбовцем однієї з військових частин, що дислокується на території Житомирської області, у період збройної агресії РФ проти України, здійснює дії на шкоду державній безпеці та обороноздатності України, шляхом проведення підривної діяльності проти України, а саме : збір та передачу відповідної інформації представникам правоохоронних органів країни агресора;
– повідомленням тво начальника 6 сектору 9 управління ДВКР СБ України від 18.03.2022 року про вчинення ОСОБА_6 злочину, передбаченого ч.1 ст. 111 КК України (передача іноземній стороні відомостей, що можуть містити гриф обмеження доступу «Для службового користування» та/або гриф секретності «Таємно» відповідно до наказу Генерального штабу ЗС України від 22.11.2017 року №408 та наказу Центрального управління Служби безпеки України від 23.12.2020 року);
– постановою про зміну правової кваліфікації кримінального правопорушення від 18.04.2022 року, відповідно до якого дії ОСОБА_6 було перекваліфіковано з ч.1 ст. 111 КК України на ч. 2 ст. 111 КК України на підставі Закону України № 2113-IX від 03.03.2022 року (набув законної сили 07 березня 2022 року);
– відповіддю ТВО командира військової частини НОМЕР_1 від 06.04.2022 року, з якої вбачається, що 07 березня 2022 року внаслідок ракетних ударів, які були нанесені по військовому аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » було пошкоджено літаки СУ-27 б/н 26, 46, 48, які на той час перебували на території військового аеродрому та були залучені до бойового чергування з охорони повітряного простору. Після пошкодження на вказаних літаках проводились ремонті роботи по відновленню їх працездатності;
– відповіддю ТВО командира військової частини НОМЕР_1 від 06.04.2022 року, з якої вбачається, що в період з 16 по 24 березня 2022 року на території в/ч НОМЕР_1 на території військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » перебували представники ДП Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГремонт» які здійснювали ряд ремонтних робіт по відновленню пошкоджених внаслідок ракетних ударів літаків СУ-27 б/н 26, 46, 48, в тому числі заміну скла невідкидної частини ліхтаря літака СУ-27 б/н НОМЕР_4 і заміну фонаря літака СУ-27 б/н НОМЕР_5 ;
– на підставі ухвали слідчого судді Житомирського апеляційного суду від 21.03.2022 року та доручення про проведення НСРД від 21.03.2022 року було складено :
протокол за результатами проведення НСРД – зняття інформації з електронних інформаційних систем від 24.03.2022 року з додатком СД-диском, відповідно до якого було встановлено, що ОСОБА_6 здійснював переписку через мессенджер «WhatsApp», який був встановлений на його мобільному терміналі марки «Xiaomi» ІМЕІ НОМЕР_6 з абонентом « ОСОБА_23 », якому повідомляв про стан літаків, які розміщені на військовому аеродромі «Озерне» Житомирської області. З аналізу зображення встановлено, що 20.03.2022 року о 08 год. 41 хв. ОСОБА_6 повідомив абоненту ОСОБА_24 про прибуття на територію військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » спеціалістів із ремонтного заводу для заміни окремих деталей літака, пошкодженого внаслідок ворожого обстрілу.
Також було встановлено, що ОСОБА_6 здійснював переписку через мессенджер «WhatsApp», який був встановлений на його мобільному терміналі марки «Xiaomi» ІМЕІ НОМЕР_6 з абонентом « ОСОБА_18 » (використовує номер НОМЕР_7 ), якому повідомляв про пошкодження внаслідок ракетних ударів літаків, які розміщені на військовому аеродромі « ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Крім того, 16.03.2022 року в період часу з 19.43 по 19.45 ОСОБА_6 відправив абоненту « ОСОБА_18 » зображення літака СУ-27 з б/н НОМЕР_5 , на яких видно його (літака) ушкодження, які виникли внаслідок ракетних ударів, які були здійснені по військовому аеродромі « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Органами дізнання та досудового розслідування був зроблений аналіз зазначеного вище протоколу, відповідно до якого вказані органи прийшли до висновку, що :
абонент на ім`я « ОСОБА_23 » наголошує обвинуваченому на дотриманні методів конспірації та видаленні з мобільного терміналу їхньої переписки;
абонент на ім`я « ОСОБА_18 » уточнює про морально-психологічний стан особового складу в\ч НОМЕР_1 і наголошує на пильності обвинуваченого під час направлення йому фотографій, а також запитує в обвинуваченого, чи повідомляв той відповідні органи України про те, що він (« ОСОБА_18 ») перебуває на території РФ;
протокол за результатами проведення НСРД – зняття інформації з електронних інформаційних систем від 28.03.2022 з додатком СД-диском відповідно до якого було встановлено, що ОСОБА_6 :
використовуючи мессенджер «Viber», що був встановлений на його мобільному терміналі марки «Xiaomi» ІМЕІ НОМЕР_6 з абонентом « ОСОБА_18 » та направив останньому фотозображення пошкодженої внаслідок ракетного удару авіаційної техніки – літаків СУ-27 та будівлі авіаційної ескадрильї,
– протоколом обшуку від 21.04.2022 року, який був проведений на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира від 19.04.2022 року, відповідно до якого в службовому кабінеті №1 будівлі 84/221 «Ескадрильний будинок», що в АДРЕСА_4 було вилучено : мобільний телефон «Хіаоmі» оператора мобільного зв`язку «Лайфселл» НОМЕР_8 ; мобільний телефон «Нокіа» оператора мобільного зв`язку «Київстар» НОМЕР_10 , з сім-карткою «Vodafone» НОМЕР_11 ; флеш-накопичувач «Hyper» 32 GB; флеш-накопичувач «Араtа». Вказані предмети були вилучені з робочого місця обвинуваченого ОСОБА_6 ;
– протоколом огляду речей та документів від 26-27.04.2022 року, відповідно до якого було оглянуто речові докази, які були виявлені та вилучені під час обшуку від 21.04.2022 року на робочому місці ОСОБА_6 . Відповідно до даного протоколу було встановлено:
на мобільному телефоні «Хіаоmі» оператора мобільного зв`язку «Лайфселл» НОМЕР_8 було видалено всю інформацію переписки ОСОБА_6 у додатку «Viber» з абонентами « ОСОБА_19 » та « ОСОБА_18 ». При огляді меню «Вызовы» було встановлено, що ОСОБА_6 спілкувався з абонентом « ОСОБА_19 » ІНФОРМАЦІЯ_4 , 25.02.22 року, а також спілкувався з абонентом « ОСОБА_18 » ІНФОРМАЦІЯ_5 ; було встановлено видалення у вкладці « ОСОБА_20 » всіх фото пошкоджених літаків СУ-27;
здійснював переписку через мессенджер «WhatsApp», який був встановлений на його мобільному терміналі марки «Xiaomi» ІМЕІ НОМЕР_6 з абонентом « ОСОБА_25 » під час якої він цікавиться як справи в його рідного брата ОСОБА_15 . На вказане запитання абонент « ОСОБА_25 » наполягає на видалення номеру телефону його брата з телефонної книги та з месенджера «Viber»;
наголошує своєму контакту « ОСОБА_23 » на те, щоб останній не писав йому в зв`язку з тим, що обвинувачений постійно знаходиться у колективі співслужбовців;
здійснював переписку з абонентом « ОСОБА_26 », під час вказаного спілкування зазначені абоненти обмінюються відео-файлами обстрілів української військової техніки з використанням російських БПЛА та інших засобів ураження;
протокол за результатами проведення НСРД – зняття інформації з електронних інформаційних систем від 04.04.2022 року з додатком СД-диском протоколом огляду матеріалів, відповідно до якого було встановлено, що ОСОБА_6 :
використовуючи мессенджер «Viber», що був встановлений на його мобільному терміналі марки «Xiaomi» ІМЕІ НОМЕР_6 з абонентом « ОСОБА_18 » та направив останньому фотозображення пошкодженої внаслідок ракетного удару авіаційної техніки – літаків СУ-27 та будівлі авіаційної ескадрильї,
абонент на ім`я « ОСОБА_18 » уточнює про морально-психологічний стан особового складу в\ч НОМЕР_1 і наголошує на пильності обвинуваченого під час направлення йому фотографій, а також запитує в обвинуваченого, чи повідомляв той відповідні органи України про те, що він (« ОСОБА_18 ») перебуває на території РФ,
також ОСОБА_6 здійснював переписку через мессенджер «WhatsApp», який був встановлений на його мобільному терміналі марки «Xiaomi» ІМЕІ НОМЕР_6 з абонентом « ОСОБА_23 », під час якої ОСОБА_6 є проросійсько налаштованим та підтримає агресивне ведення війни росії з Україною та останньому повідомляв інформацію щодо наявності літаків в його частині та повідомив абоненту ОСОБА_24 про прибуття на територію військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » спеціалістів із ремонтного заводу для заміни окремих деталей літака, пошкодженого внаслідок ворожого обстрілу,
на підставі вказаного аналізу був зроблений висновок, що ОСОБА_6 , дотримуючись методів конспірації, використовуючи своє службове становище у ЗС України, ініціативно здійснив передачу інформації військового характеру, в т.ч. з обмеженим доступом представникам правоохоронних органів рф, яка лежить в площині розвідувальних спрямувань рф;
– протоколом огляду ресурсів, розміщених у відкритих джерелах інформації від 09.04.2022 року, з якого вбачається, що ОСОБА_27 проходив службу прокурором відділу прокуратури м. Севастополь; ОСОБА_21 є гр-ном рф та проживає у м. Москва, займається підприємницькою діяльністю на території рф;
– протоколом обшуку від 21.04.2022 року, який був проведений на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира від 19.04.2022 року, відповідно до якого в службовому кабінеті №1 будівлі 84/221 «Ескадрильний будинок», що в АДРЕСА_4 було вилучено : мобільний телефон «Хіаоmі» оператора мобільного зв`язку «Лайфсел» НОМЕР_8 ; мобільний телефон «Нокіа» оператора мобільного зв`язку «Київстар» НОМЕР_10 , з сім-карткою «Vodafone» НОМЕР_11 ; флеш-накопичувач «Hyper» 32 GB; флеш-накопичувач «Араtа». Вказані предмети були вилучені з робочого місця обвинуваченого ОСОБА_6 ;
– протоколом огляду речей та документів від 26-27.04.2022 року, відповідно до якого було оглянуто речові докази, які були виявлені та вилучені під час обшуку від 21.04.2022 року на робочому місці ОСОБА_6 . Відповідно до даного протоколу було встановлено:
на мобільному телефоні « ОСОБА_28 » оператора мобільного зв`язку «Лайфселл» НОМЕР_8 було видалено всю інформацію переписки ОСОБА_6 у додатку «Viber» з абонентами « ОСОБА_19 » та « ОСОБА_18 ». При огляді меню «Вызовы» було встановлено, що ОСОБА_6 спілкувався з абонентом « ОСОБА_19 » ІНФОРМАЦІЯ_4 , 25.02.22 року, а також спілкувався з абонентом « ОСОБА_18 » 15.01.22 року; було встановлено видалення у вкладці «Галерея» всіх фото пошкоджених літаків СУ-27;
– протоколом обшуку від 21.04.2022 року, який був проведений на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира від 19.04.2022 року, відповідно до якого в службовому кабінеті №1 будівлі 84/221 «Ескадрильний будинок», що в АДРЕСА_4 було вилучено : мобільний телефон «Хіаоmі» оператора мобільного зв`язку «Лайфселл» НОМЕР_8 ; мобільний телефон «Нокіа» оператора мобільного зв`язку «Київстар» НОМЕР_10 , з сім-карткою «Vodafone» НОМЕР_11 ; флеш-накопичувач «Hyper» 32 GB; флеш-накопичувач «Араtа». Вказані предмети були вилучені з робочого місця обвинуваченого ОСОБА_6 ;
– протоколом огляду речей та документів від 26-27.04.2022 року, відповідно до якого було оглянуто речові докази, які були виявлені та вилучені під час обшуку від 21.04.2022 року на робочому місці ОСОБА_6 . Відповідно до даного протоколу було встановлено:
на мобільному телефоні «Хіаоmі» оператора мобільного зв`язку «Лайфселл» НОМЕР_8 було видалено всю інформацію переписки ОСОБА_6 у додатку «Viber» з абонентами « ОСОБА_19 » та « ОСОБА_18 ». При огляді меню «Вызовы» було встановлено, що ОСОБА_6 спілкувався з абонентом « ОСОБА_19 » ІНФОРМАЦІЯ_4 , 25.02.22 року, а також спілкувався з абонентом « ОСОБА_18 » 15.01.22 року; було встановлено видалення у вкладці «Галерея» всіх фото пошкоджених літаків СУ-27;
– рапортом тво начальника НОМЕР_12 сектору управління ДВКР СБ України від 04.05.2022 року : за наявною оперативною інформацією ОСОБА_21 (гр-н рф). за завданням розвідувальних органів та спецслужб рф через свої зв`язки (в тому числі через тих, що навчались разом з ним в Київському Міжнародному Університеті Цивільної авіації та мають відношення до Збройних сил України) здійснює вивідування та збір інформації, в тому числі й військового характеру, яка перебуває в площині розвідувальних спрямувань спецслужб рф та може бути використана ними для розвідувально-підривної діяльності на території України;
– висновком судової портретної експертизи від 28.04.2022 року, відповідно до якого на зображеннях, які містяться у протоколі огляду ресурсів, розміщених у відкритих джерелах інформації від 09.02.2022 року, зображена (у формі прокуратури рф) одна й таж сама особа , а саме ОСОБА_27 , який проходив службу прокурором відділу прокуратури м. Севастополь;
– висновком судово-комп`ютерної експертизи від 30.05.2022 року, відповідно до якого з вилучених на робочому місці ОСОБА_6 телефонів, була відновлена раніше видалена інформація, яка під час проведенні експертизи була записана на оптичні носії інформації;
– протоколом огляду від 15.06.2022 року, згідно якого була оглянута інформація, яка була відновлена під час проведення судово-комп`ютерної експертизи, в тому числі було оглянуто фото пошкодженого літака СУ-27;
– протоколом огляду від 19 травня 2023 року журналу обліку представників промисловості в\ч НОМЕР_1 , з якого вбачається, що в період з 16 по 24 березня 2022 року на території військової частини НОМЕР_1 на військовому аеродромі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » були присутні представники ремонтної бригади працівників ДП «Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГ ремонт» : ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 ;
-протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 16.06.2022 року, відповідно до якого було отримано інформацію щодо з`єднань телефонів мобільного зв`язку ТОВ «Лайфком» : НОМЕР_9 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 у період з 24.02.2022 року по 21.04.2022 року;
– протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 16.06.2022 року, відповідно до якого було отримано інформацію щодо з`єднань телефону мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ Україна» : НОМЕР_15 у період з 24.02.2022 року по 21.04.2022 року;
– протоколом огляду оптичного носія інформації від 17 червня 2022 року, відповідно до якого було оглянуто інформацію щодо з`єднань мобільного телефону за номером НОМЕР_15 у період з 24.02.2022 року по 21.04.2022 року, з якого вбачається, що у вказаний період спілкувань обвинуваченого з ОСОБА_21 зареєстровано не було;
– протоколом огляду оптичного носія інформації від 17 червня 2022 року, відповідно до якого було оглянуто інформацію щодо з`єднань мобільного телефону за номером НОМЕР_9 та було встановлено, що16.03.2022 року у період часу з 19 год. 43 хв. по 19 год. 45 хв. ОСОБА_6 для спілкування з ОСОБА_8 та ОСОБА_21 використовував лише тип з`єднання «Інтернет» та передавалась відповідна інформація вказаним абонентам про наслідки ракетного обстрілу 07.03.2022 року військового аеродрому Озерне та пошкодження в результаті цього трьох бойових літаків СУ-27, а також будівлі авіаційної ескадрильї. При цьому, було роботу вказаного мобільного терміналу зафіксовано в районі роботи базової станції за адресою : АДРЕСА_3 .
Також було встановлено, що 20.03.2022 року о 08 год. 41 хв. ОСОБА_6 для спілкування з ОСОБА_8 та ОСОБА_21 використовував лише тип з`єднання «Інтернет» та передавалась відповідна інформація вказаним абонентам про прибуття на територію військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » представників спеціалізованого підприємства для проведення ремонтних робіт пошкоджених військових літаків. При цьому, було роботу вказаного мобільного терміналу зафіксовано в районі роботи базової станції за адресою : АДРЕСА_3 ;
– висновок експерта (щодо «таємності») а\с 74-75
2. Дослідження
Дослідження проводилося відповідно до вимог Закону України “Про державну таємницю”, керуючись:
Зводом відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженим наказом Центрального управління Служби безпеки України від 23.12.2020 № 383 (далі – ЗВДТ-2020);
Переліком відомостей Збройних Сил України, що становлять службову інформацію (зі змінами), затвердженим наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 22.11.2017 № 408.
Розглянувши пропозицію експертної комісії при державному експерті з питань таємниць командувачі Повітряних Сил Збройних Сил України (Протокол від 09.04.2022 № 350/110/670дск/пс)
встановив:
2.1. Електронні файли, що містяться на оптичному диску CD-R 52х 700 Mb марки “VTDEX excellenti”, № 17/9/6-133т (роздруківки файлів, що викладені у додатку 1 до Протоколу огляду), а саме:
2.1.1. “l.jpg”, об`ємом 162 Кб (зображення 1); “2.jpg”, об`ємом 161 Кб (зображення 2); “3.jpg”, об`ємом 155 Кб (зображення 3); “4.jpg”, об`ємом 151 Кб (зображення 4); “5.jpg”, об`ємом 150 Кб (зображення 5); “20.jpg”, об`ємом 89,1 Кб (зображення 20) містять відомості у вигляді особистих текстових повідомлень і фотоматеріалів із зображенням на них пошкодженого бойового літака Су-27 (бортовий номер 46) між співрозмовниками у месенжерах “Viber” та “WhatsApp”. Зміст особистих текстових повідомлень вказує на те, що співрозмовники обговорюють наслідки ракетного обстрілу військового аеродрому ” ІНФОРМАЦІЯ_3 “, який згідно інформування командира військової частини НОМЕР_1 від 06.04.2022 № 350/249/264, відбувся 7 березня 2022 року, а також пошкодження будівлі авіаційної ескадрильї, авіаційної техніки, яка на той час перебувала на бойовому чергуванні з охорони повітряного простору, та ході її відновлення представниками ремонтного підприємства.
Відомості, що викладені у пункті 2.1.1 цього Висновку, на час їх передачі російській федерації, за сукупністю інформації, яка міститься у файлах та зображеннях, розкривали рівень готовності (здатності) військової частини НОМЕР_1 до виконання завдань за призначенням в умовах воєнного стану, що у свою чергу підпадає під дію статті 1.1.5 ЗВДТ-2020 та становить держану таємницю у сфері оборони зі ступенем секретності “Таємно”.
Розголошення зазначених відомостей на час їх передачі російській федерації могло дозволити противнику коригувати вогонь для нанесення вогневого ураження авіаційній техніці, особовому складу та об`єктам інфраструктури військової частини НОМЕР_1 , що суттєво знизило би її бойові можливості і тим самим завдало шкоди інтересам національної безпеки України у сфері оборони.
2.1.2. “6.jpg”, об`ємом 133 Кб (зображення 6); “7.jpg”, об`ємом 164 Кб (зображення 7); “8.jpg”, об`ємом 84,5 Кб (зображення 8); “9.jpg”, об`ємом 82,3 Кб (зображення 9); “10.jpg”, об`ємом 80,4 Кб (зображення 10); “ll.jpg”, об`ємом 76,4 Кб (зображення 11); “12.jpg”, об`ємом 81,8 Кб (зображення 12); “13 jpg”, об`ємом 83,4 Кб (зображення 13); “14 jpg”, об`ємом 57,6 Кб (зображення 14); “15 jpg”, об`ємом 120 Кб (зображення 15); “16 jpg”, об`ємом 66,9 Кб (зображення 16); “17.png”, об`ємом 191 Кб (зображення 17); “18 jpg”, об`ємом 115 Кб (зображення 18); “19 jpg”, об`ємом 115 Кб (зображення 19); “21 .jpg”, об`ємом 78,3 Кб (зображення 21); “22.jpg”, об`ємом 94,1 Кб (зображення 22); “23.jpg”, об`ємом 100 Кб (зображення 23); “24.jpg”, об`ємом 126 Кб (зображення 24); “25.jpg”, об`ємом 121 Кб (зображення 25); “26.jpg”, об`ємом 73,2 Кб (зображення 26); “27.jpg”, об`ємом 77,9 Кб (зображення 27); “28.jpg”, об`ємом 84,5 Кб (зображення 28); “29.jpg”, об`ємом 79,7 Кб (зображення 29); “30.png”, об`ємом 171 Кб (зображення 30) містять відомості у вигляді особистих текстових повідомлень і фотоматеріалів, взятих із мережі “Інтернет” між співрозмовниками у месенжерах “Viber” та “WhatsApp”. Зміст особистих текстових повідомлень носить особистий характер на різну тематику.
Зазначені відомості під дію ЗВДТ-2020 та ПСІ-2017 не підпадають, державної таємниці і службової інформації Збройних Сил України, якій надається гриф обмеження доступу “Для службового користування”, не становлять.
2.2. Електронні файли, що містяться на оптичному диску CPD-R 52х700 Mb марки «VIDEX excelenti» № 17/9/6-134 (роздруківки файлів, що викладені у додатку 2 до Протоколу огляду), а саме :
2.2.1. “1.png”, об`ємом 331 Кб (зображення 1); “2.png”, об`ємом 288 Кб (зображення 2); “3.png”, об`ємом 391 Кб (зображення 3); “4.png”, об`ємом 336 Кб (зображення 4); “5.png”, об`ємом 283 Кб (зображення 5); “6.png”, об`ємом 303 Кб (зображення 6); “7.png”, об`ємом 296 Кб (зображення 7); “8.png”, об`ємом 325 Кб (зображення 8); “9.png”, об`ємом 1,09 Мб (зображення 9); “10.png”, об`ємом 435 Кб (зображення 10); “11.png”, об`ємом 329 Кб (зображення 11); “12.png”, об`ємом 504 Кб (зображення 12) містять відомості у вигляді особистих текстових повідомлень і фотоматеріалів, взятих із мережі “Інтернет”, між співрозмовниками у месенжерах “Viber” та “WhatsApp”. Зміст особистих текстових повідомлень носить особистий характер на різну тематику.
Зазначені відомості під дію ЗВДТ-2020 та ПСІ-2017 не підпадають, державної таємниці і службової інформації Збройних Сил України, якій надається гриф обмеження доступу “Для службового користування”, не становлять.
2.3. Розголошення відомостей, викладених у пунктах 2.1.2 та 2.2.1 цього Висновку, російській федерації не завдасть шкоди національній безпеці України у будь-яких сферах діяльності.
2.4. Інформація щодо випадків завдання шкоди національній безпеці України або спричинення будь-яких наслідків за результатами передачі російській федерації відомостей, викладених у пункті 2.1.1 цього Висновку, в Командуванні Повітряних Сил Збройних Сил відсутня.
– випискою з журналу, з якого вбачається, що в період з 16 по 24 березня 2022 року на території в/ч НОМЕР_1 військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » перебували представники ДП Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГремонт»;
– показаннями свідків ОСОБА_35 , ОСОБА_36 та ОСОБА_37 , які в суді показали, що в період 16 по 24 березня 2022 року на території в/ч НОМЕР_1 військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 », вони як представники ДП Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГремонт» здійснювали ремонт пошкоджених в наслідок ракетного удару літаків СУ-27.
Дослідивши вказані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що здобутими по справі доказами, винуватість ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 111 ч.2 КК України, не знайшла свого підтвердження, виходячи з наступного.
Як визначено ст.111 ч.2 КК України (в редакції на час вчинення інкримінованого обвинуваченому діяння), Державна зрада – це діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
Об`єктивна сторона кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ст.111 КК України, може виражатись у трьох формах:
1) Перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту (перехід до ворога через лінію фронту (лінію бойового розмежування), вступ до військових формувань ворога, участь за завданням ворожої сторони у бойових або інших підривних діях проти України, надання різної допомоги представникам, у тому числі і агентам ворога у їх діяльності на шкоду інтересам України тощо; обов`язковою ознакою об`єктивної сторони цієї форми державної зради є час вчинення злочину – в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту (визначення поняття «воєнний стан» – ст.1 Закону України «Про оборону України»), «збройний конфлікт» – ст.1 Закону України “Про національну безпеку України”);
2) Шпигунство – передача або збирання з метою передачі іноземній державі, іноземній організації або їхнім представникам відомостей, що становлять державну таємницю (при цьому, відомості, що становлять державну таємницю (державна таємниця, секретна інформація) – вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому Законом України «Про державну таємницю», державною таємницею і підлягають охороні державою (стаття 1 Закону України «Про державну таємницю»), перелік відомостей, які віднесені до державної таємниці, міститься в Наказі Служби безпеки України від 23 грудня 2020 року № 383 “Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю”;
3) Надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України – будь-яка допомога у проведенні діяльності, направленої на завдання будь-якої шкоди інтересам України.
Важливим при кваліфікації діяння за ст.111 КК України є і визначення таких понять як іноземна держава, іноземна організація, представник іноземної держави або іноземної організації.
Іноземна держава – це будь-яка держава, крім України, незалежно від того, чи визнана вона Україною як суверенна і чи має Україна з нею дипломатичні відносини.
Під іноземною організацією, як випливає зі змісту диспозиції ст.111 КК України, слід розуміти будь-яку державну чи недержавну установу, підприємство, об`єднання, орган іншої країни, у тому числі політичну партію, релігійну організацію, комерційне підприємство, а також міждержавну чи міжнародну організацію, у тому числі неофіційну, нелегітимну чи злочинну («тіньовий» уряд у вигнанні, міжнародна терористична організація тощо), крім офіційної міжнародної організації, членом якої є Україна. Іноземною організацією є також військова, політична, економічна, фінансова, прикордонна чи інша розвідка.
Представник іноземної держави або іноземної організації – це особа, яка уповноважена виражати інтереси тієї чи іншої іноземної Держави (іноземної організації) та діє від її імені або представляє її за спеціальним повноваженням, у тому числі таємним (не офіційним). До представників іноземних держав відносять глав та членів дипломатичних представництв (послів, посланників, повірених у справах, радників, аташе), консульських установ (генеральних консулів, консулів, віце-консулів, консульських агентів), осіб, що включені до парламентських і урядових делегацій іноземних держав як їх члени, та знаходяться на території України з офіційними чи неофіційними дорученнями.
Суб`єктивна сторона державної зради характеризується виною у вигляді прямого умислу. При вчиненні державної зради винний усвідомлює, що він здійснює перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту (вчинює шпигунські дії, надає іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомогу в проведенні підривної діяльності проти України) і бажає цього.
Зі здобутих в суді доказів вбачається, що органи досудового розслідування посилаються на рапорт тво начальника 6 сектору управління ДВКР СБ України від 04.05.2022 року : за наявною оперативною інформацією ОСОБА_21 (гр-н рф), за завданням розвідувальних органів та спецслужб рф через свої зв`язки (в тому числі через тих, що навчались разом з ним в Київському Міжнародному Університеті Цивільної авіації та мають відношення до Збройних сил України) здійснює вивідування та збір інформації, в тому числі й військового характеру, яка перебуває в площині розвідувальних спрямувань спецслужб рф та може бути використана ними для розвідувально-підривної діяльності на території України та на інформацію з мережі «Інтернет» про те, що брат обвинуваченого ОСОБА_8 на час вчинення інкримінованих обвинуваченому дій проходив службу в органах прокуратури рф.
В той же час стороною захисту було надано до суду інформацію :
щодо трудової діяльності ОСОБА_21 , з якої вбачається, що він у правоохоронних та спеціальних службах рф службу не проходив;
брат обвинуваченого – ОСОБА_8 був звільнений з прокуратури рф 28.02.2022 року та на час вчинення злочину не мав жодного відношення до правоохоронних органів рф.
Вказані докази сторони захисту в суді не були спростовані стороною обвинувачення жодними, з наданих даною стороною, доказами.
Крім того, відповідно до експертного висновку Командувача ВПС ЗС України, лише інформація від 16.03.2022 року у період часу з 19 год. 43 хв. по 19 год. 45 хв., яку обвинувачений передав своєму брату ОСОБА_8 , який проживає на території рф, інформацію у вигляді текстового повідомлення та фотоматеріалів про наслідки ракетного обстрілу 07.03.2022 військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (в/ч НОМЕР_1 ) та пошкодження в результаті цього трьох бойових літаків Су-27, а також будівлі авіаційної ескадрильї, за сукупністю інформації, яка міститься у файлах та зображеннях, розкривали рівень готовності (здатності) військової частини НОМЕР_1 до виконання завдань за призначенням в умовах воєнного стану, що у свою чергу підпадає під дію статті 1.1.5 ЗВДТ-2020 та становить держану таємницю у сфері оборони зі ступенем секретності “Таємно”.
Розголошення зазначених відомостей на час їх передачі російській федерації могло дозволити противнику коригувати вогонь для нанесення вогневого ураження авіаційній техніці, особовому складу та об`єктам інфраструктури військової частини НОМЕР_1 , що суттєво знизило би її бойові можливості і тим самим завдало шкоди інтересам національної безпеки України у сфері оборони. Інформація щодо випадків завдання шкоди національній безпеці України або спричинення будь-яких наслідків за результатами передачі російській федерації відомостей, викладених у пункті 2.1.1 цього Висновку, в Командуванні Повітряних Сил Збройних Сил відсутня.
В той же час, інформація про те, що на території в/ч НОМЕР_1 військового аеродрому « ІНФОРМАЦІЯ_3 » перебували представники ДП Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГремонт» не відноситься до категорії «Таємно».
Також стороною обвинувачення на підтвердження обвинувачення ОСОБА_6 у частині того, що його дії були вмотивовані тим, що у період дії в Україні воєнного стану, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, з мотивів непогодження з політикою представників української державної влади щодо висвітлення наслідків здійснення зс рф агресивної війни проти України, діючи умисно, передавав іноземній державі – рф та її представникам відомості, що становлять державну таємницю, не було надано жодного доказу.
Допитані в суді свідки ОСОБА_17 та ОСОБА_16 (військовослужбовці в\ч НОМЕР_1 ) показали, що їм нічого не відомо про те, що обвинувачений підтримував дії рф в Україні або не погоджувався з політикою представників української державної влади.
Підстав для визнання досліджених в суді доказів недопустимими немає.
На підставі викладеного, суд приходить до переконання, що в діях обвинуваченого ОСОБА_6 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 111 ч.2 КК України, за відсутності ознак державної зради та кваліфікує його дії за:
ч.1 ст. 422 КК України, як розголошення відомостей військового характеру, що становлять державну таємницю, за відсутністю ознак державної зради.
При цьому, суд враховує, що вказане кримінальне правопорушення було вчинено обвинуваченим з необережності у формі кримінальної протиправної недбалості, тобто обвинувачений не передбачав можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинен був і міг їх передбачити.
При призначенні покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.
Злочин, передбачений ст. 422 ч.1 КК України, є нетяжким.
Обвинувачений раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, на даний час продовжує військову службу, за місцем проходження служби характеризується позитивно, має на утриманні двох неповнолітніх дітей.
Обставиною, що пом`якшує покарання ОСОБА_6 згідно ст. 66 КК України, є повне визнання винуватості.
Обставин, що обтяжують покарання ОСОБА_6 , згідно ст. 67 КК України, не встановлено.
На підставі викладеного, суд вважає, що виправлення та перевиховання обвинуваченого без ізоляції від суспільства можливе, тому призначає йому покарання у виді позбавлення волі з випробуванням.
З обвинуваченого підлягають до стягнення процесуальні витрати за проведення судових експертиз.
Керуючись ст. ст. 368, 370, 374, 525 КПК України, –
УХВАЛИВ:
ОСОБА_6 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 422 ч.1 КК України та призначити йому покарання у виді двох років позбавлення волі.
На підставі ст.ст. 75, 76 п.п.3,4 КК України, звільнити засудженого від відбування покарання з випробуванням, термін випробування встановити на один рік. Зобов`язати засудженого: повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та/або служби; періодично з`являтись до уповноваженого органу з питань пробації для реєстрації.
Зарахувати ОСОБА_6 до строку відбуття покарання строк попереднього ув`язнення з 21 квітня 2022 року по 03 серпня 2023 року (включно), з розрахунку один день попереднього ув`язнення за один день позбавлення волі.
Речові докази по справі, на які був накладений арешт ухвалою слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира від 28 квітня 2022 року, а саме: на предмети, вилучені 21.04.2022 під час обшуку за місцем роботи ОСОБА_6 : в кабінеті № 1 «Обслуга ЛД» будівлі 84/221 «Ескадрильський будинок», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 , будівлі № НОМЕР_16 , а саме на: телефон марки Nokia ІМЕІ1 НОМЕР_17 , ІМЕІ2: НОМЕР_18 , в який вставлена Sim-карта оператора мобільного зв`язку «Київстар» НОМЕР_10 та Sim-карта оператора мобільного зв`язку «Vodаfone» НОМЕР_19 ; телефон марки Xiaomi model: НОМЕР_20 , ІМЕІ1: НОМЕР_21 , ІМЕІ2: НОМЕР_22 з Sim-картою оператора мобільного зв`язку ТОВ «лайфселл» НОМЕР_8 ; флеш-накопичувач «HYPER» 32Gb чорного кольору з візерунком синього кольору; флеш-накопичувач «ADATA» білого кольору з позначенням « НОМЕР_23 », які належать ОСОБА_6 – повернути засудженому за належністю, скасувавши вказаний арешт.
Речові докази по справі, на які був накладений арешт ухвалою слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира від 29 квітня 2022 року, а саме: на предмети, вилучені 21.04.2022 під час обшуку за місцем проживання ОСОБА_6 : ноутбук «Lenovo» модель 20023 чорного кольору з зарядним пристроєм; флеш-накопичувач «Flash Voyadger» 4 Gb чорного кольору по сторонам, в якій містяться вставки синього кольору; флеш-накопичувач «www.kul.pl» 4 Gb з металевою вставкою; системний блок «Delux» сріблястого кольору з проводом для живлення, які належать ОСОБА_6 – повернути засудженому за належністю, скасувавши вказаний арешт.
DVD-диски – залишити в матеріалах кримінального провадження.
Стягнути з засудженого на користь держави 6 178 грн. 30 коп. процесуальних витрат за проведення судових експертиз.
Вирок може бути оскаржений до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом 30 днів з наступного дня після його проголошення.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_3
ОСОБА_2
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.