Завдання потерпілому удару ножем, внаслідок якого настала його смерть, що не охоплювалося умислом особи, а було спричинене нею необережно у стані необхідної оборони, не утворює складу правопорушення за ч. 1 ст. 119 КК

Обставини справи

Суд визнав доведеним, що після того, як в ході конфлікту потерпілий наніс засудженому удар ножем у ліву ногу і намагався вдарити ножем в тулуб, засуджений ухилився, схопив ніж і завдав ним удар у ліве стегно потерпілого, в результаті цього удару потерпілий отримав смертельне тілесне ушкодження.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій

Місцевий суд визнав засудженого винуватим та засудив за ч. 1 ст. 119 КК.

Апеляційний суд залишив без зміни цей вирок.

Позиція ККС

Скасовано рішення судів попередніх інстанцій, кримінальне провадження закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК.

Обґрунтування позиції ККС

ККС вказав, що суди попередніх інстанцій, правильно встановивши обставини, проте дали їм невірну правову оцінку, що призвело до неправильної кваліфікації дій засудженого.

Суд першої інстанції погодився зі стороною захисту у тому, що метою завдання засудженим удару ножем потерпілому було припинення протиправних дій останнього, тобто що він захищався від суспільно небезпечного посягання. Дії засудженого під час оборони від посягання з боку потерпілого призвели до смерті останнього, і ця обставина могла поставити питання про перевищення меж необхідності при обороні. У той же час відповідно до ч. 3 ст. 36 КК спричинення шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту, може визнаватися перевищенням меж необхідної оборони лише у разі, якщо вона спричинена умисно.

В цій справі суди визнали, що ушкодження, яке призвело до смертельного наслідку, не охоплювалося умислом засудженого, а було спричинено необережно, що відобразилося і в кваліфікації судами дій засудженого за ст. 119 КК. Відповідно до ч. 3 ст. 36 КК необережне спричинення шкоди при обороні від посягання не може свідчити про перевищення меж необхідної оборони.

За таких обставин ККС вважає, що дії засудженого були зумовлені обороною від суспільно небезпечного посягання з боку потерпілого у значенні ч. 1 ст. 36 КК і шкода тому, хто посягав, не була заподіяна ним умисно, тому не може свідчити про перевищення меж необхідної оборони відповідно до ч. 3 ст. 36 КК.

Постанова колегії суддів Першої судової палати ККС ВС від 10.10.2023 у справі №202/2592/22 https://reyestr.court.gov.ua/Review/114086741

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.