ВРП вважає, що звернення зборів суддів ВАКС щодо забезпечення незалежності підриває авторитет правосуддя та порушує принцип рівності суддів

Вища рада правосуддя звернула увагу суддів Вищого антикорупційного суду на необхідність утримуватися від гучних та безпідставних заяв, які негативно впливають на єдиний статус суддів, підривають авторитет правосуддя та дискредитують діяльність Вищої ради правосуддя. Відповідне рішення було прийнято на засіданні ВРП 2 лютого 2021 року.

Про це повідомляє прес-служба ВРП.

Раніше ВРП оприлюднила статистичні дані, які спростовують твердження про наявність упередженого підходу до розгляду скарг на суддів ВАКС.

Одним із повноважень ВРП як конституційного органу є розгляд дисциплінарних скарг щодо суддів. Скарги, які надходять на розгляд Дисциплінарних палат ВРП, перевіряються, а за результатами їх перевірки приймаються рішення з дотриманням вимог законодавства та з урахуванням практики Верховного Суду, який, у свою чергу, забезпечує процедуру оскарження таких рішень.

Єдність системи судоустрою України забезпечується, в тому числі, єдиним статусом суддів. Оскільки Вищий антикорупційний суд як вищий спеціалізований суд є частиною судової системи України, судді ВАКС мають рівний статус із суддями інших судів.

Відповідно до правової позиції, сформованої ВРП, звернення особи з дисциплінарною скаргою на дії судді, а також звернення учасника судового провадження до ВРП до закінчення судового розгляду справи не є формою тиску на суддів, доки така скарга не має на меті спонукання судді до вчинення чи невчинення певної процесуальної дії / ухвалення певного рішення. У разі встановлення, що очевидною метою подання скарги є спонукання судді до ухвалення певного судового рішення, Дисциплінарна палата ВРП відмовляє у відкритті дисциплінарної справи за відповідною скаргою.

Таким чином, оцінка обґрунтованості дисциплінарних скарг Дисциплінарними палатами ВРП здійснюється виключно під час дисциплінарного провадження.

Крім того, звертаємо увагу, що на цей час на розгляді Дисциплінарних палат ВРП та її членів перебувають дисциплінарні скарги стосовно суддів ВАКС, тому подібні заяви можуть розцінюватися як втручання в діяльність членів ВРП, які здійснюють перевірку таких заяв, та діяльність самого органу, який забезпечує розгляд скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів.

Враховуючи, що вказана заява несе загрозу авторитету правосуддя, ВРП звертається до суддів ВАКС щодо необхідності утримуватися від подібних заяв, які негативно впливають на єдиний статус суддів, підривають авторитет правосуддя та дискредитують діяльність ВРП як колегіального, незалежного конституційного органу державної влади та суддівського врядування.