Вигорання молодших юристів та помічників адвокатів: бум злиття та поглинань у світі прискорює звільнення з елітних фірм

Велике навантаження та довгі робочі години призводять до того, що все більше співробітників звільняються, незважаючи на високі зарплати.

Про це пише Financial Times.

«Я страждала від хронічного безсоння, постійно повторювала свій день у голові, думаючи, що ще я могла зробити», — каже Шарлен Жизель, 33-річна колишня адвокатка. «Я думала, що чим більше роботи я виконаю, тим яскравіше буду сяяти”.

Вона каже, що у неї були сильні напади паніки, від яких вона не могла припинити тремтіння. «Я просто подумала, що мені потрібно працювати більше, тому що я працювала не на піку своєї продуктивності», — додає вона.

Для Жизель це випробування було чимось звичайним, вона планувала зробити успішну кар’єру у великій юридичній фірмі США. Лише коли її батько, страховий брокер, переніс серцевий напад та інсульт, вона зрозуміла, на яку небезпеку наражає себе, і знову стала консультантом із психічного здоров’я юридичних фірм та юристів.

Молодші юристи провідних юридичних фірм світу минулого року повідомляли про зростання рівня стресу через збільшення навантаження, пов’язане з бумом укладання угод, а також через тривогу та ізоляцію, спричинені пандемією.

Адвокати починають свою кар’єру як стажисти або помічники адвокатів, а після кваліфікації стають партнерами, які підвищуються по службі, поки не зможуть налагодити партнерство — роль, яка зазвичай включає в себе участь у бізнесі.

Співробітники елітних фірм довго розглядали виснажливі години як частину угоди Фауста, в якій вечори, вихідні та сон замінюються на приголомшливі зарплати. А виходить, що двадцятирічні юристи на шестизначних зарплатах не викликають особливої ​​симпатії. За даними Leopards, компанії з юридичної бізнес-аналітики, у 2021 році кількість співробітників, які звільнились, зросла майже на 50% у порівнянні з попереднім роком.

Шарлен Жизель стала радником з питань психічного здоров’я юридичних фірм та юристів © Anna Gordon/FT

Емі, адвокат з вирішення спорів, в одній із фірм так званого «магічного кола», які працюють над найдорожчими угодами лондонського Сіті, півтора року тому було дозволено скорочений час роботи, для того, щоб оплакувати смерть свого батька, але не зменшено об’ємів роботи. 18 місяців такого графіку призвели до того, що її і без того високе робоче навантаження викликало «хронічне безсоння», яке діагностував її лікар.

“Мені робили компліменти, що я достатньо добре працюю. . . Але я сплю дві години на ніч . . . Я лягаю спати після опівночі, і моє серце б’ється, — каже Емі, яка попросила не використовувати своє справжнє ім’я. «Я чіпляюся за надію, що стане краще, але чи можна протриматися дуже довго?».

Тиск, створений пандемією, призвів до зростання випадків вигорання на різних посадах у державному та приватному секторах. А, юридичні фірми відчувають відносно високий рівень виснаження навіть в звичайні часи через корпоративну культуру «вгору або на вихід».

Але, за перші три квартали 2021 року 32 217 співробітників покинули юридичні фірми по всьому світу, за даними Leopards, які збирають дані про 4200 глобальних юридичних фірм. «Про виснаження, — каже лондонський керуючий партнер однієї міжнародної юридичної фірми, — це те, про що всі керуючі партнери говорять зараз».

Безумство угод

За останні 12 місяців найпрестижніші юридичні фірми світу надавали консультації щодо угод M&A, оскільки кризові заходи центральних банків забезпечили доступ до дешевих кредитів і в результаті, шалену діяльність. Згідно з даними Refinitiv, у 2021 році в усьому світі було укладено угод на суму понад 5,8 трлн доларів, що на 64% у річному обчисленні – найшвидший темп зростання з середини 1990-х років.

Частина цих угод забезпечувалась такими юридичними фірмами, як Kirkland & Ellis, які за останнє десятиліття пройшли хвилю приватних інвестиційних угод про поглинання, щоб стати найприбутковішою юридичною фірмою у світі. Заснована в Чикаго група в 2020 році закрила рік на рівні близько 5 мільярдів доларів і надала консультацій щодо 674 угоди на суму майже 400 мільярдів доларів лише за перші три квартали 2021 року, згідно з даними Global Data. Фірми приватного капіталу витрачають сотні мільйонів доларів на рік на адвокатів, а еліта Уолл-стріт налагодила тісні стосунки з хедж-фондами та інвестиційними банками. Наприклад, компанія Simpson Thacher & Bartlett з Манхеттену надала консультацій щодо 198 угод на суму 457,4 млрд доларів за той самий період.

Міжнародні юридичні фірми в лондонському Сіті виграли від буму M&A, а також від запитів компаній, які прагнуть реструктуризації під час пандемії © Toby Melville/Reuters

«Компанії дуже високого класу працюють наполегливіше, тому що тут так багато інвестованого капіталу, який виливається з Близького Сходу, Китаю, Грінвіча та Коннектикуту – це популярні бази для хедж-фондів США», – говорить Брюс МакЮен, президент юридичної фірми.

Міжнародні юридичні фірми в лондонському Сіті також виграли від буму M&A, а також від запитів компаній, які прагнуть реструктуризації під час пандемії. Фірма Magic Circle Allen & Overy оприлюднила 19-відсоткове збільшення прибутку до оподаткування за рік, забезпечивши своїм партнерам рекордні 1,9 мільйона фунтів стерлінгів кожному.

Юридичні фірми — це сувора ієрархія, в якій партнери працюють у когортах під керівництвом партнерів, які виконують свою роботу та контролюють їхню ефективність, переважно на основі «оплачуваних годин». Загалом очікується, що співробітники провідних фірм виставлятимуть рахунки від 1900 до 2200 годин на рік. Але навчання, розвиток бізнесу та інші види тиску додають ще сотні годин на працівника.

У жовтні опитування, проведене Legal Cheek, показало, що робочі дні юристів зросли порівняно з попереднім роком. Співробітники Kirkland & Ellis сказали, що вони закінчують роботу в середньому о 23:28, порівняно з ранішніми 21:14, а юристи Ropes & Grey повідомили, що закінчують майже об 23:00.

У грудні Кіркленд заявив, що під час пандемії він залучив психолога та експерта з питань залежностей, щоб допомогти своїм юристам.

У заяві, опублікованій у вересні, британський торговий комітет юридичного товариства The Law Society зазначалось: закликаємо «фірми та організації-членів забезпечити регулярні тренінги для персоналу, навчання щодо психічного здоров’я та затвердження політик щодо психічного здоров’я та підтримки».

Фірма Magic Circle Allen & Overy опублікувала 19-відсоткове збільшення прибутку до оподаткування за рік, виплативши своїм партнерам рекордні 1,9 мільйона фунтів стерлінгів кожному © Graham Prentice/Alamy

Джеймс, це не його справжнє ім’я, двадцятирічний юрист із приватного сектору з юридичної фірми Skadden Arps, Slate, Meagher & Flom, де партнери заробили в середньому 4,3 мільйона доларів у 2020 році, повідомив, що члени його команди виставляли рахунки на 400 годин за місяць. У розмові з Financial Times він повідомив, що він починає працювати з 3 ранку.

“Говоріть швидко, бо до наступного дзвінка не можу приділити Вам багато часу”, пояснює він. «Щодня я прокидаюся і абсолютно виснажений, але я знаю, що мені потрібно знову працювати», — каже він. «Робочий час для моїх друзів, які не є юристами, закінчується о 7 вечора, але я не знаю, чи буду спати сьогодні».

Такий рівень виснаження завдає шкоди. У ході опитування понад 1700 юристів, опублікованого у вересні, LawCare виявила, що майже 70% мали психічні розлади (клінічно або самостійно діагностовані), включаючи депресію та тривогу. Згідно з дослідженням, люди у віці від 26 до 35 демонстрували найвищі показники вигорання — частково через відсутність самостійності протягом свого робочого життя. П’ята частина респондентів заявила, що відчувають, що не можуть впоратися.

Адвокати – не єдині працівники, які за останній рік потрапили в коло довгого робочого дня і тривоги. У березні група першокурсників інвестиційно-банківських аналітиків Goldman Sachs повідомила, що їхній 95-годинний робочий тиждень із середнім сном 5 годин на добу, починається о 3 ранку. Три чверті групи, яка взяла участь в опитуванні, вважали, що вони стали жертвами «зловживання на робочому місці». У значно менш високооплачуваному державному секторі пандемія кинула працівників Національної служби охорони здоров’я та екстреної допомоги у вир довгих робочих годин і погіршення психічного здоров’я.

Отже, тяжке становище однодумців не викликає особливої ​​симпатії всередині чи за межами їхнього сектору. Один рекрутер із Сіті каже: «Я не відчуваю симпатії до юристів, які заробляють понад 100 000 фунтів стерлінгів. Вони не повинні цього робити».

«Висока ЗАРПЛАТА не зупиняє вигорання»

Однак, юридичним фірмам доводиться реагувати. І один із способів, як вони реагують, — це грошима — різке підвищення заробітної плати та надвисокі бонуси — щоб утримати молодих талановитих юристів.

Нью-йоркська фірма-ветеран M&A Cravath, Swaine & Moore розпочала бонусний сезон з виплатами наприкінці року від 15 000 до 115 000 доларів США. Найвища ланка Уолл-стріт все ще оплачує співробітників за так званою «шкалою Кравата», що означає, що восьмий співробітник, ймовірно, у віці до 30-ти років, тепер отримує понад 500 000 доларів США щорічно разом із бонусами та зарплатою.

Наташа Харрісон каже, що її нова фірма зосереджена на більш гнучкій моделі © Camera Press/Tom Stockill

Щойно кваліфікований адвокат лондонського Clifford Chance тепер зароблятиме 107 500 фунтів стерлінгів після підвищення зарплати в жовтні, зрівнявшись з конкурентами Linklaters.

Найзатребуваніші співробітники завжди могли отримати шестизначні виплати, якщо вони погрожували звільнитися, у вигляді так званих бонусів – «золотих наручників». У Kirkland партнерам пропонують до 250 000 доларів, щоб вони приєдналися до фірми або залишилися. У листопаді нью-йоркська фірма Cadwalader, Wickersham & Taft повідомила колегам у записці, яку побачила FT, що юристи, які напрацьовують 2200 годин або більше, матимуть право на премію на кінець року в розмірі 138 000 доларів.

«Ставки заробітної плати нестабільні», — каже Гаррісон. «Висока заробітна плата не зупиняє вигорання юристів. Співробітники шукають більшого, ніж гроші, вони хочуть, щоб фірми пропонували кращий баланс між роботою та особистим життям».

Ці настрої підтверджуються дослідженнями, які показують, що все більше юристів відмовляються від партнерські ролі і вибирають звичайну кар’єру у фірмі — саме з цієї причини. Згідно з опитуванням юристів-двотисячних, проведеного рекрутером Major, Lindsey & Africa, проведеним у 2021 році, 23 відсотки заявили, що хочуть стати партнерами, в порівняні з 31 відсотком двома роками раніше.

Тиранія «оплачуваних годин»

Щоб утримати адвокатів і вирішити проблеми психічного здоров’я, фірми запустили «оздоровчі схеми» і найняли «консультантів з вигорання», таких як Жизель. Після пандемії вона втричі збільшила список своїх клієнтів, і її все частіше наймають юридичні фірми, а не окремі юристи в умовах кризи.

Деякі фірми, як Reed Smith у США, запровадили безкоштовні консультації. Інші запровадили оздоровчі кімнати та курси медитації, приєднавшись до великої кількості великих компаній, які пропонують своїм співробітникам абонементи на фітнес та терапію.

Але адвокати кажуть, що такі “оздоровчі схеми” спрямовані на окремих осіб і нічого не роблять для вирішення ендемічних, системних та культурних проблем, які диктуються методом “оплачуваною години”.

Елізабет Риммер, виконавчий директор LawCare, каже: “Схеми, які направлені на підтримку продуктивності та здоров’я, зосереджені на тому, що людина повинна робити, щоб впоратися, а юридичним фірмам було б краще витрачати свої гроші на покращення розподілу роботи та навчанню менеджерів”.

І хоча вона вважає, що юридичні фірми починають розуміти цю проблему, частково через загрозу втрати талантів, велика частина роботи, що триває навколо психічного здоров’я та благополуччя в цьому секторі, все ще є роботою для галочки, каже вона. «Все зводиться до того, що в законі майже все вимірюється тим, що люди заробляють, і ці показники створюють неправильні стимули».

Лондонський керуючий партнер каже: «З літа ми перестали так багато говорити про платні години, тому що люди казали, що це викликає у них тривогу . . . Зрештою, якщо у вас був менш продуктивний день, це очевидно. Це і є основним способом оцінювання роботи».

Робітники входять до штаб-квартири Goldman Sachs у Нью-Йорку. У березні група першокурсників інвестиційно-банківських аналітиків фірми повідомила про свій 95-годинний робочий тиждень із середнім показником сну – 5 годин, з початком роботи о 3 ранку © Michael Nagle/Bloomberg

Партнерка в Skadden каже: «Коли юрист відпрацював 2500 оплачуваних годин на рік, юридична фірма каже «ура». У багатьох інших компаніях, каже вона, «керівництво скаже, чекайте, у нас тут проблеми з психічним здоров’ям? Ми погано розподіляємо роботу?

«Поки наша професія стягує плату з клієнтів, винагороджує успіх і дає бонуси, посилаючись на платні години – нічого не зміниться», — додає вона.

Колеги кажуть, що кращі схеми розподілу роботи допоможуть уникнути неформального звернення партнерів до своїх улюблених молодших юристів, незалежно від їхнього навантаження. Фірми мають офіційні системи розподілу роботи, а такі групи, як юридична фірма Ashurst, запровадили розподіл робіт наосліп, щоб уникнути упереджень.

Проте неформальні системи все ще домінують у багатьох фірмах. Емі каже: «У нас є система розподілу роботи, коли ви заповнюєте форму в електронному листі раз на тиждень, щоб оцінити, скільки часу займе ваша робота. Минулого року був момент, коли я неодноразово ставив галочку, кажучи, що я втомлена і потребую допомоги — мої коментарі ставали все більш відчайдушними. Зрештою я зателефонувала до відділу кадрів і запитала, чи хтось це читає, і мені відповіли – «ні».

«Коли ви кажете партнерам, що ви перевантажені, — додає вона, — вони просто кажуть: «Добре, але ти все одно зможеш це зробити?»