З початку війни суди винесли 49 вироків за непокору серед військовослужбовців: адвокат Роман Лихачов

Від початку повномасштабного наступу росії, суди в України винесли 49 вироків за невиконанння наказу командира, тобто за непокору серед військовослужбовців.

Про це повідомив Роман Лихачов, юрист УГСПЛ.

Статтею 402 Кримінального кодексу України передбачено покарання за непокору, тобто відкриту відмову виконати наказ начальника, а також інше умисне невиконання наказу. Непокора, вчинена в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Єдиний державний реєстр судових рішень містить 49 вироків щодо вчинення кримінального правопорушення – непокори, винесених після  24 лютого 2022 року за ч.4 ст.402 КК України.

По областях вироки розподілились наступним чином: 

  • Дніпропетровська область – 20 вироків
  • Одеська область – 10 вироків
  • Запорізька область – 8 вироків
  • Донецька область – 6 вироків
  • Миколаївська область – 3 вироки
  • Львівська область – 1 вирок
  • Дарницький районний суд міста Києва – 1 вирок

Лідерами по вироках є Баглійський районний суд міста Дніпродзержинська та Київський районний суд міста Одеса  – по  10 вироків.

У Баглійському районному суді міста Дніпродзержинська «стандартним» покаранням для військовослужбовців є службове обмеження строком від шести місяців до двох років з відрахуванням в дохід держави 10% із суми грошового забезпечення. Двічі суд призначав узгоджене з прокурором покарання у вигляді штрафу в розмірі 73 015 грн та один раз арешт на шість місяців.

Суди Дніпропетровської області шість разів призначали узгоджене з прокурором покарання: два роки позбавлення волі зі зміною на покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців на той самий строк.

Київський районний суд міста Одеса «ліберально», майже по всіх десяти вироках,  призначав покарання зі штрафом від 71 400 до 141 000 грн.

Суди Запорізької області не призначили жодного реального покарання, лише штраф від 10200 до 17 000 грн та двічі – службове обмеження.

Суди Миколаївської області призначали покарання у вигляді позбавлення волі на п’ять років з іспитовим строком.

Найтяжче покарання по затвердженій угоді з прокурором призначив Мар’їнський районний суд Донецької області. Він визнав винним лейтенанта,  командира танкового взводу, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.402КК України, та призначив  йому позбавлення волі на п`ять років один місяць.

У всіх випадках військовослужбовці визнавали свою вину та, як правило, укладали угоди про визнання винуватості з прокурором. Вироки в апеляційних інстанціях не оскаржувались. Збільшення випадків призначення службових обмежень говорить про те, що використовується покарання, за якого військовослужбовець продовжує службу.