Електронний суд: про актуальні зміни та переваги в умовах воєнного стану розповіла адвокат Тетяна Рабко

Тетяна Рабко – адвокат, регіональний представник молодіжного комітету НААУ – UNBA NextGen у Донецькій області, членкиня Ради Комітету з питань електронного судочинства НААУ, учасниця АО «ВСЕУКРАЇНСЬКА АДВОКАТСЬКА ДОПОМОГА», провела у Вищій школі адвокатури НААУ вебінар на тему: «Електронний суд: актуальні зміни та переваги в умовах воєнного стану».

Офіційно працювати «Електронний суд» почав 5 жовтня 2021 року. Порядок використання підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» визначено Інструкцією користувача підсистеми «Електронний суд», затвердженою наказом державного підприємства «Центр судових сервісів» від 22.09.2021 року № 74-ОД.

Актуальна діюча редакція цієї Інструкції знаходиться в мережі Інтернет на вебсайті Адміністратора ЄСІТС за посиланням: http://bit.ly/3UTi5zz

Хто обов’язково має реєструватися в системі «Електронний суд»?

  • Адвокати;
  • Нотаріуси;
  • Приватні виконавці;
  • Арбітражні керуючі;
  • Судові експерти;
  • Державні органи;
  • Органи місцевого самоврядування;
  • Суб’єкти господарювання державного та комунального секторів економіки.

Що стосується фізичних та юридичних осіб, то такі можуть реєструватися в підсистемі в добровільному порядку.

04 листопада 2022 прийнято за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі представниками правничих професій, юридичними особами та фізичними особами-підприємцями № 7574-д. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень цього проекту Закону адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), яка забезпечує обмін процесуальними документами, протягом тридцяти днів з дати опублікування цього Закону. Фізичні особи – підприємці – протягом чотирьох місяців з дати опублікування цього Закону.

Розмір ставки судового збору у випадку подачі процесуальних документів через «Електронний суд».

 Згідно із ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі – застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Після того, як «Електронний суд» почав існувати, 29.10.2021 року Державною судовою адміністрацією були надані роз’яснення щодо понижуючого коефіцієнта ставки судового збору, в яких зазначено, що: «в оголошенні, яке було опубліковано у газеті Голос України» 4 вересня 2021 року про початок функціонування підсистеми ЄСІТС, не міститься інформації про введення в дію підпункту «б» підпункту 1 пункту 17 параграфу 1 розділу 4 розділу VII «Перехідні положення» Закону щодо застосування коефіцієнту 0,8 для пониження розміру ставки судового збору при подачі документів в електронній формі. Це означає, що відповідна норма не набрала чинності у порядку, встановленому Законом».

Що стосується судової практики та застосування пониженої ставки 0,8%, така практика є досить різноманітною. На сьогодні більшість судів все ж таки застосовують понижену ставку, але є й ті, які притримуються позиції ДСА.

Лектор звертає увагу, що 12 вересня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду передав справу № 916/228/22 на розгляд Великої Палати Верховного Суду з метою формулювання єдиної правозастосовної практики, колегія суддів вважає за необхідне відступити від наведених висновків судів щодо застосування частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої враховується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору у випадку подання процесуальних документів, передбачених частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» в електронній формі. Розгляд цієї справи призначено до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи на 16 листопада 2022 року.

Позиція у цій справі покликана сформулювати висновки щодо того, яка все ж таки ставка судового збору є застосовною у випадку подачі процесуальних документів в електронній формі.

Як почати користуватися підсистемою «Електронний суд»?

  1. Необхідно перейти на сайт https://cabinet.court.gov.ua/login ;
  2. Здійснити реєстрацію офіційної електронної адреси (електронного кабінету);
  3. Реєстрація та подальша автентифікація користувачів здійснюється за допомогою КЕП.

Процедура реєстрації

Крок 1. За допомогою електронного ключа увійдіть до системи.

Перший спосіб – для отримання електронного цифрового ключа необхідно звернутися до акредитованого центру сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту ДФС.

Другий спосіб отримання електронного цифрового підпису – Дія. Підпис.

З 08 лютого 2022 року користувачі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи отримали можливість авторизації за допомогою ID.gov.ua та накладання кваліфікованого електронного підпису (КЕП) з «Дія підпис».

Термін Дія.Підпису — один рік або до моменту його видалення.

Алгоритм отримання:

  • Авторизуйтесь у застосунку Дія.
  • Перейдіть до «Меню» – «Дія.Підпис».
  • Натисніть «Створити».
  • Підтвердьте особу через перевірку за фото, NFC або BankID.
  • Придумайте 5-значний код для Дія.Підпису.

Авторизація в підсистемі за допомогою Дія. Підпис:

  • Обрати розділ «Дія. Підпис»;
  • Відскануйте QR-код;
  • Зчитати особистий ключ шляхом сканування обличчя (перевірки за фото) та вводу пароля до особистого ключа.

Крок 2. Перевірте дані, які відобразяться автоматично та введіть ті, яких не вистачає.

Формування ордеру у підсистемі «Електронний суд»

Крок 1. Генеруємо ордер через «Особистий кабінет» на офіційному вебсайті Національної асоціації адвокатів України.

Крок 2. У підсистемі «Електронний суд» обираємо розділ Ордери/довіреності.

Крок 3. Створити ордер.

Крок 4. Заповнюємо:

  • ПІБ/назву юридичної особи;
  • РНОКПП/код ЄДРПОУ;
  • Адреса проживання/перебування/місцезнаходження;
  • Контактний номер телефону;
  • Електронна пошта;
  • Номер договору/доручення на надання правової допомоги;
  • Серія/номер ордера;
  • Дата видачі ордера;
  • Ким видано ордер (адвокатом/адвокатським об’єднанням);
  • Справа.

Порядок подачі позову в «Електронному суді»

  1. Увійти до розділу «Заяви», натиснути кнопку «Створити»;
  2. Обрати спосіб подачі позовної заяви: «Особисто» чи «В якості представника (захисника)», натиснути кнопку «Наступні кроки».
  3. Обрати варіант документа, що підтверджує повноваження особи;
  4. Заповнити реквізити сторін та текст заяви;
  5. Завантажити додатки до позовної заяви та докази сплати судового збору;
  6. Сформувати заяву та підписати її за допомогою КЕП.

Відеоконферензв’язок

30 квітня 2021 року ДП «Центр судових сервісів» реалізувало інтеграцію підсистем Електронний суд та захищеного відеоконференцзв’язку.

З 1 жовтня 2021 року вхід (авторизація) до підсистеми відеоконференцзв’язку можливо здійснити лише через Кабінет електронного суду за посиланням «Відеозв’язок».

Для взяття участі в судовому засіданні користувачу необхідно лише дочекатись і підтвердити запрошення суду.

Після проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету, до матеріалів електронної справи у підсистемі «Електронний суд» учасник отримує Протокол судового засідання в режимі конференції до якого додається відео-файл запису судового засідання.

Мобільний застосунок «єСуд»

«єСуд» – суд у смартфоні. Призначений для доступу до Електронного суду з мобільних пристоїв. Для використання додатку необхідно бути зареєстрованим в електронному кабінеті

http://bit.ly/3E39T9j

27 серпня 2021 року Державна судова адміністрація України оголосила про початок тестування мобільного застосунку «єСуд».

28 вересня 2021 року в Державній судовій адміністрації України відбулася презентація застосунку.

Застосунок «єСуд» дозволяє:

  • Отримувати пуш-повідомлення про надходження до кабінету нових документів та зміну стану справ, у яких користувач є учасником чи учасницею;
  • Переглядати справи, провадження, процесуальні документи, що надіслані судом до кабінету;
  • Переглядати заяви, клопотання та інші документи, які користувач створив в своєму кабінеті;
  • Переглядати довіреності та ордери, що знаходяться в кабінеті користувача;
  • Анулювати довіреності та ордери, які видав користувач.

Переваги «Електронний суд» в умовах воєнного стану:

  • Доступ до підсистеми «Електронний суд» є цілодобовим.
  • КЕП (наприклад, «Дія.Підпис») дає можливість громадянам, які вимушено покинули територію країни і не мають можливості отримати кваліфікований електронний підпис від атестованих в Україні АЦСК, зареєструватись в Електронному суді та отримати доступ до правосуддя. 
  • Відсутня необхідність роздруковувати документи та витрачати час і кошти на їх відправку.
  • Підсистема «Електронний суд» фіксує фактичний час подачі процесуальних документів.
  • Електронний підпис (КЕП) дає можливість авторизуватися в підсистемі відеоконференцзв’язку та взяти участь у судовому засіданні онлайн незважаючи на місцезнаходження.