Видання явно кримінально протиправного наказу або розпорядження вже криміналізоване: Комітет НААУ про проєкт 9391

Кримінальний кодекс України вже передбачає відповідальність за видання явно кримінально протиправного наказу або розпорядження командиром чи начальником військового формування. Це перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень. Але конкретизувати певний вид перевищення можна у спеціальній нормі.

На це звернули увагу у Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу, де проаналізували проект Закону № 9391 від 16.06.2023 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за видання явно кримінально протиправного наказу або розпорядження».

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Автор законодавчої ініціативи виходив з того, що службова особа, яка віддала явно злочинний наказ (розпорядження), підлягає кримінальній відповідальності за зловживання владою або службовим становищем відповідно до статті 364 Кримінального кодексу України). Проте ця стаття не охоплює видання кримінально протиправного наказу чи розпорядження командиром/начальником військового формування. Тому пропонується запровадити відповідний склад злочину у новій статті 403-1.

Водночас, вважають у НААУ, це діяння вже охоплюється статтею 426-1 (Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень) Кримінального кодексу України. І прийняття Закону у редакції, запропонованій проектом, штучно розширить криміналізацію діянь. Якщо ж існує потреба у конкретизації певного виду перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, то положення, запропоновані проектом, доцільно закріпити у новій статті КК за порядковим номером 426-2.

Ці та інші зауваження і пропозиції було направлено Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності для врахування під час доопрацювання законопроекту.