Непоправне знівечення обличчя є однією з ознак тяжкого тілесного ушкодження. Знівечення обличчя вважається непоправним, якщо для усунення отриманих ушкоджень необхідне хірургічне втручання (косметична операція).
Обставини справи: ОСОБА_1 обвинувачувався у тому, що він під час сварки на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин із ОСОБА_2 умисно завдав останньому ударів ножем у праву руку, заподіявши легке тілесне ушкодження, та в обличчя, що призвело до непоправного знівечення обличчя потерпілого, що належить до тяжкого тілесного ушкодження.
Крім того, ОСОБА_1 під час сварки на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин із ОСОБА_3 з метою вбивства останнього умисно завдав йому трьох
ударів ножем у підборіддя, шию та живіт, заподіявши легкі тілесні ушкодження з короткочасним розладом здоров’я. Після цього він намагався завдати йому удар ножем у груди. Однак ОСОБА_3 встиг ухилитися від нього, однак у результаті було пошкоджено лише куртку потерпілого. Рятуючи своє життя, ОСОБА_3 почав тікати, а ОСОБА_1 з метою доведення задуманого до кінця став його переслідувати. Тікаючи від нього, потерпілий вибіг на проїжджу частину дороги і потрапив під автомобіль, де до нього підійшли перехожі, які надали йому допомогу та викликали швидку, що перешкодило ОСОБА_1 довести задумане до кінця.
Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав винуватим та засудив ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 121, ч. 3 ст. 15, ч. 1 ст. 115 КК.
Апеляційний суд залишив цей вирок без зміни.
Позиція ККС: змінено рішення судів попередніх інстанцій у частині повернення засудженому речових доказів.
Обґрунтування позиції ККС: не знайшли свого підтвердження під час касаційної перевірки наведені в касаційній скарзі доводи засудженого про безпідставне визнання судом тілесних ушкоджень, завданих потерпілому ОСОБА_2, такими, що спричинили непоправне знівечення обличчя. Травма може бути оцінена як тяжке тілесне ушкодження, якщо вона знівечила обличчя, а непоправним знівечення обличчя визнається у тих випадках, коли ушкодження обличчя потерпілого не може бути виправленим.
Під виправністю ушкодження слід розуміти значне зменшення вираженості патологічних змін (рубця, деформації, порушення міміки тощо) з часом чи під дією нехірургічних засобів. Коли ж для усунення отриманих ушкоджень необхідне хірургічне втручання (косметична операція), такі ушкодження обличчя вважаються непоправними.
Непоправне знівечення обличчя може бути результатом: обливання обличчя кип’ятком, кислотою чи іншою речовиною; заподіяння глибоких чи значної кількості неглибоких шрамів за допомогою гострих предметів; обрізання вух чи носа. Такі ушкодження надають обличчю страхітливий і такий, що відштовхує, вигляд і, крім фізичної шкоди, заподіюють потерпілому значну психічну травму.
Поняття знівечення не є медичним, а тому право оцінювати отримане тілесне ушкодження обличчя як знівечення належить до компетенції слідчого та суду. Водночас тільки судово-медичний експерт визначає вид ушкодження, його особливості та механізм утворення і встановлює, чи є це ушкодження виправним або невиправним. Коли ушкодження обличчя виправне, ступінь тяжкості його визначається з огляду на критерії, викладені у Правилах судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень. При невиправності ушкодження нарівні з визначенням ступеня його тяжкості експерт зазначає, що таке ушкодження може бути розцінене як тяжке у разі, якщо буде визнане судом таким, що знівечило обличчя.
Як убачається з матеріалів провадження, висновок щодо віднесення тілесних ушкоджень, отриманих ОСОБА_2, до категорії тяжких, місцевий суд зробив на підставі загальноприйнятих уявлень про зовнішній вигляд людини, а також на підставі висновку судового медичного експерта, відповідно до якого отримана рана щоки у потерпілого загоїлася із утворенням рубця, що починається від мочки вуха через край роту і закінчується на підборідді. При закритому роті губи останнього повністю не змикаються. Під час посмішки чи відкриванні рота куток роту підтягується догори, що спричиняє його перекошування. Через загоєний рубець лівої щоки довжиною близько 10 см обличчя потерпілого має асиметричний вигляд. Цей рубець на обличчі в ОСОБА_2 з плином часу не зникне та є невиправним. Зазначене негативно впливає не тільки на фізичний, а й на психічний стан потерпілого, адже згідно з загальноприйнятими уявленнями про вигляд людини обличчя є передньою частиною голови, яка виражає її зовнішність і індивідуальність, що за допомогою міміки (руху м’язів обличчя) відображає внутрішній душевний стан, настрої і переживання людини.
З урахуванням цих обставин колегія суддів ККС вважає правильним висновок суду першої інстанції у вироку про те, що завдані ОСОБА_2 тілесні ушкодження є такими, що непоправно знівечують обличчя і за цією ознакою належать до тяжких.
Детальніше з текстом постанови ВС від 02.06.2022 у справі No 487/593/19 (провадження No 51-6469км19) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/104886088