Втрата первинних документів не є безумовною підставою перенесення термінів проведення перевірки

13 травня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Дочірнього підприємства «Край Проперті» на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2020 року у справі No 640/15297/19 (провадження No К/9901/27296/20) за позовом Дочірнього підприємства «Край Проперті» до Головного управління ДПС у м. Києві, за участі третіх осіб (Публічного акціонерного товариства «Сбербанк», Головного управління ДПС у м. Києві), про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Отримавши наказ про проведення перевірки, платник податків повідомив
контролюючий орган про втрату первинних документів. За результатами перевірки було встановлено, що платник занизив податок на додану вартість і не зареєстрував податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач указав, що перевірка була здійснена з порушенням визначеної Податковим кодексом України процедури, а встановлені порушення є необґрунтованими.

Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 23 червня 2020 року
задовольнив позов. Суд дійшов висновку, що податковий орган протиправно
не переніс терміни проведення перевірки за заявою платника податків про викрадення документів, чим позбавив його права відновити документи.

Суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції та відмовив
у задоволенні адміністративного позову. Суд зазначив, що підстави для перенесення розпочатої перевірки платника податків були відсутні, а наявних документів достатньо для проведення та закінчення перевірки контролюючим органом.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване
судове рішення – без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Обов’язок підтвердження правомірності, обґрунтованості, повноти формування
даних бухгалтерського та податкового обліку належними документами первинної фінансово-бухгалтерської звітності покладається саме на суб’єкта господарювання Втрата відповідних документів не є безумовною підставою перенесення термінів проведення перевірки. Обов’язковою підставою перенесення терміну проведення перевірки за змістом пункту 44.5 статті 44 Податкового кодексу України є саме неможливість проведення перевірки за відсутності документів, втрачених платником податків.

Платник не позбавлений можливості реалізувати своє право щодо подання
у визначеному порядку втрачених документів і довести, що зазначені в таких
документах дані впливали на суть обставин, виявлених під час перевірки, базу
оподаткування, а також що відсутність таких документів не давала можливості
провести відповідні заходи контролю.

Для цілей визначення бази оподаткування має значення саме висновок
про вартість майна, де зазначено конкретну вартість об’єкта нерухомості, операція з переходу права власності на який є об’єктом оподаткування податком на додану вартість.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 13 травня 2021 року у справі No 640/15297/19 можна ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/97021447.