Комітетом з сімейного права спільно з Комітетом законотворчих ініціатив з питань адвокатської діяльності й Комітетом з цивільного права та процесу НААУ здійснено правовий аналіз проекту Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо реформування системи інституційного догляду та виховання дітей” реєстр. № 3587 від 03.06.2020.
Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.
У Пояснювальній записці до законопроекту вказано, що він направлений на здійснення реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей. А також на посилення відповідальності батьків, якщо дитину влаштовано на цілодобове перебування до закладу охорони здоров’я, освіти або соціального захисту й батьки протягом двох місяців не виявили щодо дитини батьківського піклування.
Законопроектом, зокрема, пропонуються зміни до п. 1 ч. 2 статті 164 і доповнення у ч. 1 статті 164 Сімейного кодексу України пунктом 7, відповідно до яких передбачається, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я, і протягом двох місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування. Чинна норма ж передбачає строк протягом шести місяців.
НААУ вважає, що законопроект підлягає доопрацюванню. Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України). Держава має вживати заходів змінити ставлення батьків до виховання дитини (дітей), поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням батьками батьківських обов’язків. Запропоновані зміни до ст. 164 Сімейного кодексу України виключають можливість проведення дієвих заходів для зміни ставлення батьків до виховання дитини (дітей). Також, запропоновані законодавцем зміни не відповідають практиці ЄСПЛ та правовим висновкам Верховного Суду України.
У зв’язку з вищевикладеним НААУ вважає, що запропоновані зміни до Сімейного кодексу України щодо зменшення строків для підстав позбавлення батьківських прав, а також включення додаткових підстав жодним чином не відповідають захисту прав та інтересів дітей, в тому числі на виховання дітей у сімейних формах, а тому вважає їх неприпустимими. Такі зміни носять процесуальних характер, а отже не можуть бути внесені до Сімейного кодексу України, який є законодавчим актом матеріального права.
Більш детально із науково-практичним висновком можна ознайомитися за посиланням.