Такого висновку дійшли учасники круглого столу на тему: «Презентація роботи Центрів реінтеграції в Україні. Взаємодія з адвокатами», що відбувся за ініціативою Секції захисту прав на свободу віросповідання та свободу совісті Комітету захисту прав людини НААУ у співпраці з Громадською організацією «Асоціація християн – юристів «Хушай».
Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.
Модератор заходу адвокат, Голова Секції захисту права віросповідання Комітету захисту прав людини, керівник Громадської організації «Асоціація християн – юристів «Хушай» Наталія Дорошенко привітала учасників заходу та зазначила: «На сьогодні майже кожна друга людина або родина в Україні стикалась особисто або їх знайомі з проблемою залежності (нарко-, алко-, ігроманія тощо). Цей факт також відомий і адвокатам, так як найчастіше саме залежності і є найголовнішою причиною скоєння злочинів нашими підзахисними».
Директор Громадської спілки “Альянс “Перемога” Сергій Довженко під час обговорення поділився із слухачами історією виникнення перших центрів реабілітації в України та зауважив, що саме віруючі християни стояли за цим: “Наразі в Україні функціонує близько 800 центрів реабілітації та реінтеграції залежних людей. Громадська спілка «Альянс Перемога» має діючі центри реінтеграції для чоловіків та жінок в кожній з областей України”.
Представник та один із керівників соціальних проектів “Україна без наркотиків” та “Freedom” Благодійної організації “Всеукраїнський благодійний Фонд “Мир і добробут” Дмитро Фомченков під час свого виступу зазначив: «Однією із причин жахливої статистики кількості доступних наркотиків на вулицях нашої країни є швидкість, з якою змінюється хімічна складова (формула) наркотичних речовин, які виробляються та реалізуються сьогодні. Проблема залежності – це не медична, а поведінкова, глибинна проблема, яка виражається в розладі поведінки людини. Людина може позбутися такої залежності, для цього достатньо побачити, що життя без наркотиків існує і жити вільним тверезим життям можливо. Реабілітація може відбуватись і в умовах стаціонару і в амбулаторній формі, коли людина, що має залежність, не проживає в центрі, а відвідує денні групи спілкування. Така форма реабілітації, як правило, збільшує її термін та може відбуватись набагато довше за часом».
Кожухар Михайло, юрист, директор центру реабілітації «Прорив Перемога» у м. Житомир закцентував увагу присутніх на відмінностях християнських центрів реінтеграції та реабілітації від комерційних, метою яких, на жаль, є лише отримання прибутку, а не допомога людям із залежностями. Михайло розповів про позапланові перевірки органами ДСНС, які за останній рік пройшли по всім реабілітаційним центрам України та призвели до закриття деяких з них. “Загалом, центри реінтеграції та реабілітації щоденно стикаюся з такими проблемами, як завищені вимогами до надавачів соціальних послуг з реабілітації, хоча жодних програм від самої держави взагалі не існує. На сьогодні згадані центри самофінансуються за рахунок благодійних внесків, не отримують жодної допомоги. Крім того, існує ще одна проблема – провокації від правоохоронних органів, незаконні обшуки та, як результат, проведення штучних кримінальних проваджень щодо керівників центрів реабілітації та реінтеграції по всій України” – зазначив директор центру реабілітації «Прорив Перемога» .
Зважаючи на такі обставини, Михайло Кожухар звернувся до спільноти адвокатів з проханням про постійну системну правову допомогу для центрів реінтеграції та реабілітації по всій України.
Під час свого виступу Наталія Дорошенко зауважила на необхідності глибокого дослідження та вирішення проблемних питаннях, з якими стикаються центри реінтеграції. Також адвокат зазначила: “Існує ще одна проблема – провокації від правоохоронних органів, незаконні обшуки, вилучення особистих речей або документів, психологічний тиск на реабілітантів з боку правоохоронних органів щодо неправдивих показів стосовно керівників таких центрів. Результатом останнього є відкриття штучних кримінальних проваджень стосовно керівників центрів реабілітації та реінтеграції, грубі порушення їх прав та свобод”. Адвокат поділилася власною позитивною практикою захисту прав та інтересів людини із залежністю, котрій у результаті розгляду справи Верховним судом було залишено іспитовий термін після проходження реабілітації, незважаючи на розшук під час реабілітації.
Адвокат, Голова Секції відновного правосуддя Комітету захисту прав людини Ігор Свєтлічний у своїй доповіді акцентував на єдності християнських церков в Україні та можливості спільної діяльності заради благої мети — реабілітації та реінтеграції наркозалежних. Крім того, адвокат розповів про кейс успішного захисту майна реабілітаційного центру та його керівника від звинувачень у викраденні людей, який став можливим лише завдяки спільним зусиллям колег.
Юрист ГО «Асоціації християн юристів «Хушай» Валентина Присяжнюк повідомила: «Законодавче врегулювання роботи центрів реінтеграції, реабілітації або ресоціалізації залежних осіб або осіб, що були засуджені раніше сьогодні існує. Проте в законодавстві відсутні дієві механізми для ефективного вирішення проблем вищезгаданих осіб. Саме поняття «реінтеграції» означає поновлення особи у статусі. Так звана «ресоціалізації» з латинської перекладається як повторна або поновлювальна дія. Загалом, це повторення, набуття нового, засвоєння нових цінностей, ролей, навичок замість попередніх, що не засвоїлись або застаріли, або мали негативний вплив. Одночасно ст. 16 Закону України «Про соціальні послуги» у перелік базових соціальних послуг включає лише соціальну інтеграцію або реінтеграцію. Як бачимо у законодавстві застосовуються різні терміни відносно однієї і тієї ж послуги».
За результатами обговорення усі присутні дійшли до висновку, що питання пов’язані із допомогою залежним людям у нашій країні, правового захисту організацій, які займаються реабілітацією та реінтеграцією цих осіб, потребують більш широкого обговорення. А належне законодавче врегулювання питань діяльності надавачів соціальних послуг, що пов’язані з реабілітацією та реінтеграцією залежних осіб в України потребує негайного вирішення.