Адвокати вважають, що зміни до Сімейного кодексу України актуальні та необхідні, проте потребують доопрацювання

В НААУ на запит Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики силами Комітету з сімейного права здійснено правовий аналіз проекту Закону України «Про внесення змін до статті 110 та 111 Сімейного кодексу України» (№ 5492 від 14.05.2021).

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Законопроектом пропонується дозволити розірвання шлюбу під час вагітності та протягом одного року після народження дитини (запровадивши безумовне право на пред’явлення позову) та не застосовувати заходи примирення подружжя судом у випадках, коли причиною розірвання шлюбу є ознаки вчинення домашнього насилля (доповнення до ст. 111 СК України). Наразі позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.

НААУ вважає, що застосування судом заходів примирення подружжя в разі розірвання шлюбу на основі ознак учинення одним із подружжя насилля в сім’ї є недопустимим. Тому, доповнення статті 111 СК України другою частиною, у якій імперативно зазначається про заборону застосовувати заходи примирення подружжя судом у випадках, коли причиною розірвання шлюбу є ознаки вчинення домашнього насилля, є доцільними, оскільки виступає одним із ефективних способів захисту права та інтересів особи.

Проте зміни до статті 110 СК України потребують доопрацювання.

НААУ пропонує частину 2 статті 110 СК України викласти з урахуванням Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насиллю», зазначивши, що позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини, або вчинив домашнє насильство, обставини вчинення якого містять хоча б одну із ознак домашнього насильства, перелічених у ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашнього насильства».

Більш детально із зауваженнями можна ознайомитися за посиланням