Вперше в історії британська MI5 публічно звинуватила адвоката в спробі впливу на політиків від імені Китаю

Депутатам розповсюджено попередження про адвоката Крістін Лі, яку звинувачують у впливі на парламентарів.

Про це пише The Guardian.

Безпрецедентне попередження від MI5 було поширено серед депутатів у четвер, в якому адвокат Крістін Лі звинувачується у спробі неправомірного впливу на парламентарів від імені Комуністичної партії Китаю.

Вперше в історії, коли MI5 оприлюднила «попередження про втручання», що стосується Китаю та високопоставленого англо-китайського адвоката, яка отримала нагороду від Терези Мей і яка пожертвувала 584 177 фунтів стерлінгів офісу депутата від лейбористів і члену колишнього тіньового кабінету Баррі Гардінер.

У заяві, опублікованій у четвер ввечері, посольство Китаю в Лондоні зазначило: «Китай завжди дотримується принципу невтручання у внутрішні справи інших країн. У нас немає потреби і ми ніколи не прагнемо «купувати вплив» у будь-якому іноземному парламенті. Ми рішуче виступаємо проти дій, пов’язаних із залякуванням китайської громади у Великобританії».

Попередження МІ5 було опубліковано в електронному листі з офісу спікера депутатам, в якому Лі звинувачено в тому, що вона «сприяла грошовим пожертвуванням, які мали б мотивувати парламентарів враховувати інтереси іноземних громадян з Гонконгу та Китаю».

58-річна Лі є активною у політичних колах щонайменше 15 років, сприяючи англо-китайським відносинам через низку груп, таких як British Chinese Project та загальнопартійну парламентську групу China у Британії.

Юридична фірма, яка носить її ім’я, зробила політичні пожертви на загальну суму 675 586 фунтів стерлінгів, з яких 584 177 фунтів стерлінгів були пожертвуваннями офісу Гардінер, за даними звітів партії Лейбористів. Перше з них було зроблено у 2015 році.

Дані виборчої комісії показують, що фірма Лі також пожертвувала ще 90 029 фунтів стерлінгів готівкою, в основному органам Лейбористської партії, включаючи партію Брент Норт Гардінера. Ще 5000 фунтів стерлінгів було отримано лейбористами централізовано, заявила партія.

Ще 5000 фунтів стерлінгів було надіслано лібералам у Кінгстоні в 2013 році, в якій займає місце лідер партії, а потім міністр енергетики Ед Дейві.

Лі також отримала нагороду Points of Light від Терези Мей, коли вона була прем’єр-міністром. У особистому повідомленні тодішній лідер консерваторів похвалив її за «сприяння взаємодії, порозуміння та співпраці між китайською та британською спільнотами у Великобританії». У четвер ввечері нагороду відкликали. На онлайн-сторінці премії Lee’s Points of Light йдеться, що її «скасовано».

У заяві в четвер Гардінер сказав, що він «протягом кількох років підтримував зв’язки з нашими службами безпеки щодо Крістін Лі» і що я «повністю поінформував їх про її співпрацю з моїм офісом та пожертви, які вона зробила для фінансування досліджень».

«Усі пожертви були належним чином зафіксовані в реєстрі інтересів, а їх джерело вже перевірено. Служби безпеки мене запевнили, що, хоча вони виявили неналежне фінансування через Крістін Лі, це не стосується жодного фінансування, отриманого моїм офісом», – додав він.

Пізніше в інтерв’ю Sky News Гардінер додав, що вперше він дізнався про звинувачення Лі в торгівлі впливом у четвер вранці, «коли я мав зустріч з директором парламентської безпеки та двома агентами Служби безпеки».

Гардінер також найняв сина Лі для організації його робочого графіку. Гардінер повідомив, що син пішов у відставку одразу після розкриття інформації MI5. «Служби безпеки повідомили мені, що у них немає розвідувальних даних, які б вказували на те, що він знав про незаконну діяльність своєї матері або причетний до неї», – сказав Гардінер.

Під керівництвом лейбористів Джеремі Корбіна Гардінер був тіньовим міністром торгівлі та короткочасно тіньовим міністром енергетики в 2016 році, коли він виступав на підтримку нової атомної електростанції в Хінклі-Пойнт, в якій китайська компанія була міноритарним інвестором.

Відповідаючи на запитання про це, Гардінер сказав Sky News, що він «не був шанувальником проекту» і «дуже критично ставився до тогочасного уряду та того, як вони дозволяли інвесторам обдурити британських платників рахунків».

Ліберальні демократи заявили, що Дейві був шокований викриттям, і що це був перший раз, коли він отримав привід для занепокоєння з приводу пожертв від юридичної фірми Лі. «Про пожертвування було повідомлено належним чином, і всі правила та вказівки були дотримані – як і зі всіма іншими пожертвами», – сказав представник партії.

Попередження про втручання видають дуже рідко, після переговорів між розвідувальними органами та парламентською владою. За словами джерела Уайтхолла, подібних попереджень щодо Китаю ніколи не було раніше, а такий прецедент був лише раз і стосувався Росії.

Передбачається, що МІ-5 спостерігала за Лі протягом певного часу. Рішення про попередження було прийнято всередині відомства, додали джерела, на основі наявних у них інструментів і без зовнішнього політичного керівництва.

Однак, незважаючи на попередження, зрозуміло, що Лі не буде притягуватись до відповідальності.

Міністр внутрішніх справ Пріті Патель сказала, що вона знає, що це буде «глибоким занепокоєнням» і те, що парламентарії зроблять мішенню «особу, яка свідомо брала участь у політичному втручанні від імені Комуністичної партії Китаю».

Вона додала: «За потреби завжди вживаються пропорційні дії для пом’якшення цих загроз завдяки нашим провідним у світі агентствам розвідки та безпеки».

Уряд планує запровадити новий закон про шпигунство, щоб оновити закони про службову таємницю. Доктор Алан Мендоза, виконавчий директор Товариства Генрі Джексона, сказав, що справа Лі продемонструвала, що законопроект потрібно внести терміново, і що «таємні британські закони про шпигунство потребують термінового оновлення».

Серед британських спецслужб зростає занепокоєння щодо китайського шпигунства. Наприкінці минулого року Річард Мур, глава МІ-6, заявив, що Китай вперше в його історії став «найбільшим пріоритетом» зовнішньої розвідки.

У 2020 році Великобританія тихо вислала трьох імовірних китайських шпигунів, які, за її словами, видавали себе за журналістів. МІ-5 дійшла висновку, що ці троє працювали на Міністерство державної безпеки Китаю (МДБ), хоча Пекін, як завжди, відкинув заяви про шпигунство.

Через кілька хвилин після того, як було надіслано несподіване попередження, воно обговорювалося в палаті громад, а депутати Іен Дункан Сміт і Тобіас Елвуд вимагали термінового оновлення від уряду порядку денного.

Дункан Сміт сказав: «Як я розумію, ключове питання полягає в тому, що МІ-5 зв’язалася з паном-спікером, і тепер він попереджає членів парламенту, що тут, у парламенті, діяв агент китайського уряду».