Депутати хочуть надати адвокатам право на травматичну зброю

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, яким до закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» пропонується надати адвокатам право на травматичну зброю.

Законопроект №4612 можна переглянути на офіційному сайті парламенту, про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

До статті 23 профільного закону пропонується додати право «на придбання, носіння, облік, зберігання та застосування пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії».

У чинному законодавстві не передбачена норма, якою було б забезпечено таке право адвоката, що позбавляє його можливості самозахисту під час виконання адвокатом своїх професійних обов’язків, вказують автори законодавчої ініціативи.

Так, за наказом Міністерства внутрішніх справ №379 від 13 червня 2000 року, право на придбання засобів активної оборони (пристроїв для  відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії) мають працівники суду, правоохоронних органів і їх близькі родичі, а також особи, що беруть участь у кримінальному судочинстві, журналісти й позаштатні журналісти, депутати України, члени суспільних формувань по охороні громадського порядку й державної границі, військовослужбовці, крім тих, хто проходить термінову військову службу, державні службовці, які мають категорії й ранги. 

«Відсутність у адвоката права на придбання, носіння, облік, зберігання та застосування пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії – є не справедливим, оскільки адвокат, при виконанні своїх професійних обов’язків ризикує своїм життям і здоров’ям не менше журналіста чи члена громадського формування», – ідеться у пояснювальній записці.

Відтак, прийняття законопроекту сприятиме підвищенню захисту адвоката під час здійснення професійної діяльності, досягненню рівноправного статусу адвоката з іншими професіями, які несуть ризики для життя та здоров’я, а також підвищить престиж професії адвоката.

«На сьогодні, для того щоб адвокату отримати право на  придбання, носіння, облік, зберігання та застосування пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, необхідно в обхід закону втупити до лав громадського формування, чи отримати посвідчення позаштатного журналіста. Ця прогалина в законодавстві повинна бути усунена, шляхом прийняття даного законопроекту», – вказано у супровідному документі.

НААУ, профільний Комітет захисту прав адвокатів НААУ неодноразово публічно підтримували ідею надання адвокатам права на зброю, зважаючи на ризики для життя і безпеки, з якими адвокати стикаються у зв’язку із своєю професійною діяльністю.

Як відомо, 2020 року до Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності при НААУ надійшло 101 звернення про порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, зокрема, про знищення майна адвокатів – 6 звернень, погрози адвокатам – 15, факти фізичної розправи з адвокатам – 9 звернень. Також до Комітету для належного реагування було подано і заяву про замах на вбивство адвоката.