Законопроект 5600: які основні зміни варто виділити і які можливі наслідки цих змін?

Законопроект № 5600 є одним із найбільш обговорюваних за останній час. Пропоновані ним зміни до Податкового кодексу викликали чимало критики у платників податків та особливо у бізнес-спільноти.

Про це повідомляє прес-служба GOLAW.

Серед нововведень Законопроекту слід виділити наступні:

Так, істотно обмежується строк на включення сум ПДВ до податкового кредиту: це можливо буде зробити лише протягом 180 днів з дати складення податкової накладної, а не 1095, як зараз. Такий строк не обраховуватиметься лише протягом періоду зупинення реєстрації податкових накладних. Відповідно, штрафи за порушення строків реєстрації податкових накладних також стануть суворішими.

Деякі операції, для яких діяли пільги, будуть оподатковуватися ПДВ у загальному порядку. Наприклад, майже усі операції з постачання житла. Такі норми можуть призвести до підвищення його вартості.

Також пропонується істотно зменшити обсяг «перенесення» збитків минулих періодів для великих платників податків – до 50 % їх суми. Правило впроваджується по суті ретроспективно, без достатнього перехідного періоду.

Серед інших змін – поширення права податкової застави на неузгоджені грошові зобов’язання на період їх оскарження. У таку заставу потраплятиме майно платника податків, балансова вартість якого відповідає сумі зобов’язань. Очевидно, ця норма спрямована на недобросовісних платників податків, які відчужують майно протягом періоду оскарження. Однак, позитивний ефект нівелюється тим, що законність донарахувань податковою нерідко буває сумнівною, а судові спори щодо їх оскарження можуть тривати роками. При цьому протягом усієї процедури оскарження платник податків не зможе вільно розпоряджатися своїм майном.

Крім того, відповідно до законопроекту, податковий орган може звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у виїзді за кордон керівника юридичної особи, яка має податковий борг. Це створює ризик безпідставного обмеження, особливо коли податковий борг відображається помилково.

Звісно, це далеко не повний перелік важливих змін. Наразі законопроект прийнято за основу у першому читанні. Сподіваємося, що він буде доопрацьований до другого читання з урахуванням неодноразових зустрічей та обговорень із представниками бізнесу. Запропонована наразі редакція передбачає вагоме збільшення фіскального тиску, що може призвести до порушень прав платників податків, погіршення інвестиційного іміджу України, та у довгостроковій перспективі лише сповільнить розвиток економіки.