За Конституцією, РНБО — це орган, який об’єднує високопосадовців задля координації та контролю дій органів виконавчої влади. Цю єдину мету, задля якої він створений, і має втілювати в життя Рада. Підміняючи правоохоронні та судові органи, РНБО тільки підтверджує їх неспроможність у встановленому процесуальним законом порядку з дотриманням права на захист довести вину осіб, щодо яких застосовуються санкції.
Про це заявив Олексій Калінніков, адвокат, старший партнер АО «Могильницький та партнери» в інтерв’ю Закон і Бізнес.
По суті, рішення РНБО — це рішення самого Президента, оскільки без уведення в дію його указом рішення Ради не матиме жодних правових наслідків. Рішення РНБО виконує лише роль такої собі милиці, на яку спирається глава держави.
При цьому складається враження, нібито його відповідальність розмивається. Проте насправді це не так. Верховний Суд в одному з останніх своїх рішень з приводу санкцій зробив висновок, що саме Президент оцінює доцільність, законність й обґрунтованість рішень РНБО, які він уводить у дію.
На мою думку, дискреційні повноваження глави держави щодо введення рішення РНБО в дію обмежуються його обов’язком як Президента гарантувати додержання Конституції, прав і свобод людини та громадянина, у тому числі й принципу презумпції невинуватості особи.