Електронний суд: про алгоритми та можливості для адвоката при наданні правничої допомоги розповіла адвокат Тетяна Рабко

Тетяна Рабко, адвокат, заступниця голови Комітету НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки адвокатської діяльності провела у Вищій школі адвокатури НААУ майстер-клас на тему: «Можливості електронного судочинства для адвоката при наданні правничої допомоги фізичним та юридичним особам».

Лектор розпочала майстер-клас із ознайомлення учасників заходу з актуальними змінами у законодавстві щодо електронного судочинства.

Процесуальним законодавством визначені суб’єкти, що реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов’язковому порядку, а саме:

 • адвокати
 • нотаріуси
 • державні та приватні виконавці
 • арбітражні керуючі
 • судові експерти
 • органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України.

Суд буде повертати письмову заяву (клопотання, заперечення) її заявнику без розгляду також у разі, якщо її подано особою, яка відповідно до вимог законодавства зобов’язана зареєструвати електронний кабінет та не зареєструвала його. Процесуальні наслідки, передбачені процесуальним кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до законодавства зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

Якщо інший учасник справи відповідно до вимог процесуального кодексу зобов’язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов’язку надсилання копій документів такому учаснику справи (виключення – суб’єкти владних повноважень у адміністративному процесі). Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом, зазначає у цих документах про обов’язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.

Якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Якщо судове рішення/повістку надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення/повістка вважаються врученими у робочий день, наступний за днем їхнього відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про їхнє доставлення.

Тетяна Рабко надала учасникам алгоритми реєстрації електронних кабінетів в ЄСІТС для фізичних та юридичних осіб.

З покроковою інструкцією реєстрації електронного кабінету в ЄСІТС для адвоката можна ознайомитися за посиланням http://tinyurl.com/mvdvzzjy

Було акцентовано увагу учасників на найбільш розповсюджених помилках, які можуть виникнути у користувачів під час первинної реєстрації електронного кабінету в ЄСІТС.

Помилка «Сертифікат пошкоджений або не може бути використаний». Якщо строк дії ключа ще не вичерпано, необхідно встановити Бібліотеку веб підпису, виконати первинне встановлення, ІМПОРТУВАТИ СЕРТИФІКАТ та налаштувати як зазначено у відео інструкції http://tinyurl.com/59s8uy4p.

Помилка RegisterForm.Bad Request, яка може виникнути у користувачів під час первинної реєстрації.

Для вирішення питання виконайте нижчезазначені дії по черзі:

1) Відкрийте нове вікно браузеру Google Chrome в режимі анонімного перегляду (браузер Microsoft Edge в режимі InPrivate)

2) Перейдіть за посиланням https://id.court.gov.ua/

3) Виконайте процедуру реєстрації повторно

Аналогічне вирішення помилки можна використовувати при довгій авторизації, коли сторінка підсистеми «Електронний суд» не завантажується (використовуємо п. 1 – 2 зазначенні вище).

Лектор ознайомила учасників з алгоритмом створення електронного ордеру – тематична публікація та довіреності – тематична публікація.

Учасникам заходу була надана покрокова інструкція щодо подання заяв/клопотань у справі через підсистему «Електронний суд».

Тетяна Рабко зазначила, що у разі відсутності документів у матеріалах електронної справи необхідно звернутися до ДП «Інформаційні судові системи» за телефоном 044 207 35 33 (для дзвінків з-за кордону (багатоканальний): +38(044) 207-35-46) чи  електронною поштою на адресу support@ics.gov.ua.

В огляді судової практики звернуто увагу учасників майстер-класу на наступні судові рішення:

 • Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в ухвалі від 28 листопада 2023 року у справі № 903/585/23 зазначив, що надсилання процесуальних документів до Верховного Суду в електронному вигляді передбачає використання сервісу «Електронний суд», розміщеного за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua/login, з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (електронного кабінету) та з обов`язковим використанням власного електронного підпису. До касаційної скарги директор ТОВ додав заяву в порядку абз. 3 ч. 6 ст. 6 ГПК, у якій зазначає, що реєстрація електронного кабінету у ЄСІТС суперечить релігійним переконанням керівника. Однак, Верховний суд зазначив, що альтернативою звернення учасників справи до суду з позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі через підсистему «Електронний кабінет», а не на адресу електронної пошти Верховного Суду з накладенням електронного підпису. Таким чином, з огляду на те, що касаційна скарга надіслана до Верховного Суду не у спосіб, передбачений ГПК (у паперовій формі або в електронній формі через підсистему «Електронний кабінет»), вона підлягає поверненню.
 • Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 9 серпня 2023 року у справі № 285/5168/22 зазначив, що електронна довіреність, яку можливо надати за допомогою підсистеми «Електронний суд», видається за наявності у відповідної особи довірителя та його представника особистих електронних кабінетів у підсистемі «Електронний суд», що передбачає наявність у таких осіб електронного цифрового підпису. Електронна довіреність видається лише за умови його підписання електронним ключем довірителем за допомогою алгоритмів, визначених у підсистемі «Електронний суд». Надалі така електронна довіреність автоматично додається до позовної заяви, яка подана представником від імені довірителя через підсистему «Електронний суд», разом з цим у користувачів відсутня можливість будь-яким чином впливати на зміст та вигляд такої електронної довіреності, тобто вона формується підсистемою «Електронний суд» самостійно, відповідно до обраного обсягу повноважень представника. Довіреність, видана із дотриманням зазначених правил, як електронний документ не вимагає будь-якого засвідчення і є належним документом, що підтверджує повноваження представника у суді. Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 08 вересня 2021 року у справі № 486/259/21, від 10 лютого 2022 року у справі № 560/11791/21, від 04 серпня 2022 року у справі № 300/8766/21.

Лектор ознайомила учасників заходу з покроковим алгоритмом оформлення мирової угоди у судовій справі з використанням КЕП.

Для можливості підписання одного файлу декількома електронними підписами можна скористатися наступними сайтами: http://tinyurl.com/euxttdpr або http://tinyurl.com/mtx4jru7.  

Було акцентовано увагу, що необхідно обирати формат підписання документу CAdES. Дані та підпис зберігаються в CMS файлі (*.p7s)  

Алгоритм підписання одного файлу декількома електронними підписами:

 • Підписуємо файл (наприклад, 123.pdf) першим електронним підписом. Завантажуємо підписане (буде 123.pdf.p7s).
 • Підписуємо цей файл 123.pdf.p7s другим електронним підписом. Завантажуємо підписане (буде 123.pdf.p7s.p7s).
 • Таким чином маємо 123.pdf.p7s.p7s — це й буде файл, підписаний двома підписами.
 • Якщо потрібно додати ще підписи – повторюємо, вище описані дії, необхідну кількість разів.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.