Застосовуючи санкції до власних громадян, Україна розписується в безпорадності національних механізмів притягнення до відповідальності: адвокат Калінніков

Застосування санкцій з порушенням конституційних принципів: презумпції невинуватості, права на захист, здійснення правосуддя судами — стало свавільним механізмом політичної розправи над певними особами.

Про це заявив Олексій Калінніков, адвокат, старший партнер АО «Могильницький та партнери» в інтерв’ю Закон і Бізнес.

Інститут обмежувальних заходів (санкцій) широко використовується в міжнародному просторі, зокрема Радою Безпеки ООН, Європейським Союзом, США, лише в разі, якщо інші правові заходи не можуть бути застосовані. Так, санкції переважно застосовується до третіх держав та їхніх юридичних і фізичних осіб. Суть таких санкцій зводиться до тимчасового обмеження доступу до ринків, ресурсів, технологій, а також заморожування активів, заборони на в’їзд окремим фізичним особам.

Інститут санкцій на міжнародному рівні в жодному разі не підміняє собою юридичну відповідальність, а лише доповнює її з метою досягнення мети запровадження таких обмежувальних заходів. Натомість у нашій державі цей інститут фактично став використовуватись як замінник усього кримінального провадження, під час якого не потрібно в змагальному процесі в суді доводити винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, забезпечувати її права.

Головна мета санкцій — обмежити права осіб, умовно кажучи, ворогів держави, навіть тоді, коли не вистачає юрисдикції скривдженої держави це зробити. Припустимо, є ряд іноземних фізичних і юридичних осіб, до яких не може дотягнутися держава, щодо якої ці особи здійснюють ворожі дії. Саме для таких випадків й існують санкції. Застосовуючи санкції до власних громадян, Україна розписується в безпорадності національних механізмів притягнення до відповідальності й покарання власних громадян за діяння, у вчиненні яких їх фактично звинувачує РНБО. Приймаючи такі рішення і вводячи їх у дію, члени РНБО та Президент підписуються під тим, що в Україні взагалі не працюють правоохоронна й судова системи.

Таким чином, недоліки правової регламентації інституту санкцій та широке тлумачення положень закону «Про санкції» в частині осіб та підстав запровадження дискредитувало цей інститут на майбутнє.